Neocaridina heteropoda - odbarwienia.

Moderator: =Fresz=

Neocaridina heteropoda - odbarwienia.

Postprzez KuMaK » Pt 29 paź, 2010 15:18

Obrazek

Jak korzystać ze schematu:

Oznaczenia:

Fire - krewetka nie posiadająca scalonego pigmentu
Sakura - krewetka posiadająca scalony pigment
Pearl - odpowiednik krewetki Fire dla krewetki z Zhangjiajie
Velvet - krewetka posiadająca półodbarwienie utrwalone

Objaśnienie schematu:

Yellow & Green
Z brązowej dzikiej formy krewetki Neocaridina heteropoda wyselekcjonowano formę żółtą nie posiadającą znacznych ilości pigmentu (Neocaridina heteropoda var. yellow). Krewetka ta może tymczasowo odbarwiać się na zielono, jednak wraca z powrotem do żółtej barwy (krewetka nie ma na tyle pigmentu by zielony mógł się utrwalić, zielona odmiana póki co nie została utrwalona).

Red Cherry
Z brązowej dzikiej formy krewetki Neocaridina heteropoda wyselekcjonowano formę czerwoną posiadającą większe ilości pigmentu (Neocaridina heteropoda var. red "Red Cherry/Red Fire"). Krewetka ta może odbarwić się na niebiesko lub na fioletowo. W hodowli tych krewetek mogą pojawić się osobniki brązowe (Neocaridina heteropoda var. brown "Chocolate Fire"). Ze względu na odpowiednie ilości pigmentu krewetka ma szansę utrwalić odbarwienie niebieskie (Neocaridina heteropoda var. blue "Blue Fire") lub fioletowe (Neocaridina heteropoda var. purple "Purple Fire").
Podobnie jak w przypadku pojawienia się krewetek brązowych w stadzie, mogą się również pojawić krewetki pomarańczowe (Neocaridina heteropoda var. orange "Orange Fire").
Natomiast w hodowli krewetek brązowych mogą pojawić się osobniki czarne (Neocaridina heteropoda var. black "Black Fire).

Sakura
Każda z krewetek opisanych przy Red Cherry może posiadać scalony pigment.
Krewetka Fire poprzez samoselekcję z łatwością tworzy samiczki ze scalonym pigmentem.
Krewetce, która posiada scalony pigment przydziela się gradację - Sakura.
W przypadku gdy samiczka ma gradacje Sakura, a samiec nie ma scalonego pigmentu (Fire), mamy do czynienia z odmianą kolorystyczną Fire.
Całą odmiane możemy nazwać sakurą wtedy kiedy obie płci mają gradacje Sakura, czyli obie posiadają scalony pigment. Jeśli nie jest spełnione to kryterium, krewetka ma gradacje Fire.

Blue Velvet
Odmiany Brown i Red są mocniejsze niż odmiany przeciwne Purple i Blue.
Możemy się spotkać z krewetkami z półodbarwieniami utrwalonymi.
np. Blue Velvet jest krewetką posiadającą brązowy grzbiet i rostrum, natomiast segmenty brzuszne są barwy niebieskiej. Z kolei Purple Velvet posiada czerwony grzbiet i rostrum, natomiast segmenty brzuszne są barwy fioletowej. Jest to uzależnione od odpowiedniego pigmentu tworzącego pas na grzbiecie.

Blue Pearl, Amber i White Pearl, czyli krewetki z Zhangjiajie
Krewetki Neocaridina heteropoda zostały od siebie odizolowane, na przestrzeni lat zaczęły pojawiać się u różnych grup różne cechy.
Blue Pearl jest krewetką nieustabilizowaną, posiadającą niewielkie ilości rdzawego pigmentu, które trzymają u tej krewetki niebieskie ubarwienie. Im mniej krewetka posiada pigmentu, tym łatwiej jest jej się odbarwić. Odbarwieniem Blue Pearla jest Amber Pearl.
Barwa niebieska lub bursztynowa jest intensywniejsza przy większej ilości pigmentu.
Czyli posiadając Blue Pearle prawie granatowe, możemy liczyć na prawie pomarańczowe odbarwienia, im jaśniejszy niebieski tym jaśniejsze będzie odbarwienie.
W przypadku braku pigmentu u obu tych krewetek spotykamy się z krewetką White Pearl, stanowiącą również ustabilizowaną odmianę Blue i Amber Pearl.
Dojście z krewetek Neocaridina heteropoda do Neocaridina heteropoda (Zhangjiajie) jest dość trudne i wymaga wielu lat pracy, także oznaczenie tego sektora na schemacie jest prawdopodobne.

Gdyby coś było niejasne, proszę pisać to wyjaśnię.

Zaznaczam również, że piszę to wszystko z własnego doświadczenia, a ponieważ spotykam się z krytyką niektórych hodowców [poza nazywaniem tego głupotami, wciąż nie dostałem odpowiednich argumentów] proszę nie liczyć na to, że te informacje będą gdzieś indziej potwierdzone.[code][/code]
Ostatnio edytowano N 21 lis, 2010 11:00 przez KuMaK, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kiper772 » Wt 18 sty, 2011 00:16

Czy mógłbyś w prosty sposób wyjaśnić jak powinno się dokonywać selekcji np Red Cherry.
Na co zwracać uwagę.

Z góry dzięki
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez KuMaK » Wt 18 sty, 2011 09:35

Yo !

Pasek grzbietowy u heteropod ma podobne 'właściwości' co biały pigment u cantonensis.
Łatwo się odbarwia przy mocnym podpigmencie.

Na tej podstawie można prowadzić selekcje redek, wybierając osobniki z paskiem grzbietowym o ubarwieniu nie różniącym się bardzo od koloru pigmentu.

Nie mieszając krwi krewetek, podpigment słabnie. Kiedy pigment trzyma barwę czerwoną, którą nadał mu podpigment, pasek grzbietowy powoli zmienia barwę - jej intensywność spada, po czym otrzymujemy mniej wiecej takie ubarwienie pigmentu paska grzbietowego:

Obrazek

Następnie pigment paska 'odpada', mamy tutaj takie 'Rili'.

Myślę, że to jest najprostszy sposób.
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez KuMaK, łącznie edytowano 3 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Witek Miszczak » Wt 18 sty, 2011 11:45

Jak zwykle rzeczowość wypowiedzi podnosi poziom wiedzy. Dzięki temu tematowi musze na nowo posortować "sakury" (taka "ciężka" i przyjemna praca). Nie sądziłem, że z podpigmentu można wyizolować takie białe, matowe 'rili'. Mam trochę takich 'scalonych' o jasnym grzbiecie i fioletowawych bokach roboczo nazwanych 'brudasami', ale skoro to purple velvet, to je odłożę na osobne boksy.

Tak, czy siak szacun Kumak'u
Avatar użytkownika
Witek Miszczak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 09 mar, 2010 19:15

Postprzez KuMaK » Wt 18 sty, 2011 13:51

Witek Miszczak napisał(a):purple velvet


Obrazek
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kiper772 » Wt 18 sty, 2011 16:59

wiem że może to wydać się głupie z mojej strony... ale czy mógłbyś wrzucić fotkę z zaznaczonym wyraźnie tym paskiem grzbietowym (szczególnie w przyadku gdy słąbo go widać)? ja taki pasek widzę jedynie właśnie gdy się wyróżnia matowym i jaśniejszym odcieniem czerwieni...(ale tylko u samic) dodatkowo u niektórych jest przerwany w miejscu siodełka i widać jego żółty kolor
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez KuMaK » Wt 18 sty, 2011 17:11

Obrazek

Częściej widuje się samiczki z paskami niż samce, nie każda też krewetka musi go mieć. Crystalki też nie posiadają przy każdej gradacji pigmentu białego.
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez KuMaK, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kiper772 » Wt 18 sty, 2011 17:58

sytuacja wygląda u mnie następująco:
1. zakupiłem 10 RC od zwykłego amatora z allegro.
2. jedna samica zaczęła wyjątkowo nabierać kolorów (był paseczek :P), z czasem niestety zdechła ale zdążyła zostawić potomstwo jak jej "koleżanki".
3. drugie pokolenie przyniosło rozczarowanie... ;/ niektóre samiczki wyróżniają się lepszą czerwienią, ale jednak mają często braki pigmentu na grzbiecie i widać bardzo siodełko.
4. natomiast w trzecim pokoleniu pojawiły się okazy ze znacznie lepszym kolorem od rodziców(drugie pokolenie) - mają na razie po 1 cm, ale już u nich widać ten magiczny "pasek"

niestety nie mieszałem krwi bo nie wiedziałem że ma to aż tak zły wpływ.

PYTANIE
Czy jest możliwe, by te III pokolenie było lepsze od II ???
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Laston » Wt 18 sty, 2011 20:51

Moim zdaniem możliwe.
Laston
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): So 04 gru, 2010 15:02
Lokalizacja: Opole

Postprzez Witek Miszczak » So 22 sty, 2011 20:27

Kiper772 napisał(a):Czy jest możliwe, by te III pokolenie było lepsze od II ???


Gdyby nie, to nie byłoby innych krewetek niż dzikie. hodowca sortuje krewetki pod kątem swoich oczekiwań, bo każda jest trochę inna. Stąd tyle gradacji, a na pewno będzie więcej.
Avatar użytkownika
Witek Miszczak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 09 mar, 2010 19:15

Postprzez Kiper772 » N 30 sty, 2011 16:46

u moich ładniejszych i zarazem starszych samic RC, zaczyna "siwieć" grzbiet

na poniższym zdjęciu (u yellowki z ciekawym defektem ;] ) widać jasne kropeczki tworzące jasny pasek na grzebiecie
http://farm4.static.flickr.com/3530/457 ... 0ea3ff.jpg

1 To jest oznaka po prostu starzenia ?? czy też słabości genetycznej ??

2 te kropeczki to właśnie podpigment ??

3 u każdej mojej ładnej samiczki jaśnieje bardzo ten grzbiet i nie wiem czy taka samica nadaje się do selekcji


pozdrawiam
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez KuMaK » N 30 sty, 2011 17:05

Kiper772 napisał(a):1 To jest oznaka po prostu starzenia ?? czy też słabości genetycznej ??


Nie, to jest pigment spełniający podobne funkcje do białego pigmentu cantonensis.

Obrazek

Muszę porozmawiać z jurorami czemu ta krewetka nie zajęła pierwszego miejsca w swojej kategorii.
Pigment paska grzbietowego został u niej już przesunięty do krańców segmentów bocznych, a jeśli bawiąc się dalej w selekcje, to prawdopodobnie możliwe będzie uzyskanie gradacji heteropod podobnej do gradacji Crystali.
Moim zdaniem jest to najbardziej wartościowa krewetka która została pokazana na tegorocznych mistrzostwach w Hannoverze.

Kiper772 napisał(a):2 te kropeczki to właśnie podpigment ??


Obrazek

Nie, podpigment u tej krewetki to cały 'color-error' czyli tam gdzie żółty zanikł i reszta koloru żółtego który temu nie uległa.
Pigmentem na tej krewetce jest pigment paska grzbietowego, reszta to podpigment, na którym ten pierwszy leży (dlatego w końcu jest wybarwiany na żółtawy).

Kiper772 napisał(a):3 u każdej mojej ładnej samiczki jaśnieje bardzo ten grzbiet i nie wiem czy taka samica nadaje się do selekcji


To zalezy od tego czy sa to krewetki nabyte, czy mlode z zakupionych.
W momencie aklimatyzacji krewetek w akwarium, pigment paska grzbietowego moze sie odbarwic, podobnie jak u cantonensis i robi sie taki bezowawo-szarawy. Po pewnym czasie oczywiscie pasek bedzie sie wybarwial za spawa podpigment na zolto, jednak dokladniejsza informacje o faktycznej ''sile'' podpigmentu dostaniemy u mlodych z tych krewetek.
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez KuMaK, łącznie edytowano 3 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Saiqpat » Wt 08 lut, 2011 17:24

KuMaK napisał(a):Muszę porozmawiać z jurorami czemu ta krewetka nie zajęła pierwszego miejsca w swojej kategorii.


Podobnie jak większość z nas możesz co najwyżej grzecznie zapytać sędziów. Nie popisuj się proszę jakbyś ich wszystkich znał i wszystkie rozumy zjadł. Jeśli dobrze pamiętam rok temu nie miałeś nawet odwagi się odezwać do tych ludzi a teraz udajesz nie wiadomo kogo. Czas dorosnąć kolego.

Najwyraźniej krewetki które wygrały były większe a grupa była bardziej "powtarzalna". Chodzi o to aby wszystkie krewetki zgłoszone były identyczne. Taką informację otrzymaliśmy od sędziego, którego o to właśnie zapytał Garnella.

KuMaK napisał(a):
Moim zdaniem jest to najbardziej wartościowa krewetka która została pokazana na tegorocznych mistrzostwach w Hannoverze.


A to ciekawe - z tego co wiem to Ciebie tam nie było więc jak możesz wydawać osąd nie widząc wszystkich krewetek na żywo - nie wydaje Ci się że to po prostu głupie?
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Postprzez KuMaK » Wt 08 lut, 2011 23:41

Podobnie jak większość z nas możesz co najwyżej grzecznie zapytać sędziów. Nie popisuj się proszę jakbyś ich wszystkich znał i wszystkie rozumy zjadł.


Nie znam wszystkich, rozmawiałem już z tymi osobami, z którymi rozmawiam dość często przez facebooka.

Saiqpat napisał(a):Jeśli dobrze pamiętam rok temu nie miałeś nawet odwagi się odezwać do tych ludzi a teraz udajesz nie wiadomo kogo.


Nie miałem i postanowiłem to zmienić i jestem z tego na prawdę zadowolony, ponieważ nie dostaję już tylko informacji od polskich hodowców, ale i od zagranicznych.

Saiqpat napisał(a):Czas dorosnąć kolego.


Może nie dorosłem, ale nikogo o niedojrzałość nie posądzam.

Saiqpat napisał(a):A to ciekawe - z tego co wiem to Ciebie tam nie było więc jak możesz wydawać osąd nie widząc wszystkich krewetek na żywo - nie wydaje Ci się że to po prostu głupie?


To jest jak zacytowałeś moje własne zdanie i nie musi się pokrywać z opinią wszystkich.
Oceniałem po zdjęciach, które są w tym temacie i zdjęciach i filmach które otrzymałem.

Chyba wszyscy tu wiedzą, że w Hannoverze nie miałem okazji być, pisałem olimpiadę, która dla mnie była ważniejsza, nie mogąc być w obu miejscach postarałem się o fotorelacje z tych mistrzostw i zamieściłem na kilku forach.
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez KuMaK, łącznie edytowano 3 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Saiqpat » Śr 09 lut, 2011 07:31

KuMaK napisał(a):Nie znam wszystkich, rozmawiałem już z tymi osobami, z którymi rozmawiam dość często przez facebooka.


No i bardzo dobrze, chęć poznania jest bardzo ważna ale sposób w jaki to napisałeś sugerował jakbyś chciał ich co najmniej pouczać, a obaj dobrze wiemy że daleko nam jeszcze do poziomu ich wiedzy.

KuMaK napisał(a):
Saiqpat napisał(a):Jeśli dobrze pamiętam rok temu nie miałeś nawet odwagi się odezwać do tych ludzi a teraz udajesz nie wiadomo kogo.


Nie miałem i postanowiłem to zmienić i jestem z tego na prawdę zadowolony, ponieważ nie dostaję już tylko informacji od polskich hodowców, ale i od zagranicznych.


I bardzo dobrze - osobiście polecam www.garneleforum.de - naprawdę fajni ludzie. Dodam tylko że wkrótce jeden z niemieckich serwisów będzie miał polską wersję językową.



KuMaK napisał(a):
Saiqpat napisał(a):A to ciekawe - z tego co wiem to Ciebie tam nie było więc jak możesz wydawać osąd nie widząc wszystkich krewetek na żywo - nie wydaje Ci się że to po prostu głupie?


To jest jak zacytowałeś moje własne zdanie i nie musi się pokrywać z opinią wszystkich.
Oceniałem po zdjęciach, które są w tym temacie i zdjęciach i filmach które otrzymałem.

Chyba wszyscy tu wiedzą, że w Hannoverze nie miałem okazji być, pisałem olimpiadę, która dla mnie była ważniejsza, nie mogąc być w obu miejscach postarałem się o fotorelacje z tych mistrzostw i zamieściłem na kilku forach.


Brawo za inicjatywę aby pokazywać ludziom fotki. Nie o to mi tutaj chodziło. Napisz że opinię wyrażasz na podstawie fotek. Przyznasz chyba że na żywo wygląda to wszystko inaczej niż na fotkach - wkońcu rok temu byłeś tam wspólnie ze mną i z Jackiem.


Jak dla mnie dalsza polemika nie ma sensu.
Ostatnio edytowano Śr 09 lut, 2011 07:33 przez Saiqpat, łącznie edytowano 1 raz
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Następna strona

Powrót do NOWOŚCI W ŚWIECIE KREWETKOWYM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości