[30l] Aquaponika z neocaridinami

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[30l] Aquaponika z neocaridinami

Postprzez efcia » Cz 30 kwi, 2020 00:09

Litraż(rozmiary,szkło): 30 l. Aquael Shrimp set 29x29x35
Oświetlenie: z zestawu - LEDDY SMART PLANT
Filtracja: z zestawu - PAT MINI
Nawożenie: na start 100g JBL Flora Florapol FE (100g granulatu wymieszane z dolną warstwą podłoża), Seachem Prime, Seachem Stability, dolana woda z dojrzałego zbiornika roślinnego z zoologika
Parametry: przed pomiarem
Podłoże: 3 kg ZOLUX deco nature AquaSand (piasek do akwariów - naturalna, neutralna skała)
Fauna: przed zakupem - będą jakieś neo
Flora: Eleocharis mini, Anubias gold
Uwagi:
Start akwarium 28.04.2020
najbliższe zakupy: zmiana gąbki na drobniejszą, testy wody, kamienie + mech (nie podobają mi się patyki), termoment
rozważam: konduktometr, kokos, troche ceramiki na dno (kilka kulek), termometr (mam grzałkę - pracuje w nocy a w dzień woda jest w moim odczuciu ciepła), jakiś mech, dodatkowo jakaś flaszka z bakteriami?
Pytania na końcu posta - za wszelkie komentarze będę bardzo wdzięczna!


No cześć!

Będzie długo - lubię pisać, lubię czytać, mam nadzieję że uda się mi wymienić doświadczeniami z obecnymi tu osobami. Kto nie lubi opisów może pominąć treści pisane kursywą ;-)

Sporo czytałam o akwariach morskich - jestem zakochana w rafie koralowej. Jednak na start zdecydowałam się na jakiekolwiek akwarium aby sprawdzić, jakim akwarystą okażę się w praktyce, a także jakie są szanse na to, ze dzieci mi nie zrujnują zawartości szkiełka :-)

Tak więc jest kostka 30 litrów - na tyle duża, aby zwierzętom żyło się dobrze, i jednocześnie na tyle mała, aby móc podglądać parametry i się nimi "pobawić", wyciągnąć jakieś wnioski, nabrać praktyki. A że lubię kombinować, to filtrację częściowo oprę o aquaponikę - ale to po jakimś czasie, gdy zbiornik dojrzeje i pojawi się coś do czyszczenia.
Kostka stoi w kuchni. Połączę ją z jakimiś ziołami, może truskawkami lub pomidorkami. Czyli ma cieszyć oko i być praktyczne, a ja przy okazji czegoś się nauczę - o akwariach, albo o sobie :lol:

Decyzja o krewetkach to właściwie przypadek, choć ich temat śledziłam na kanale Szopena (pozdrawiam! :mrgreen:). Wystartowałam zbiornik z zamiarem zakupu bojownika. Jednak pomimo swojego uroku, pojedynczy obiekt obserwacji będzie raczej nudny i raczej nie zrealizowałabym z nim swojego celu tj. wspomagania innych roślin, bo sam jeden nie brudziłby mi wystarczająco wody. Paradoks - ludziom zależy na czystych zbiornikach, a ja chcę mieć z czego czyścić akwarium :-) No więc będą krewetki i liczę na ciekawe do podglądania, mnożące się stadko.

Na ten moment kostka dopiero co zalana. Nie udało mi się kupić takich kamieni, jakie sobie wymarzyłam (czekam na dostawę czarnych/szarych + mech na nich, w ogóle bez innych innej zieleni). Kupiłam roślinność właściwie tylko po to, aby odpalić zbiornik - teraz czekam i myślę co dalej. Rzeczywistość stanęła oporem wobec moich planów i teraz kombinuję.


Będę wdzięczna za parę słów dot. błahych, ale nurtujących mnie kwestii:
1. Czy oprócz Stability powinnam dokupić jeszcze jakieś bakterie (Salty Shrimp GH KH+) i/lub jakiegoś pierwszego lokatora (chociażby ślimak - jeśli tak, jaki)? Nie chodzi o silną potrzebę oglądania czegoś co tam już żyje, tylko o urozmaicenie środowiska wodnego, rozkręcenie wszystkich procesów (przypominam - mam wodę częściowo z dojrzałego zbiornika roślinnego). Jeśli Salty Shrimp wyłącznie przyspieszy dojrzewanie, to mi na tym nie zależy. Jeśli wspomoże zdrowie krewetek w przyszłości - kupię.
2. Które testy kupić, i który konduktometr wybrać. Nie chcę kupić czegoś, co przekłamuje wyniki, a jednocześnie nie chcę wydawać fortuny. Chciałabym najrozsądniejszą opcję jakość/cena
3. Czy po dołożeniu nowego kamyka/roślinności, cykl rozpoczyna się od nowa?
4. Nawóz kupiłam z myślą o docelowo niskich, wolno rosnących roślinach przy dnie. Góra miała być przeznaczona dla korzeni roślin "tradycyjnych" (wystartuję z aquaponiką za jakiś czas). Nie chcę pomerdać roślin podwodnych z korzeniami schodzącymi znad tafli wody. Bojownikowi by to specjalnie nie przeszkadzało (pusta górna część akwarium przez pół roku), jednak krewetki wolą mieć zarośla. Jak byście to rozwiązali - kupić cokolwiek pnącego na jakiś czas, czy jakoś sobie krewetki poradzą? Jak to się przełoży na ich płodność i przeżywalność maluchów? Co myślicie o tym co jest + kamyki i mchy? Wizualnie podobają mi się zbiorniki Malawi i szukam kompromisu pomiędzy "ja chcę" a "krewetki potrzebują" :roll:
5. Jeżeli nawóz do roślin jest nietrafiony, to zbiornik jest świeży i bez życia - mogę go wywalić i przepłukać piasek. Byłoby to czasochłonne i prawdopodobnie całego nie uda mi się usunąć (jest w formie gliny) ale mogę powalczyć.
6. Skąd czerpaliście wiedzę podstawową? Nie chodzi mi o wertowanie for internetowych, tylko o książkę/stronę ze zbiorem rzetelnych, obszernych informacji nt. żywienia, skąd biorą się które parametry, i generalnie jak to wszystko działa "od kuchni".
7. Myślę nad ceramiką - wrzucić luzem na dno kilka-kilkanaście szt. Czy ma to sens, czy zbędne?

Jestem otwarta na wszelkie sugestie. Za konstruktywną krytykę również będę wdzięczna :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano Pt 01 maja, 2020 00:06 przez efcia, łącznie edytowano 1 raz
efcia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr 29 kwi, 2020 22:19
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [30l] Aquaponika z neocaridinami

Postprzez =Fresz= » Cz 30 kwi, 2020 19:16

Nie widzę zdjęć :(

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: [30l] Aquaponika z neocaridinami

Postprzez efcia » Pt 01 maja, 2020 00:05

Oj... Dziękuję! Będąc zalogowaną na koncie googla wyświetlały mi się. Szybko naprawiam swój błąd :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
efcia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr 29 kwi, 2020 22:19
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [30l] Aquaponika z neocaridinami

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 01 maja, 2020 09:38

Ad.1 Stability wystarczą, Salty Shrimp GH KH+ to nie bakterie tylko sole mineralizujące dla Neocaridin, do wody ro czy destylowanej, jeśli jedziesz na wodzie z kranu to będą niepotrzebne, ślimaki, polecam rozdętki i zatoczki, doskonale sprzątają, a ich plaga jest znakiem że źle prowadzisz zbiornik, za dużo karmisz, dużo śmieci, obumierają rośliny itp. I będą azotować i podtrzymywać cykl azotowy na bieżąco.

Ad.2 Na początku może się przydać test NH3,NH4, NO2,NO3,GH,KH, tuzin innych, np z JBL... konduktometr... nawet taki najtańszy spełni swoje zadanie jeśli kupisz płyn do kalibracji i będziesz go sprawdzać co jakiś czas.

Ad.3 Nie, ale dołożenie czegoś nowego może niekiedy mieć jakiś wpływ na stabilność zbiornika, co teoretycznie może się wiązać ze zdestabilizowaniem zbiornika, śmiercią krewetek, np. nie trafiona skałka trująca biologię, obcy szczep bakterii, wirusa, itp.

Ad.4 Nawozy to temat woda, zasadniczo nie pomagają krewetkom, aczkolwiek Neocaridiny znoszą nieźle drobne nawożenia, tak czy siak to już zabawa dla profesjonalistów, niewielkie przedawkowanie lubi skończyć się ogólnym pomorem od razu, albo po komplikacjach w terminie późniejszym.

Ad5. Możesz")

Ad.6 Ja czerpałem wiedzę podstawową na temat krewetek, ze studiowania tysięcy postów tu na forum, autorzy postów czerpali wiedzę z własnych obserwacji, praktyk, porażek i sukcesów, wymiany informacji między sobą itp. przez ostatnią dekadę z haczykiem. Krewetki to świeży temat, nie ma za bardzo gotowych skarbnic wiedzy.... aczkolwiek wpadła mi kiedyś książka w ręce, chyba "Krewetki, raki i kraby...")

Ad.7 Jak ceramika będzie dobra jakościowo, to przynajmniej nie zaszkodzi, choć estetyka białych krążków na powierzchni zbiornika jest dyskusyjna, przynajmniej dla mnie")

Sugestie: dobrze postudiuj ten temat: http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=7874" target="_blank tylko z poprawką że nie na każdej wodzie z kranu Neocaridiny dobrze pójdą")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości