Rybki które mogą być z Twoimi krewetkami ;)

Moderator: =Fresz=

Rybki które mogą być z Twoimi krewetkami ;)

Postprzez =Fresz= » Cz 10 kwi, 2008 22:07

Kirysek pigmejowy (Corydoras pygmaeus) Nazwa gatunkowa tego kiryska pochodzi z języka łacińskiego (pygmaeus - karzeł, karłowaty). Występuje w Brazylijskim basenie rzeki Madeira, rzece Nanay w Peru i rzece Lagartochoa w Ekwadorze (północny dopływ rzeki Aguarico). Samice są większe od samców o około 0.5cm. Na jasnego (biało-szarego) koloru ciele poziomo wzdłuż środka ciała ciągnie się od wąsów, przez czarne oko po płetwe ogonowa czarny pas. Drugi krótszy znajduje się poniżej (w pobliżu części brzusznej). Ciągnie się mniej więcej od końca płetwy grzbietowej do początku płetwy tłuszczowej. Ponad długim czarnym pasem znajduje się jasna cielista przerwa wyglądająca na biały pas szerokości dłuższego czarnego. Nad nim czyli na górnej części ciała krawędzie płytek kostnych mają czarne zabarwienie, tworzące cienkie ciemne pionowe linie. Kiryski karłowate w przeciwieństwie do innych gatunków większość czasu spędzają w środkowej strefie akwarium. Nawet odpoczywają na roślinach lub korzeniach, bardzo rzadko na dnie. Ze względu na ich rozmiar należy hodować je z niedużymi i nie agresywnymi rybami (nawet niektóre małe kąsacze mogą obgryzać im płetwy!). Spokojnie można zestawiać je z mniejszymi zbrojnikami i co najciekawsze z dużymi kiryśnikami. Kiryski karłowate są najbardziej stadne spośród kirysków dlatego bezwzględnie trzeba trzymać ich przynajmniej 10-20 sztuk. W naturalnym środowisku rozmnażają się w okresie od października do kwietnia. Samica składa do 100 ziaren ikry o średnicy ponad 1.7mm. Młode Corydoras pygmaeus wykluwają się po około 4 dniach. Narybek po tygodniu osiąga 4mm długości, po miesiącu 5mm a po dwóch 1.3cm. W akwarium potrzebują przytłumionego światła. Przy za silnym oświetleniu Kiryski karłowate zamiast pływać w toni wodnej będą chować się w zacienionych miejscach (np. pod roślinami).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Otosek (Otocinclus vestitus) Ta niewielka rybka, osiągająca rozmiary 3,5-5cm, swą popularność zawdzięcza miedzy innymi Takashi Amano i jego publikacją a w szczególności książce "Nature Aquarium World". Gatunek ten pochodzi z ameryki południowej. Jest towarzyski i chętnie pływa w grupie. Po zaaklimatyzowaniu się traci początkową płochliwość lecz zazwyczaj przebywa w półcieniu. U mnie gdy wkładam rekę do wody przyczepia się do palców :shock: :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Microrasbora Galaxy (Celestichthys margaritatus) Jest to nowy gatunek odkryty w
sierpniu 2006 roku, a naukowo opisany przez Roberta Tyson’a w 2007 roku. Celestichthys
margaritatus zamieszkuje mokradła Salween znajdujace sie niedaleko jeziora Inle w Myanmarze. Na
stanowisk naturalnych ryba ta była łowiona razem z: M. rubescens, Channa harcourtbutleri i Yunnanilus
sp. Według relacji autora naukowego opisu, ryby te ¿yły w małych, płytkich stawach, gesto obrosnietych
roslinnoscia. Niestety obecnie gatunek ten na stanowiskach naturalnych mo¿e by zagro¿ony wyginieciem.
Spowodowane jest to miedzy innymi niekontrolowanymi połowami przedstawicieli tego gatunku przez
firmy zajmujace sie importem ryb akwariowych. Microrasbora „Galaxy” , czyli
Celestichthys margaritatus osiaga 14-21mm. Ciało tej małej ryby pokryte jest białymi
“gwiazdkami” znajdujacymi sie na niebieskim tle. Płetwy sa obwiedzione szerokimi
czerwonymi pasami. Mo¿na zaobserwowac dymorfizm płciowy, samice sa bledsze, maja pełniejsza partie
brzuszna, a ich czerwone obramowanie płetw, nie jest tak wyrazne i kontrastowe jak u samców. Gatunek
ten idealnie nadaje sie nawet do niedu¿ych akwariów. Dobrze prezentuje sie w akwariach roslinnych jako
jedyny mieszkaniec, lub razem z małymi przedstawicielami krewetek czy innymi drobnymi rybami, jak na
przykład Dario dario, czy razbory z rodzaju Boraras czy. Do chowu i hodowli najlepiej nadaje sie woda o
temperaturze 20-25°C, pH około 6,4-7,0, raczej srednio twarda. Chetnie gatunek ten zjada drobny
pokarm ¿ywy i mro¿ony, tak¿e pobiera pokarmy suche o drobnej frakcji. W akwariach Celestichthys
margaritatus składa ikre na roslinach, chetnie na mchu jawajskim albo innych substratach.
Prawdopodobnie gatunek ten nie jest płodny, składa około 30 ziaren ikry. W temperaturze 24°C młode
wykluwaja sie po 3-4 dniach, a pływaja po kolejnych 4. Młode rosna szybko, pobieraja chetnie drobny
pokarm. Charakterystyczne ubarwienie dorosłych ryb młode uzyskuja w wieku około 12 tygodni. U mnie urodziło się około 20 młodych które mają się dobrze :mrgreen:

Obrazek
Ostatnio edytowano Cz 10 kwi, 2008 22:07 przez =Fresz=, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Ryba.90 » Pt 11 kwi, 2008 13:06

U mnie o kirysy pigmeje ciężko, a tak bym je chciał. Ale pandy mają. Jak zresetuję 98l to wpuszcze 10 i krewetki i dam znac co i jak :-)
Ostatnio edytowano Pt 11 kwi, 2008 13:07 przez Ryba.90, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
Ryba.90
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 324
Dołączył(a): N 04 lis, 2007 15:50
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Adekm89 » Pt 11 kwi, 2008 14:22

To sie przewrócisz:P ja kupiłem 20 szt za 30zł :P he he... 10 dla Freszastego :)
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez =Fresz= » Wt 22 kwi, 2008 21:47

Kolejna ciekawa rybka którą mam w baniaczku i dobrze im z krewetkami i na odwrót :mrgreen:
Razbora maculata

Ojczyzna
Indochiny, Malaje, Sumatra

Wielkość
2,5 cm

Dymorfizm
Samiec mniejszy, smuklejszy, intensywnie ubarwiony

Woda
25-27C

Rozmnażanie
Niezbyt płodna, do 40 jaj

Opis
Żywa ryba, odpowiednia do zespołu maleńkich gatunków
Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Wiktoria » N 24 sie, 2008 14:17

Chciałam sie zapytac co do Otoska potrzebuje jakąs wode w typie morską czy cos ?
Wiktoria
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn 04 sie, 2008 18:15
Lokalizacja: Toruń

Postprzez cmepro » N 24 sie, 2008 14:43

Wiktoria napisał(a):Chciałam sie zapytac co do Otoska potrzebuje jakąs wode w typie morską czy cos ?
A do czego miałaby być potrzeba mu woda morska? Do rozmnażania wychowu miotu? Bo na co dzień żyją w słodkiej.
Ostatnio edytowano N 24 sie, 2008 18:39 przez cmepro, łącznie edytowano 1 raz
[12L] Corner: White Pearl | Clithon Corona
[20L] Green Tank: Babaulti | Red Cherry | Clinthony

Obrazek
Avatar użytkownika
cmepro
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 105
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2008 22:35

Postprzez Wiktoria » N 24 sie, 2008 18:11

aha:)Nie tak sie pytam bo ta rybcia jest bardzo ładna:))
Wiktoria
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn 04 sie, 2008 18:15
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Xiao Lohan » N 24 sie, 2008 21:15

Wiktoria, poszperaj trochę na necie, tam znajdziesz szybszą i bardziej wyczerpującą odpowiedź :)
[30] babaulti, RC
[15] CR A
[30] WP, brigitki
[30] CR, CB A/AA
[160] BW
Avatar użytkownika
Xiao Lohan
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 187
Dołączył(a): So 05 lip, 2008 08:37
Lokalizacja: Tychy

Postprzez lski » Pt 29 sie, 2008 21:03

u mnie kardynalki zyja zgodnie z babulati i redkami
lski
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Pt 20 cze, 2008 06:39

Postprzez =Fresz= » Cz 13 lis, 2008 15:58

Po kilku dniowej obserwacji stwierdzam że ta rybka w ogóle nie interesuje się krewetkami i pływa TYLKO w środkowej i górnej części akwarium "olewając" czasami przepływające obok nosa krewetki ;-) Rybka ta nie skubie roślin nie buszuje w mchach, wykorzystuje go tylko do zwabiania samiczek w którym jak wiadomo dochodzi do wycierania się rybki. Pokarm podawany musi być bardzo drobny ze względu na jej pyszczek. Lubuje się bardziej w pokarmie zwierzęcym takim jak cyklop mrożony. Rybka ta występuje w Nowej Gwineii oraz w Australii. Samiczki są mniejsze i dorastaja do 3,5 cm, a samce mogą osiągnąć nawet 5 cm. Samce odróżniają się od samiczek wydłużonymi promieniami płetwy grzbietowej i odbytowej. Ubarwienie rybek nie jest zbyt atrakcyjne, ciało oliwkowozielone, jedynie płetwy mają odcienie czerni i czerwieni. Wyróżniają się dość dużymi zielonymi i bardzo błyszczącymi oczkami. Są to bardzo spokojne rybki nadające się do akwarium z innymi rybkami o tym samym pokroju no i oczywiście krewetkami. Zdjęcie z internetu a więcej w galeri mojego akwarium 112l ;-)

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez kabubba » Pt 14 lis, 2008 20:48

Dodam, że to tęczanka filigranowa Iriatherina werneri, i portwierdzam, że z krewetkami żyje w absolutnej zgodzie i nie wiem, czy byłaby w stanie połknąć małą krewetkę ze względu na malutki pyszczek. :)

Dodatkowo samce wykonują przed samicami niesamowity taniec, w ogromnym tempie stawiając i opuszczając płetwy (dlatego też zwana jest tęczanką motylową), a przed sobą nawzajem popisują się stawiając płetwy (na zdjęciu fresza ;))
Obrazek
Pokażę jeszcze moje - mają nieco dłuższe płetwy ;)

Ubarwienie rybek nie jest zbyt atrakcyjne, ciało oliwkowozielone, jedynie płetwy mają odcienie czerni i czerwieni.

O, nie zgodzę się. Rybki w dobrym nastroju mają lekko niebieskawy grzbiet, słabo widoczne pionowe pasy na bokach, dwa z moich samców mają cały czas mlecznoniebieskie zakończenia płetw ;)
Ostatnio edytowano Pt 14 lis, 2008 20:49 przez kabubba, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kabubba
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 16 wrz, 2008 18:56
Lokalizacja: Legnica

Postprzez =Fresz= » Pt 14 lis, 2008 22:21

Kabubba a udało Ci się juz rozmnożyć? ;-) ja mam 5 samców na 3 samiczki i już sie w mchach chyba wycierały heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez kabubba » Pt 14 lis, 2008 22:24

Mi się non stop wycierają w mchu, widziałam ikrę, ale nic z niej nie było jak do tej pory ;) Po maturze się wezmę za rozmnażanie w osobnym akwa, bo nie liczę na samorzutne rozmnożenie :)
Avatar użytkownika
kabubba
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 16 wrz, 2008 18:56
Lokalizacja: Legnica

Postprzez =Fresz= » Pt 14 lis, 2008 22:27

A ile ich masz i w jakim akwarium? ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez kabubba » Pt 14 lis, 2008 22:29

4 samce i 2 samiczki (będzie więcej) w 112 l. Proponuję założyć nowy temat o tęczankach albo skończyć offtop :)
Avatar użytkownika
kabubba
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 16 wrz, 2008 18:56
Lokalizacja: Legnica

Następna strona

Powrót do ENCYKLOPEDIA RYB PRZYJAZNYCH DLA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości