sulawesi

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

sulawesi

Postprzez monty » Pn 21 kwi, 2014 08:18

Witam. Zakladam regal I planuje na nim dac sulawesi ,ale niewiem jakie wybrać podłoże . Sklaniam sie w stronę czarnego drobnego zwirku
monty
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 48
Dołączył(a): Pt 18 kwi, 2014 21:59

Re: sulawesi

Postprzez tomhur » Pn 21 kwi, 2014 17:18

Niestety nie odpowiem na pytanie bo sam nie wiem...
Ogólnie na temat sulawesi niewiele czytałem i niewiele wiem na ten temat.
Wiem za to jedno - wielu bardzo doświadczonych hodowców poległo na tym temacie. Padały krewetki, gdyż ciężko stworzyć im warunki do przeżycia. Pozwólmy aby naprawdę doświadczeni zgłębili najpierw wiedzę, jak trzymać stworki z sulawesi, aby przeżyły i czuły się dobrze. A my amatorzy po prostu cieszmy się krewetkami, które jesteśmy w stanie utrzymać przy życiu.

Nie gniewaj, nie piszę tego żeby wjechać Ci na ambicję, czy żeby zahamować Cię przed posiadaniem tych pięknych stworzeń. Chodzi mi po prostu o ich życie - po co mają odchodzić do krainy wiecznych łowów, a Ty masz się stresować... Nie masz wiedzy podstawowej na temat sulawesi, ja również - dlatego załóżmy inne krewetkaria - jest mnóstwo pięknych odmian krewet. A nawet jak będziesz miał 40-50 baniaków, to nie bój się, nie zabraknie odmian.
Poza tym jeśli chcesz prowadzić selekcje, krzyżować krewetki (tibee, taitibee, taiwany) to nawet i 50 zbiorników będzie mało... :)
Pod opieką: TiBee, TaiTiBee, Blue Bolt, Panda, King Kong, Wine Red, Green Jade, Yellow z pasem, Sakura Red
Avatar użytkownika
tomhur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 349
Dołączył(a): N 01 gru, 2013 23:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: sulawesi

Postprzez Haze » Pn 21 kwi, 2014 22:41

Poczekaj do czerwca, to Ci powiem z doświadczenia.
Czytałem, że Salty Shrimp sulawesi mineral 7,5 jest dobry dla dennerli, dla reszty 8,5 rozpuszczany z użyciem CO2 lub wrzątku. W PL dużo osób trzyma na kranie lub kran+RO.
Podłoże ponoć lepiej neutralne niż żwir koralowy (wyczytane na UKshrimp), patrząc na moje, to brałbym teraz jakieś brązowe lub czarne, a nie jasne)
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: sulawesi

Postprzez Sebastian » Wt 22 kwi, 2014 10:52

Proponuje raczej żwirek koralowy, który pomoże CI utrzymać odpowiednie PH. Ja w akwa mam żwir ze skał wulkanicznych i nie jest to dobry pomysł, odradzam.
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: sulawesi

Postprzez Haze » Wt 22 kwi, 2014 12:20

Sebastian napisał(a):Proponuje raczej żwirek koralowy, który pomoże CI utrzymać odpowiednie PH. Ja w akwa mam żwir ze skał wulkanicznych i nie jest to dobry pomysł, odradzam.


Po co żwir? Salty doskonale trzyma pH, w razie problemów można dorzucić żwir do filtra.
Co do skał, to zależy jaka to skała wulkaniczna... Są neutralne, kwaśne i zasadowe :-)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: sulawesi

Postprzez germanista » Wt 22 kwi, 2014 13:28

Haze ma rację, żwirek koralowty jest nie potrzebny bo Salty 7,5 wszystko za nas załatwi. I świetnie przy tym stabilizuje parametry.
Ja jako podłoże mam biało- brązowy żwirek kwarcowy. W filtrze jedynie Sera siporax. Baniak dojrzewał ponad 2 miesiące.

Tylko monty jak z twoim doświadczeniem, bo jednak krewetki z Sulawesi to nie Red Cherry? Utrzymanie stabilnych warunków w baniaku jest nie lada wyzwaniem. A ty w dodatku planujesz mały baniak pod nie? Tomhur dobrze napisał: Nie ucz się krewetek kosztem ich zycia. Uważam że nie jesteś przygotowany pod Sulawesi i powinieneś sobie odpuścić. Lepiej załóź drugi baniak pod Sakury.

Podstawa przy hodowli jakichkolwiek krewetek lub innego zwierzatka jest zapewnienie im odpowiednich warunków do przeżycia z punktu widzenia robali a nie naszego.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego dokonać to niestety weźmy się za lepienie babek w piaskownicy. To jest życie, którym my nie powinniśmy się bawić.
Pozdrawiam

Sebastian
germanista
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz 31 sty, 2013 11:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: sulawesi

Postprzez Sebastian » Wt 22 kwi, 2014 19:34

kiedy używałem sulawesi shrimp 8,5 miałem problem z jego rozpuszczeniem i przygotowaniem wody do podmian, krewetki żyły 2-3 miesiące, miały problem z wylinka i z wybarwieniem, postanowiłem używać RO plus shrimp mineral aqua art który podpowiedziała mi batmanka dodatkowo do woreczka poszedł właśnie rozdrobniony żwirek koralowy i od tego czasu krewetki mają się dobrze przechodzą wylinkę rosną rozmnażają się... PH mam na poziomie 8 a EC=620.

Jak ktoś jest chętny to odsprzedam praktycznie całe opakowanie bez 4 łyżeczek sulawesi mineral 100 gr. za 30 zł.
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: sulawesi

Postprzez Haze » Wt 22 kwi, 2014 22:11

Sebastian napisał(a):kiedy używałem sulawesi shrimp 8,5 miałem problem z jego rozpuszczeniem

polecam czytanie instrukcji :roll:
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: sulawesi

Postprzez Sebastian » Śr 23 kwi, 2014 07:44

Haze problem nie polega na podaniu odpowiednich soli tylko utrzymaniu stabilnych warunków takich jak panowały u sprzedawcy, u mnie udało sie to osiągnąć po dość długim czasie ale sie udało...
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: sulawesi

Postprzez germanista » Śr 23 kwi, 2014 07:54

Sebastian, jeżeli rozpuścisz sole w całości nie będziesz miał problemów z utrzymaniem parametrów.
Salty gwarantuje stabilizację parametrów, jeżeli miałeś wahania to gdzie indziej powinieneś szukać chyba przyczyny.

A Sulawesi Mineral 8,5 w całości rozpuszcza sie po podaniu CO2. A do kardynałów zaleca sie 7,5, przy której nie ma problemów z rozpuszczaniem.
Pozdrawiam

Sebastian
germanista
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz 31 sty, 2013 11:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: sulawesi

Postprzez Sebastian » Śr 23 kwi, 2014 09:39

Panowie zacząłem robić tak jak opisałem wyżej i jest pięknie krewetki jedzą rosną rozmnażają się tak samo ślimaki z sulawesi, więc dlatego napisałem o tym...
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: sulawesi

Postprzez Umberto » Śr 23 kwi, 2014 10:38

Jeżeli nie przeszkadza ci jasny kolor to zastosuj żwirek dolomitowy z domieszką niewielką kawałków koralowca do tego skały wapienne , woda kranowa zmieszana z ro. cardinale żyją i maja się dobrze.
Umberto.
Umberto
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt 23 lip, 2013 17:13

Re: sulawesi

Postprzez Kravcu » Cz 01 maja, 2014 17:51

Nie polecam bazaltu, przejechałem się z nim na crystalach.
Kravcu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): Śr 02 lis, 2011 19:08


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości