Projekt Red Nose , rozmnazanie

Moderator: =Fresz=

Postprzez Dominik Perkowski » Śr 11 mar, 2009 22:32

Projekt Red Nose #2

Musze przyznac ze potraktowalem to bardzo testowo i lajtowo :)
W 3 dni doprowadzilem stezenie do okolo 15-16 ppt, z 60 odlowionych larw przezylo 15 szt.
Czyli 25%, niestety to swiadczy tylko o tym, ze w tej materii nie ma pospiechu a droga na skroty prowadzi tylko w przepasc.
Obecnie 15 larw dorzucilem do akwarium ze starszymi larwami.
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Dominik Perkowski » N 15 mar, 2009 09:45

Dzien 14

Larwy maj sie dobrze, wczoraj naliczylem 70 sztuk, przy czym troche bylo z tylu poza moim zasiegiem - tak wiec jest niezle.
Zasolenie 17ppt, z tego co zauwazylem i wyliczylem na 20l wody poszlo rowno 340g soli. Moze to zbieg okolicznosci, ale wskazanie salimetru zgadza sie z iloscia gramow soli w wodzie.

A tutaj gratka dla obserwujacych temat :) Mam nadzieje ze umieszczanie linkow do tego serwisu jest dozwolone. Jeszcze chyba nikt tego nie nagral wiec milego ogladania. Jak zalatwie statyw to beda lepsze filimki. Na pelnym ekranie jest wyrazniej. Widac ze maja ciemne ogonki :)

Red Nose 14 dniowe larwy w akcji
Ostatnio edytowano N 15 mar, 2009 09:47 przez Dominik Perkowski, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez =Fresz= » N 15 mar, 2009 10:09

Super widzę że projekt się powiedzie 3mam kciuki ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Dominik Perkowski » N 15 mar, 2009 10:54

Wierze ze sie powiedzie. Teraz jest najtrudniejszy okres, chyba ten tydzien bedzie decydujacy i czeka mnie wiele obserwacji. Przynajmniej tak wynika ze mojej wiedzy, jesli zasolenie jest za male dalsze przeksztalcenia larw moga byc utrudnione. Bede czujnie obserwowal i w razie wyraznego zmniejszenia populacji dosole do 25-30 ppt.
Przy dobrych warunkach i dobrym karmieniu za okolo 2 tygodnie powinienem miec juz male w pelni wyksztalcone krewecie.
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » N 15 mar, 2009 13:07

Muszę przyznać,że widząc Twoje postępy aż zachciało mi się red nose,zawsze bardzo mi się podobały,choć ensifera jeszcze bardziej :-D.Kiedyś widziałam różne wersje kolorystyczne red nosów ale teraz już nie mam dojścia a szkoda.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Dominik Perkowski » Śr 18 mar, 2009 07:51

Dzien 17

Zasolenie 17-18 ppt, larwy troche podrosly. Zauwazylem znaczna dynamike wzrostu. Bo jesli postepy w ciagu 14 dni byly nikle, to teraz w kilka optycznie powiekszyly swoje gabaryty. Niestety nie mam swiezych danych co do przyblizonej ilosci na dzien dzisiejszy.

Przed wczoraj z akwarium glownego wylowilem 160szt larw - poszly od razu do 17ppt (mam nadzieje ze chociaz 25% przezyje). Niestety nie potrafie okreslic czy byl to miot od jednej samicy - byla by to wazna wiadomosc i obalala by wszelkie opisy z netu w stylu 50-100 szt. jaj.
Dzisiaj zauwazylem znowu larwy - jest ich bardzo duzo. (przy strukturze 6 samic 2 samce pewnie to normlany widok)
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » Śr 18 mar, 2009 15:04

Zadziwia mnie tylko ,że udaje Ci się znależć larwy w ogólnym akwarium i je przenieść,widzę,że jeszcze trochę i projekt ma szanse na powodzenie,u mnie samice noszą jajka więc niebawem też robię drugie podejście do amano
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Dominik Perkowski » Śr 18 mar, 2009 15:20

Z przenoszeniem bardzo prosta sprawa - larwy sa widoczne jak "wsadzic" glowe w szybe :) Czasami siedza na szybie.
Cienki wezyk przymocowany na 2 patyczkach od szaszlyka zylka. Zasysam wode do sloika 900ml, i lapie larwy. Zlapie, zatykam wylot wezyka palcem i szukam kolejnej.
Zwykle zanim sie sloik napelni zdaze zlapac 40-50 larw. Skubane bardzo czesto uciekaja i nawet ciag wezyka jest dla nich za maly.
Potem stawiam sloik spokojnie, larwy troche opadaja i strzykawka 20ml sciagam wode z gory.
W sloiku zostaje tak 150 ml wody i larwy. - no i siup do slonej, zebym mial kolejne akwarium to pewnie bawil bym sie z czesciowym zasalaniem i wtedy mial bym przezywalnosc 80 a nie 25%.
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » Śr 18 mar, 2009 17:09

No to pomysłowo :-D ,jeżeli chodzi o wrzucanie ich do zasolenia od razu to kiepski pomysł,lepiej już strzykawką nawet odciągnąć trochę wody ze "słoika" i wolno dodawać słonawej,bo tak mają skok ,tak przynajmniej nawet w przyśpieszonym tempie mają szansę się zaaklimatyzować.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Dominik Perkowski » Pn 23 mar, 2009 10:13

Dzien 22

Zasolenie utrzymuje sie na stalym poziomie.
Ciezko mi jest policzyc teraz larwy bo wrzucilem kilka miotow, wiem tylko ze te najwieksze zyja - nie wiem w jakiej ilosci.
Co do wielkosci ostatnio przekonalem sie ze oko jest zawodne, za to wymyslilem super metode z linijka. Ustawia sie ja wzdluz szyby, aparatem ostrzy na podzialke i czeka sie na plywajace jelenie :) Latwiej jest wtedy filmowac i fotografowac, a przy okazji mozna precyzyjniej okreslic wielkosc larw.
Larwy 20 dniowe maja 2-2.3 mm - to jest maks. Moje wzrokowe szacunki byly znacznie przesadzone.

Inna wazna dana, ostatnio z akwarium glownego odlowilem uwaga 220 szt larw, przy czym spokojnie 10 jeszcze zostalo. Na 99% od jednej samicy.
Wniosek: Przydalo by sie zmienic opisy na wszystkich stronach co do ilosci jajeczek :)
Odlowilem do duzego plastikowego worka, ale znowu zbyt szybko zasolilem - brakuje mi juz cierpliwosci. Mysle ze okolo 25% przezyje i powedruje to kotnika.

Moja porada, gdy ktos chce zaczac sie bawic w noski i zauwazy w akwarium glownym larwy trzeba raz dwa lapac i odlawiac. Pewnego dnia z rana mialem mnostwo larw w toni, wrocilem z pracy zostalo kilka. Z moich obserwacji wynika ze larwy lapia sie w podloze, wpadaja miedzy kamyczki, czesc wylapuje filtr kubelkowy - nawet z drobna ponczocha.
Wiec gdy tylko widzimy larwy wezyk do reki, pojemnik i zasysamy :)
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » Pn 23 mar, 2009 10:26

Faktycznie po jakimś czasie to staje się bardzo męczące ale jeżeli uda Ci się zmienić je w dorosłe nosy to będzie wyczyn roku,ja już się przygotowuje na nowo do projektu amano i jak pomyślę ,że od nowa zasolenie i ten ciągły zapach "sody oczyszczonej" w pokoju to mi się odechciewa,ale jak się znajdzie w końcu odpowiedni patent to potem będzie lepiej,też nie wiem co zrobię,bo samice są już 3 z jajkami i noszą w odległości 5-10dni co oznacza sajgon :-D
U mnie odpada odłowienie z głównego bo w mchach nie znajdę małych.Nawet redek nie widzę.Na razie muszę znależć odpowiedni patent na to,żeby samica nie wyrzucała jajek po przeniesieniu do drugiego akwarium.Nie wiem jak red nose,ale amano są bardzo niezadowolone jak się je rusza.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Dominik Perkowski » Pn 23 mar, 2009 10:46

batman-ka napisał(a):Nie wiem jak red nose,ale amano są bardzo niezadowolone jak się je rusza.


Red nose takze, o czym swiadczy fakt 0 larw od pierwszych 2 samiczek, od 3 gora do 100. W akwarium glownym - 160, 230 - przy czym nie do okreslenia jest ile wylapal filtr i podloze.
Zauwazylem ze przy stalej cyrkulacji wody larwy pojawiaja sie w tych samych miejscach, moze odpowiednio ustawiona siateczka z ponczochy. Myslalem na takim rozwiazaniem - lapanie delikatna drobna siateczka - mysle ze wykonalne. Jak dzisiaj odbiore podwieszane male akwarium 5l - ktore bede uzywal do aklimatyzacji noskow, do dosalania larw to przetestuje lapanie larw siateczka - moze byc ciekawie :)

Co moge dodac jeszcze, teraz ksztaltuje zbiornik Sulawesi i mam ten plus ze mam gole podloze, kilka kamieni, lisc ketapangu. Mam duzo wolnej przestrzeni w toni wodnej - pewnie z racji tego mam szanse odlawiac tyle larw.
Ostatnio edytowano Pn 23 mar, 2009 10:47 przez Dominik Perkowski, łącznie edytowano 1 raz
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » Pn 23 mar, 2009 10:53

Zastanawiało mnie,czy dałabym radę wsadzić amano do kotnika z siatki i czy larwy jakimś cudem nie przejdą przez nią,amano zostałaby w zbiorniku z tą samą wodą,bez konieczności dotleniania itp,a larwy może by nie przeszły przez kotnik :-/,jakoś brakuje mi wyobrażni.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Dominik Perkowski » Pn 23 mar, 2009 11:08

Juz podaje wedlug mnie rozwiazanie, zawarte w poprzednim poscie.

Koszt u sklarza okolo 20 zl, dzisiaj odbieram zamowione akwarium, szerokosc 25 cm, wysokosc cos kolo 15 cm, glebokosc 12-14. Nie pamietam dokladnych wymiarow, cos kolo 5 litrow. Akwarium od wewnatrz bedzie mialo wklejony przy gorze pasek szkla szerokosci 1cm i dlugosci z 20cm - sluzacy do podwieszania akwarium w zbiorniku glownym. Jeszcze metode podwieszenia musze dopracowac.
Temperatura wody bedzie ta sama, cisnienie wody bedzie utrzymywac zbiornik, bedzie jakby "przyklejony" do szyby, mysle ze szyba zbiornika glownego nie bedzie bardzo dociazona.
Maly dodatkowy kamien napowietrzajacy , kilka roslinek i powinno byc w miare ok dla amano.
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » Pn 23 mar, 2009 12:28

W sumie to jak mój kotnik,no może mój ma 8cm mniej na szerokość,sam kotnik się trzyma na uchwytach aluminiowych,może go wsadzić do worka hehe wtedy nie przejdą :P,albo naciągnąć dodatkową pończochę :-D ale jeżeli chodzi o amano to wyjdzie z takiego małego baniaka po rurce od napowietrzania :-D, moje mają z 6cm jak nie lepiej i dobrze chodzą ;-),natomiast nosy nie wyjdą na pewno i tu duży plus :-) szczególnie,że po szybie jest trudniej,miesiąc temu miałam w kotniku biene i też się okazało ,że potrafią chodzić po siatce,więc od góry zrobiłam pokrywkę z opakowania na płytę cd.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do ROZMNAŻANIE KREWETEK W WODZIE MORSKIEJ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości