Cześć Wszystkim!!!

Jeżeli właśnie przybyłeś na forum i chcesz się zapoznać z forum i ekipą , zajrzyj.
Tu możesz się przedstawić i dodać swoje zdjęcie.

Moderator: =Fresz=

Cześć Wszystkim!!!

Postprzez CryMore » Pn 25 lip, 2016 22:41

Czołem,

forum studiuję już od jakiegoś miesiąca, czytam, wertuję i szukam odpowiedzi. Przyszedł czas na rejestrację, ale nie żeby płakać, bo narobiłem błędów przy starcie ;-)

Mam na imię Rafał i mam już 34 lata, mieszkam w okolicach Warszawy. Akwarystyką zajmuję się (z przerwami) od dzieciństwa. Była cała gama pielęgnic i akwaria roślinne, po przeprowadzce w garażu zostały dwa akwaria Juwela 200 i 300 litrowe. Pomyślałem, że nigdy nie miałem czasu, żeby spróbować z krewetkami stąd decyzja. Miałem krewetki red cherry, ale nie to mnie teraz interesuje. Od razu postawiłem sobie za cel przygodę z BEE.

Dzięki informacjom z forum, filmom Szopena oraz poradom profesjonalnych hodowców powstał poniższy projekt. Akwaria są młode i nadal dojrzewają. Najpierw może jak to zrobiłem:

Zbiornik: Aquael Shrimp Set 30l White/Black, Światło Led 6w z zestawu
Podłoże: Benibachi Normal Black Soil + Benibachi Bee Max + Mosura Old Sea Mud/Benibachi Mironekuton (w podłożu) + ceramika w dolnej warstwie podłoża
Woda: Salty Shrimp Gh+, Mosura Mineral Ultra Plus (doprawienie), Azoo Vitamins, Mosura Rich Water - przewodność 260 uS, GH 6, KH 0-1, PH 6,0-6,4
Filtracja: Aquael FZN-1 + ceramika (zobaczymy czy ten filtr da radę)
Wystrój: Skałka Benibachi Mironekuton, korzenie z mchem (nazwa nie była dla mnie zbyt istotna :) ), 5 x GT Mineral Balls, kaktusy, kora cynamonu i ketapangu, liście ketapangu, guawy i bananowca, szyszki olchy (lubię czarne wody)
Docelowa Obsada: w jednym zbiorniku Taiwan Bee Panda, w drugim Crystal Black/Red

A wygląda to na chwilę obecną mniej więcej tak:
Obrazek

Akwarium po prawej stronie zalane wczoraj, po lewej po 1,5 tygodnia funkcjonowania. Mimo wszystko na wypreparowanych korzeniach i korach pojawił się śluzowiec. Nie przejmuję się tym faktem, z czasem zniknie zjedzony przez krewetki. Do tematu starałem się podejść jak najbardziej profesjonalnie nauczony doświadczeniem, że za błędy płaci się więcej po niż jakby im zapobiegać. Poza tym pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł więc na lokatorów będę musiał chwilę poczekać. Z Waszego doświadczenia po jakim czasie mogę zacząć zasiedlać?

Uwagi zawsze mile widzianie.

Jest mi bardzo miło dołączając do forum.
Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie i dzięki za dotychczasową pomoc.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez matu » Wt 26 lip, 2016 06:45

Trzymam kciuki, ładne akwaria. Poczekaj ~4tyg od startu. Jak masz kogoś w okolicy z krewetkami to weź od niego starej wody do podmiany, KH 0...
Jakiś testowo-brudzący gupik czy inna rybka by pomogła w starcie życia.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez krakers » Śr 27 lip, 2016 14:35

kora cynamonu aut czytając forum na pewno już zetknąłeś się z tym problemem nawet sprzedawany jako dedykowany do krewetkariów może być z nim problem u mnie wyleciały bo zdarzały się czasem pojedyncze zgony ale wolałem zapobiegać niż szukać potem przyczyn

rybki na start a potem oblatywacz pokażą Ci jak wygląda sytuacja w baniaku
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez CryMore » Śr 27 lip, 2016 15:19

Szukałem info o cynamonie ale go nie znalazłem. Na wszelki wypadek usunąłem, nie mam doświadczenia i wolę zaufać Twojej wiedzy. Możesz mi jednak napisać, dlaczego nie powinno się go używać?
Czy kora ketapangu też się nie nadaje?
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez krakers » Śr 27 lip, 2016 18:25

cynamon może zawierać kumarynę która jest nawet dla człowiek szkodliwa ( toksyczna ) nie jest to tylko moje zdanie ale już parę razy temat był wałkowany na tym i innych forach i zawsze wnioski były takie same lepiej wrzucić ketapang czy liście buku niż cynamon a dokładnie korę.
wystarczy opcja szukaj i znajdziesz tematy w którym była mowa o tym co Cię interesuje

pozdro
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez CryMore » Śr 27 lip, 2016 19:56

Kumarynę zawiera tani cynamon z Chin. Wzbogacany cudami na kiju powoduje rożne skutki. Czytałem na ten temat dzisiaj oraz konsultowałem się z kompetentną osobą. Toksyczność w takich ilościach jaka może znajdować się w lasce cynamonu dla ludzi jest znikoma, dobrze wypreparowana praktycznie usunięta z wodą z podmian. Zatem jak niektórzy pokierowani oszczędnościami kupili w marketach tani, chiński cynamon to takie efekty. Cynamon Cejloński czyli ten "lepszy" zawierać kumaryny nie powinien oraz z lepszych źródeł również metali ciężkich. Nikt nie wpadł tutaj na to, że ten chiński może takie zawierać i to one, bardziej niż sama kumaryna, mogą powodować pomór czy zgony krewetek. Kumaryna sama w sobie nie bardzo, zwłaszcza w cejlońskim jej ilość jest znikoma.
Tutaj info o czystej kumarynie do zakupu:
http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/c4261?lang=pl&region=PL
W czystej postaci oznaczono jej toksyczność jako H301 - toxic if swalloed oraz działanie P310 - Immediately call a Poison Center :)
Opis toksyczności dla ludzi: w większości brak danych.
Opis toksyczności dla zwierząt: toksyczna dla bezkręgowców, toksyczna w środowisku wodnym.
Cynamon Cejloński jest zwinięty obustronnie, chiński jednostronnie - tak możemy to odróżnić w prosty sposób. Określenie pochodzenia cynamonu pozwoli nam ograniczyć ryzyko zatrucia. Jeśli masz zatem wątpliwości lepiej go zwyczajnie nie stosować.

Korzystałem z opcji szukaj, jednak nie znalazłem na forum takiej odpowiedzi, która by merytorycznie wytłumaczyła "dlaczego nie, dlaczego jedni używają i nie mają problemów, a inni mają etc."
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez krakers » Cz 28 lip, 2016 17:30

BRAWO ciesze się że jako jedna z nielicznych czytasz i szukasz a nie czekasz na gotowe. sam zatem musisz zdecydować co i jak ja zdecydowałem że u mnie go nie będzie i przynajmniej wiem że jeden z czynników które mogły by powodować zgony w akwa wyeliminowałem.
jest masa innych polepszaczy i wizualnie poprawiających akwa bajerów. kora kaktusa bardzo ładnie wygląda do tego jakieś ceramiki kostki czy rozgwiazdy

akwa musi się przede wszystkim podobać Tobie

pozdrawiam i życzę sukcesów
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez kaboom » Pt 29 lip, 2016 13:44

Cynamon cejloński ma w większości przypadków strukturę filtra do papierosów i wg mnie jest zbędny w takiej formie w akwarium. Tani cynamon spozywczy może posłużyć za kryjówkę krewetkom dlatego jest on stosowany i w 99% przypadków to własnie on jest sprzedawany jako akwarystyczny, róznica jest taka że w sklepie spożywczym kupimy go za 5 PLN a w akwarystycznym za 15-20 PLN.
Sam stosuje zwykły cynamon w ilosci 3-5 lasek na 30-50 l baniak, nigdy nie miałem z nim problemu i nic od niego nie zdychało. Ważne jest tylko to aby nie był nasączony olejkami zapachowymi.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Cześć Wszystkim!!!

Postprzez CryMore » So 30 lip, 2016 17:29

Mały update szkła:

Obrazek

zamiast cynamonu skały Shirakury :) , dorwałem też te rurki ceramiczne. Moczyłem je 3 dni, nie zmieniają parametrów.
Z roślin doszła Pistia.

Pozdrawiam,

P.S. Nie leję Carbo, po prostu tam stoi.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa


Powrót do JESTEM TU NOWY . . .

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości