Szybki restart na jakim podłożu????

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez wilczek_ » Wt 05 mar, 2019 08:50

Hej jestem nowy i mam zbiornik od kilku miesięcy na HELPIE i coś nie trybi pełno krasnorostów krewetki nie jajcza a szkoda mi tego wszystkiego bo kupiłem krewetki PRL Benibachi Parametry obecne to:
gh 6-7
kh 0-1
ph 6.4-6.8
przewodność 320 microsimensów.
Restart chcę zrobić na starej wodzie i dojrzałym filtrze. A więc mam zamiar zbiornik zasypać pięciocentymetrową warstwą podłoża, pod podłoże dać bakterie, zalać je dojrzałą wodą, założyć dojrzały filtr odczekać dobę i wpuścić krewetki. Czy to wszystko się uda czy krewetki przeżyją ?? Największy problem jakiego podłoża użyć????? zastanawiam się nad benibachi normal, DENNERLE SHRIMP KING ACTIVE SOIL, lub jakieś inne może coś polecicie????? Proszę o pomoc.
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez =Fresz= » Wt 05 mar, 2019 08:57

Benibachi Normal. Zalej starą wodą daj stary filtr i odczekaj dobę na wpuszczenie. Powinno się udać ;)

Ph miałeś wysokie jak na podłoże aktywne.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez wilczek_ » Wt 05 mar, 2019 09:55

Ph od początku było wysokie. Przed wpuszczeniem zrobić jeszcze podmiankę z 20 % ro oczywiście zmineralizowaną oczywiście. Czyli to podłoże shrip king nic specjalnego?? Do tej pory wodę mineralizowałem salty gh+ do 200 microzimensów potem szło azzo mineral+ do 230 microzimensów i azzo vita + i fulvo black water Fresz moge dalej tak wodę robiuć??
Zapytam jeszcze w tej kostce 20 l aquaela mam filtr pat mini moż on być?
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez Tasior » Wt 05 mar, 2019 10:38

Parametry jakie podałeś masz ok.
Krewetki nie jajczą bo w większości przypadków mają okres zimowy, w którym nie jajczą.
Podłoża pewnie dostatecznie nie przepłukałeś stąd krasnorost i wysyp glonów.
Nie dawaj tak grubej warstwy podłoża.... Ja bym dał 1-2cm, teraz ogólnie zakładam akwaria na cienkich warstwach i lepiej wszystko śmiga.
Jak twoim głównym powodem zmartwienia są glony i brak jajek a krewetki nie padają to nic złego się nie dzieje, a takie gwałtowne ruchy to nic dobrego.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez wilczek_ » Wt 05 mar, 2019 10:50

Przecież podłoża aktywnego się nie płucze????? A dlaczego cienka warstwa jest lepsza od grubej????? Może wyjaśnisz mi??
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez =Fresz= » Wt 05 mar, 2019 11:45

Tasio ma rację wszystko możliwe że krewetki jeszcze nie poczuły wiosny ;) niektóre podłoża aktywne trzeba było przepłukać, akurat nie wiem jak było z tym co masz u siebie aktualnie. W cieńszej warstwie odkłada się mniej syfu.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez Tasior » Wt 05 mar, 2019 13:07

Tzn nie, że przepłukać pod wodą, tylko "wypłukać"
Ja tak HELPA zakładam zawsze.
Zalewam RO. Po 3-4 dniach zlewam 70% wody i znów dolewam RO.
I tak przez pierwsze dwa tygodnie.
W 2-3 tygodniu uzdatniam minerałami ale dalej robię spore podmiany ale już nie 70%. Do tego za każdym razem bakterie dodaje.
I po około 5 tygodniach akwa jest już gotowe do zasiedlania.

Wiesz co tego czemu tak jest, że cieńsza warstwa jest lepsza nie wiem. Ale Ostatnio zakładałem akwa na grubych i cienkich warstwach, takich, że ledwo dno przykryło. Mowa o podłożu ADA. I te co miały po 5 cm to po roku zaczynały się zgodny. prawdopodobnie podłoże oddawało. A te co mają cieniutkie warstwy mają już prawie dwa lata i jest dalej dobrze.
Tak samo przy innych podłożach zauważyłem, że dłużej wytrzymują akwa jak jest warstwa podłoża mniejsza niż większa.

Ale to są moje spostrzeżenia.
Sam zrobisz jak uważasz.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez Pawel M » Wt 05 mar, 2019 19:25

Tasior - mam wszędzie w kostkach ADE i zauważyłem to samo
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez wilczek_ » Wt 05 mar, 2019 19:53

Na jutro będę miał podłoże znajomy łatwi benibachi normal lub fulvic które lepsze na szybki restart doradzcie? Na kostkę aquaela 20l 25/25/30 cm chyba trzy litry wystarczy?
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez =Fresz= » Wt 05 mar, 2019 20:16

Normal.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez Tasior » Śr 06 mar, 2019 07:31

Pawel M no ja teraz próbuje tak samo na Envi zadziałać. Z tym że daje ciut więcej aby było tego podłoża z około 0,5cm.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez deviles » Śr 06 mar, 2019 09:22

Tasior napisał(a):Tzn nie, że przepłukać pod wodą, tylko "wypłukać"

Wiesz co tego czemu tak jest, że cieńsza warstwa jest lepsza nie wiem. Ale Ostatnio zakładałem akwa na grubych i cienkich warstwach, takich, że ledwo dno przykryło. Mowa o podłożu ADA. I te co miały po 5 cm to po roku zaczynały się zgodny. prawdopodobnie podłoże oddawało. A te co mają cieniutkie warstwy mają już prawie dwa lata i jest dalej dobrze.
Tak samo przy innych podłożach zauważyłem, że dłużej wytrzymują akwa jak jest warstwa podłoża mniejsza niż większa.

Ale to są moje spostrzeżenia.
Sam zrobisz jak uważasz.

A może to kwestia tego, żę cienkie podłożę się łatwiej i skuteczniej się odmula (jeżeli odmulasz) i wtedy na dłużej wystarcza ?
deviles
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): So 13 lip, 2013 09:49

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez wilczek_ » Śr 06 mar, 2019 10:04

Odmulacie swoje podłoża? Jeśli tak to jak często i czy przy grubej warstwie i cienkiej można odmulać?
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez =Fresz= » Śr 06 mar, 2019 10:12

wilczek_ napisał(a):Odmulacie swoje podłoża? Jeśli tak to jak często i czy przy grubej warstwie i cienkiej można odmulać?


Dlaczego nie szukasz odpowiedzi na forum??

viewtopic.php?f=18&t=4565

viewtopic.php?t=4472

viewtopic.php?f=31&t=691
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Szybki restart na jakim podłożu????

Postprzez Tasior » Śr 06 mar, 2019 10:19

deviles napisał(a):
Tasior napisał(a):Tzn nie, że przepłukać pod wodą, tylko "wypłukać"

Wiesz co tego czemu tak jest, że cieńsza warstwa jest lepsza nie wiem. Ale Ostatnio zakładałem akwa na grubych i cienkich warstwach, takich, że ledwo dno przykryło. Mowa o podłożu ADA. I te co miały po 5 cm to po roku zaczynały się zgodny. prawdopodobnie podłoże oddawało. A te co mają cieniutkie warstwy mają już prawie dwa lata i jest dalej dobrze.
Tak samo przy innych podłożach zauważyłem, że dłużej wytrzymują akwa jak jest warstwa podłoża mniejsza niż większa.

Ale to są moje spostrzeżenia.
Sam zrobisz jak uważasz.

A może to kwestia tego, żę cienkie podłożę się łatwiej i skuteczniej się odmula (jeżeli odmulasz) i wtedy na dłużej wystarcza ?


Nie odmulam.

Swoją droga mam akwarium na HELPIe. W zasadzie dwa. Oba mają warstwę podłoża około 4-5 cm. I po jakimś czasie użytkowania mi "wybuchły" (tak mniej więcej po około roku). Oczywiście nie oba w tym samym czasie. Zgonów miałem w setkach.
Za pierwszym razem nie miałem możliwości zrobić restartu, a więc zostały częste podmiany i wyciąganie trupów plus preparaty typu Sera Bactopur. Jak już sytuacja się ustabilizowała to zostało w akwa około 20-30 krewetek. No więc zostawiłem aby zobaczyć co będzie dalej. I teraz mija już 3 rok odkąd to akwa stoi i tętni życiem. Nigdy nie odmulane, gąbki wymieniane były tylko raz na nowe (nie dawno) bo już były tak zapchane, że były twarde jak skała.
Jak wybuchło mi drugie akwarium to pomyślałem że zrobię tak samo. I efekt jest ten sam.
Na jednym mam SCR a na drugim SCB i w obu przypadkach akwa już drugi raz nie wybuchły. I ciekaw jestem ile jeszcze lat pociągną :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości