Amano

Moderator: =Fresz=

Amano

Postprzez Asia » N 06 cze, 2010 09:14

Witam!
Przedwczoraj odłowiłam samiczkę Amano z jajeczkami, wczoraj mi się wylęgły i zaczęłam podawać sól. No i tu mam problem, kupiłam sól do artemii tropicala i nie jestem pewna czy zasolenie dobre dla artemii będzie dobre dla amano, prozę o pomoc.
Asia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 20 lis, 2009 15:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez dziki » N 06 cze, 2010 09:53

hallo

Przypuszczalnie woda dla artemii będzie za mało słona do utrzymania larw amano.
Sugerował bym dawkę soli artemii x 1,5

Poniżej mały wykład dlaczego tak sądzę :)

Jest dużo niejasności jeśli chodzi zasolenie wody w jakim powinny być trzymane larwy amano. Nikt nigdzie jednoznacznie nie napisał w jakim morzu / oceanie dojrzewają larwy i przeobrażają się w postacie "dorosłe". Nie mniej jednak przyjmując że amano żyje w źródłach/rzeczkach na wyspach japońskich za dużego wyboru nie ma, pozostaje jedynie wszystko to co ma w okolicy styczność z oceanem spokojnym. Ocean spokojny w pobliżu Japonii ma zasolenie rzędu 3,5%, Morze Japońskie i WschodnioChińskie mają zasolenie rzędu 3% - 3,2%. Czyli teoretycznie woda dla larw amano powinna zawierać w każdym litrze około 30g - 35g soli. Aczkolwiek jeśli larwy amano są częścią planktonu i nie migrują w głąb morza / oceanu tylko różnymi pływami są utrzymywane w rejonach ujść rzek, tam zasolenie będzie zdecydowanie niższe.

Natomiast woda ale artemii powinna mieć zasolenie rzędu 15-20g na litr wody czyli 1,5% - 2%
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Asia » N 06 cze, 2010 09:57

hoduje je w akwarium 30l, ale wlałam 10l, bo mam tylko 300g soli. Czyli jeśli dam całe opakowanie powinno być ok? I chyba powinnam kupić drugie opakowanie?
Asia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 20 lis, 2009 15:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez dziki » N 06 cze, 2010 20:37

na początek polecam lekturę poruszająca kwestię "rozmnażania krewetek w wodzie słonej" http://www.krewetki.org/forum/viewforum.php?f=32

Następnie jeśli nadal jesteś zdeterminowana na takie eksperymenty polecam zaopatrzyć się w jakimś sklepie zoologicznym w sól do akwariów morskich. Będzie to korzystniejszy zakup cenowo niż walka z małymi opakowaniami soli "artemiowymi". Przy "kotniku" 10 litrowym przyda się około 2 kg soli, licząc co 2-a dni podmianę około 2-ch litrów wody.
Niestety ale od poprawnego doboru soli i utrzymania właściwego zasolenia będziesz potrzebowała HYDROMETR zwany popularnie a zarazem niezbyt poprawnie solimetrem/salimetrem. Urządzenie to mierzy gęstość wody a jest ustawione na określony poziom zasolenia.

Chyba tyle na ochłodzenie zapałów :)

>>> link do taniego hydrometru <<<
>>> link do drogiego hydrometru <<<

Taki tańszy jest w zupełności wystarczający
Ostatnio edytowano N 06 cze, 2010 20:39 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Asia » N 06 cze, 2010 21:02

Czytałam o hydrometrach, ale na razie mnie nie stać, najwcześniej w piątek. Kupię w pt więcej soli, tym razem morskiej, ile kosztuje 2kg soli? :roll:
Asia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 20 lis, 2009 15:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez dziki » N 06 cze, 2010 21:15

Asia napisał(a):ile kosztuje 2kg soli?
To zależy od bardzo wielu rzeczy ale liczyć trzeba minimum 7 zł za 1 kg w gorę, nawet do 25 zł za 1 kg
http://www.reefshop.pl/eshop/sol-morska.html
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Asia » N 06 cze, 2010 21:22

dzięki za pomoc :-) przeczytałam oba tematy o rozmnażaniu amano. Mam nadzieje, że u mnie coś przeżyje..
Asia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 20 lis, 2009 15:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Asia » Pn 07 cze, 2010 13:58

No i coś musiało im zaszkodzić :cry: dziś rano było ich jakoś mało a jak wróciłam ze szkoły są same trupy. Co mogło im zaszkodzić? może duże przerwy w podawaniu soli? (noc, szkoła)
Asia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 20 lis, 2009 15:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez dziki » Pn 07 cze, 2010 17:07

ło matko siostro a co Ty zasoliłaś i jak tego dokonałaś?

Zasadniczo 300g soli rozpuszczone w 10 litrach wody da zasolenie rzędu 2,6% - 2,8%.
i teraz nie wiem czy zasoliłaś całe 10 litrów od razu, czy może wręcz nasypałaś soli wprost do baniaka bez rozpuszczania jej.

Napisz cokolwiek więcej o całym procesie zasalania wody.
W innym przypadku to będzie wróżenie z fusów.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Asia » Pn 07 cze, 2010 18:11

Zdążyłam niecałe 100g dodać, rozpuszczałam w wodzie z akwarium przed dodaniem. Co godzinę po trochu dodawałam. Wczoraj zaczęłam, przedwczoraj się wykluły.
Ostatnio edytowano Pn 07 cze, 2010 18:12 przez Asia, łącznie edytowano 1 raz
Asia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 20 lis, 2009 15:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez ROMAN » Śr 01 wrz, 2010 23:05

sól morska do całkowitego rozpuszczenia potrzebuje więcej czasu >> ok doby... BANIAK powinnaś postawić kilka tygodni wcześniej...

Zasolenie najwygodniej jest oceniać przez pomiar gęstości wody. Trzeba kupić dobry hydrometr i mierzyć gęstość w takiej temperaturze w jakiej został wyskalowany. Najczęściej jest to 25 C...
ROMAN
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr 01 wrz, 2010 22:20

Postprzez Witek Miszczak » Cz 10 lut, 2011 20:25

Skoro uzyskałem JEDNĄ sztukę z 7 larw, to może coś zapodam. Koleżanka zaczęła solić w drugiej dobie - larwy spływają do morza - ile czasu? Hm, nie dłużej niz 4 dni, bo potem padają pytanie w jakim tempie. Przy odrobinie wyobraźni możemy sobie wyobrazić tempo wzrostu zasolenia spływającej larwy. Na mój gust to wykres logarytmiczny. Do jakiego poziomu? Nie wiem, ale z lenistwa i oszczędności zasoliłem do 2,5 g/l.


No i ma 1,5 cm amankę. Żal się chwalić, ale jeszcze powalczę.

Powodzenia
Avatar użytkownika
Witek Miszczak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 09 mar, 2010 19:15

Postprzez dziki » Cz 10 lut, 2011 21:32

hallo

Witek Miszczak napisał(a):larwy spływają do morza - ile czasu? Hm, nie dłużej niz 4 dni, bo potem padają pytanie w jakim tempie.

U mnie larwy dopiero w 9 dobie siedzenia w słodkiej wodzie zaczęły padać, po 14 nie było już czego oglądać. Dodajmy że przyszły na świat z 5-iu mamusiek w ciągu niecałej doby.
Prób rozmnożenia amano podjąłem 3 i każda kończyła się fiaskiem na tym samym etapie, 19-27 dzień zasolenia.

Witek Miszczak napisał(a):Przy odrobinie wyobraźni możemy sobie wyobrazić tempo wzrostu zasolenia spływającej larwy. Na mój gust to wykres logarytmiczny.

Płynie sobie płynie słodką wodą i dopiero na samym końcu zaczyna być solniczka, nie wydaje mi się aby było inaczej, kilka kilometrów przed samym morzem/oceanem, w zależności na która rzekę patrzymy, zaczynają się wody słonawe a potem już solniczka. Można powiedzieć że jest to logarytmiczny wzrost zasolenia ale tylko w samym dorzeczu lub niewiele wyżej gdzie może się wedrzeć morze/ocean.

Witek Miszczak napisał(a):Do jakiego poziomu?

coś około zasolenia pacyfiku przy azji, jakieś 2,9% - 3,5%, można by się sugerować zasoleniem morza japońskiego lub południowochińskiego, ale jak by nie patrzeć to bliskie sąsiedztwo pacyfka :)
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry


Powrót do ROZMNAŻANIE KREWETEK W WODZIE MORSKIEJ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości