[30l] Pierwsze krewetkarium

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » Pt 21 lut, 2020 20:11

Hej,
zaczynam swoją przygodę z krewetkami.

Zestaw z jakiego startuje to: Aquael Shrimp 30
lampa z zestawu,
filtr Pat Mini (zmieniona gąbką na bardziej gęstą

Podłoże:
Benibachi Black Soil Powder

Bakterie:
Benibachi Bee Max
Benibachi Minorekton

Roślinność:
Bacopa Caroliniana
Eleocharis Parvula

Krewetki:
Póki co akwarium dojrzewa - docelowo chyba Blue Velvet

Start zbiornika: 09.02.2020
Zbiornik cały czas dojrzewa - woda jest lekko zielona, ale wydaje mi się że coś tam zaczyna się dobrego dziać.
Miałem maly problem z przyjęciem Bacopy - 3 roślinki poszły na straty, te które zostały wypuszczają już korzenie.
Trawa również ładnie się przyjeła i widać już nowe "listki".

Obecnie mam bardzo duże NO3: ok 220
PH 6-6.4

Zdjęcie w dniu startu:
Obrazek


Zdjęcie po ok 1.5 tyg:
Obrazek
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez Pawel M » So 22 lut, 2020 15:43

założył bym większą gąbkę od razu, to maleństwo nie zrobi roboty
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » So 22 lut, 2020 16:42

Chodzi bardziej o miejsce dla bakterii ? Czy zwiększenie wydajności filtracyjnych?
Jeżeli miejsce dla bakterii to może trochę kostek ceramicznych rzucić na dno?
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez Pawel M » So 22 lut, 2020 18:17

i do jednego i do drugiego - więc włożyłbym większą
możesz kupić do przycięcia lub przyciętą ale ze 3x większą i pamiętaj by była gęsta

kostka dojrzewa masz na to chwilę, potem jak już wpuścisz robale wymiana gąbki może spowodować problemy
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez Arek_alien » So 22 lut, 2020 19:08

A jaką wodą zalałeś szkiełko?
Arek_alien
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): So 08 sty, 2011 14:18

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » So 22 lut, 2020 19:27

kran odstany ponad dobę. Podmianki co 5-7 dni max 30% również odstaną kranówką.
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez Arek_alien » So 22 lut, 2020 20:53

I jeśli masz w planach trzymanie neocaridin to podłoże aktywne nie ma sensu. Też popełniłem ten błąd ale później zrobiłem tak: aktywne podłoże Platinum Soil powder zalałem wodą RO z solami qualdropa GH + LC Shrimp. Parametry ustawiłem pod Caridiny, ale wcześniej wpuściłem tam neocaridiny Yellow Neon. Psioczyli na mnie tu i ówdzie, że tak nie można, że nie da rady, że nic nie przeżyje. Żółtki śmigały aż miło, a za jakiś czas dorzuciłem Taiwany Blue Shadow mosura. I teraz wszystko sobie razem żyje i się rozmnaża ;)
Arek_alien
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): So 08 sty, 2011 14:18

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » N 23 lut, 2020 09:56

a czemu aktywne nie ma sensu?
nie zapinam się stricte na neocardiny.. W sumie zobacze jakie uda mi się osiągnąć warunki. Może uda się wrzucić coś bardziej wymagającego. PH mi bardzo ładnie spadło na 6 teraz. No3 też zaczyna spadać.
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez Arek_alien » N 23 lut, 2020 12:07

Źle to ująłem: nie, że nie ma sensu, tylko jest zbędnym wydatkiem, bo po zalaniu wodą kranową szybko straci swoje właściwości. Ale jak już jest zalane to pewnie je tak zostawisz. Dlatego ja, mimo, iż byłem nastawiony baaardzo na neocaridiny, szybko dołożyłem caridiny i jest z tego fajny kolorowy baniaczek. Poza tym Twoje szkiełko bardzo ładnie wygląda i widać, że od początku miałeś na nie jakiś pomysł - w przeciwieństwie do mnie ;) Powodzenia i koniecznie pochwal się zdjęciami w późniejszym czasie :)
Arek_alien
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): So 08 sty, 2011 14:18

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » N 23 lut, 2020 20:48

Przed chwilą zauważyłem na szybie zielenice punktowe - co to oznacza? Co z tym robić? Przecierać szybe i standardowe podmiany wody czy częściej?
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » N 01 mar, 2020 11:04

ok dzisiaj mijaja 3 tyg od zalania.
Przy ostatniej podmiance dolałem trochę bakterii i zacząłem też suplementację CO2.
Rośliny idą jak szalone. Trawa aż wymyka mi się spod kontroli. Jest mega gęsta, korzenie są wszędzie.
Co do rośline wysokich, również cały czas wypuszczają nowe listki, są mocno ukorzenione, jakies pojedyncze nowe roslinki z podłoża kiełkują.
Mam tylko cały czas problem z samą wodą..
Cały cas ma lekko zielone zabarwienie. Nie jest mętna, tylko ma zielonkawy kolor.
Od zalania NO3 mioałem na poziomie ok 300. Teraz spada i jest powiedzmy 200. Ale jak od zalania NO2 miałem 0 tak teraz mi skoczyło na ok. 5-6.
Nie wiem czy to dobrze ? Sam nie wiem co juz robić z warunkami tej wody. Pomocy !
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez stefanszewczyk » Pn 02 mar, 2020 08:35

Cześć Yacoob,

jabym widział siebie 3 lata temu :)

Po pierwsze to zdecyduj się czy chcesz caridiny czy neocaridiny. Po drugie, wymień tego pata mini na kubełek chiński HW603 albo jakąś kaskadę. Kup matrix albo ceramikę. Jak się zdecydujesz na neo to mozesz lać kran, ale rośliny nigdy nie będę mega piękne bo najlepiej rosną w 120ppm, a kran to ma z 250-400.
Jak się zdecydujesz na caridiny to wykończysz podłoże aktywne kranówą i caridiny nie będą zadowolone. 2 miesiące dojrzewa baniak minimum. Podmieniaj tylko wodę co tydzień, plus bakterie. Wrzuć ślimaka i czekaj. Ale popraw te filtrację bo z tym patem mini to się wykończysz.

Wystartowałeś 21 lutego, wrzuć fotkę jak będzie 21 kwietnia.

Jeżeli chodzi o blue velvet, akurat tutaj odniosłem mega sukces, bardzo łatwe krewetki neocaridina. Jeden baniak miałem za żwirze i lałem R0 + sole od sulavesi do 200 ppm. Drugi baniak aktywne helpa plus kranówa (totalny bezsens ale to było 3 lata temu). W obu miałem kaskady z matrixem. Wyjmowałem krewetki chochelką do zupy tele tego było. Te krewetki dasz radę na kranie, ale na kranie rośliny nie będą zbyt piękne. Przynajmniej na moim kranie.
stefanszewczyk
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr 24 lip, 2019 13:46

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » Pn 02 mar, 2020 08:50

Dzieki - w takim razie cierpliwość.
obecnie mam 140-150 ppm
PS. A planujesz jakieś nadwyżki velvetów? :)

Co do filtra - zamówilem całkie dużą gąbkę i podmienie tą małą od Pat Mini. Może wtedy coś ruszy
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez stefanszewczyk » Pn 02 mar, 2020 09:32

O matko, gdzie jest taka miękka woda w kranie? W UK mieszkasz?

Zawartość jednego baniaka oddałem w całości do zooligicznego za 2pln za sztukę. Wystawione potem były za 12 PLN :)
Drugi jest ale to bardziej syna, więc zapytam czy chce oddać. W kwietniu zakup ok 20-30 sztuk, 3 miesiące i
Duża gąbka do filtra wygląda brzydko poza tym nie ma tego co jest najfajniejsze w kubełkach, mega dobrej biologii. Jak ci kubeł na matriksie odpali to człowieku, parametry trzymają suer, woda kryształ, jedyne co czyszczę to małą gąbeczkę na prefiltrze. No i nie masz tego badziewia w baniaku który i tak nie jest za duży. Już nie wsponę że jak wyjmujesz pata to cała ta gąbka oddaje syf. Przy neocaridinach nie ma dramatu, ale caridin pare tak zabilem. O sulavesi już nie wspomnę bo tak zwykłe pierdnięcie w pokoju może położyć pół stada.

Podmiana 30% co tydzień i czekać. Amularie wpuść tylk przykryj baniak bo wypadnie.
stefanszewczyk
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr 24 lip, 2019 13:46

Re: [30l] Pierwsze krewetkarium

Postprzez yacoob » Pn 30 mar, 2020 15:48

Pojawił mi się w akwarium malutki (poki co ok 5 mm) ślimak. Taki ciemno brązowy.
Akwarium cały czas bez krewetek więc się mega zastanawiam skąd on się pojawił i czy to zła oznaka.
Zostawić go czy wywalić? Co to i skąd to może być?
yacoob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 21 lut, 2020 19:48

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron