Powitanie

Jeżeli właśnie przybyłeś na forum i chcesz się zapoznać z forum i ekipą , zajrzyj.
Tu możesz się przedstawić i dodać swoje zdjęcie.

Moderator: =Fresz=

Powitanie

Postprzez Dzervenes » Pt 28 sie, 2020 00:50

Witam wszystkich!
Nazywam się Martyna i mieszkam w Szwajcarii, jednak liczę na zapoznanie się z Polakami, których również fascynują te piękne zwierzęta. Pierwszy raz z krewetkami zetknęłam się 10 lat temu i hodowałam red cherry w akwarium ogólnym. Po latach przerwy zdecydowałam się na powrót do akwarystyki i takim sposobem od miesiąca jestem posiadaczką 30l kostki-krewetkarium i krewetek blue velvet. Na początku było ich 10, niestety mimo poprawnej aklimatyzacji po kilku dniach zaczęły padać. Po czasie odkryłam, że nie są w stanie przeżyć wylinki. Myślałam, że to z powodu bardziej miękkiej wody niż u hodowcy jednak okazało się, że wodę mam twardszą. Problemy ustały po dodaniu soli akwariowej, więc podejrzewam, że w wodzie brakowało jakichś minerałów. Obecnie krewetki rosną, linieją, ale nie są już tak pięknie wybarwione jak gdy do mnie dotarły. Zostały tylko 4, jedzą wyłącznie glony, nie interesuje ich suchy pokarm. W dodatku szyby zarosły glonem i wygląda na to, że mam 4 samczyków, ale z ostatecznym osądem poczekam aż jeszcze podrosną. Ciężkie są powroty do akwarystyki, dlatego cieszę się, że znalazłam to forum, by poczytać o waszych doświadczeniach.
Dzervenes
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 28 sie, 2020 00:36

Re: Powitanie

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 28 sie, 2020 07:10

Powitać")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Powitanie

Postprzez =Fresz= » Pt 28 sie, 2020 09:40

Cześć Martynka ;) testy wody jakieś robisz? Na jakim podłożu masz te krewety? Załóż temat w galerii ze zbiornikami i wrzuć fotki zbiornika.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Powitanie

Postprzez Dzervenes » So 29 sie, 2020 00:09

Temat ze zdjęciami założę, jak zaaranżuję akwarium tak, że będę chciała się pochwalić. Wciąż czekam na korzenie i inne, todość nieprzemyślana 'aranżacja'.

Są na Ebi Gold Shrimp Soil, pH 7.
KH i GH dość wysokie, ok 14 o ile dobrze pamiętam, mogę zrobić testy jutro.
Dzervenes
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 28 sie, 2020 00:36

Re: Powitanie

Postprzez Mr.Kreweta » So 29 sie, 2020 06:21

Z opisów tego "Ebi Gold Shrimp Soil" wychodzi że to podłoże aktywne?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Powitanie

Postprzez Dzervenes » So 29 sie, 2020 19:39

Jest to podłoże aktywne i producent zapewnia utrzymanie pH na poziomie 6,2-6,8 oraz KH 1-2 czy GH 4-5. Nie wiem czy zrobiłam coś źle, tak czy siak kupiłam je głównie ze względów estetycznych, ale jedyny efekt jaki udało mi się zauważyć to zbicie pH z 7,5 do 7. GH i KH w moim zbiorniku nadal utrzymują się na poziomie ok 14, więc są o wiele wyższe niż obiecuje Ebi, ale być może po prostu moja kranówka jest zbyt twarda by osiągnąć takie efekty. Podłoże to na pewno jest uwielbiane przez nicienie, nigdy nie miałam takiej plagi w akwarium.
Dzervenes
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 28 sie, 2020 00:36

Re: Powitanie

Postprzez Mr.Kreweta » N 30 sie, 2020 11:03

Czyli chyba wyszło gdzie zrobiłaś błąd, podłoża aktywne stosuje się czasem do bardzo miękkiej wody z kranu, gdzie KH ma z 2, w pozostałych przypadkach do wody np. z filtra ro i sole mineralizujące gdzie nie ma praktycznie KH dla Caridin. A nigdy nie stosuje się go w formie aktywnej do twardej wody z kranu, do Neocaridin, bo zanim się zdezaktywuje, to zbija te KH powodując huśtawkę parametrów co kończy się dla krewet jak u Ciebie.
Ogólnie GH i KH masz dobre dla Neo. Ph z 7,5 to dla nich standard, teraz masz dwa wyjścia, albo restart na podłoże jałowe, np. żwirek kwarcowy, albo odczekaj aż podłoże się wyjałowi i powinno być dobrze, chyba że to podłoże roślinne, i jeszcze nawozami sypie. Tu odśwież wiedzę") : http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=7874" target="_blank
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do JESTEM TU NOWY . . .

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron