Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 19 kwi, 2021 09:08

Ruszanie taflą jest jest mało efektywną formą natleniania, o czym świadczą częste informacje typu: w morzu, jeziorze, stawie innym stałym zbiorniku w wyniku przyduchy nastąpiły masowe śnięcia ryb i innych zwierzątek, ...") Można oczywiście ruszać taflą, ale tu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, typu ilość mieszkańców,roślin, kształt zbiornika, cyrkulację wody, czy choćby szybkę/pokrywę na zbiorniku nad taflą, która skutecznie utrudnia wymianę powietrza, ruszanie taflą jest daleko w tyle po kamieniu napowietrzającym, deszczownicy, kaskadzie czy fontannie nawet z wylotu pata w górę, po wygięciu łopatki na ciepło, jeszcze z bąbelkami powietrza z poza zbiornika jak mamy pokrywę. Jak to znajomy mawia, ruszanie taflą zostawiam profesjonalistom")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 19 kwi, 2021 12:27

Pokrywy nie ma, ale zabudowane więc na pewno deko gorzej jest z powietrzem. Nie wiem czy właśnie nie przez deszczownice gorzej jest bo wcześniej zdarzało się że mech na wieczór już babelkowal. Na razie zdjąłem wszystko zostawiłem gola rurkę i puściłem delikatnie bąbelki.
W drugim baniaku no3 trzyma się na 20mg (zoolek, nie wiem jak dokładny ale dostałem info ze zawyża delikatnie od sąsiada) ale tam deszczownice delikatnie uniosę i babelki się robią same.
Zastanawiałem się czy nie zrobić nawet na próbę bimbrowni tlenowej z ziemniaka i wody utlenionej. Spowolnić reakcje i na razie by było. Wiem że działa[emoji846] nie mam tylko kamienia. Ciekawe czy jakby puścił takie coś przez dyfuzor do co2 to czy by przeleciało? Ostatnio coraz bardziej myślę o powietrzu bo dwa x 36l będą obok siebie i nie wiem czy nie pójść w tym kierunku. Tylko coś cichego by się przydało i to bardzo bo przy łóżku w nogach stoją baniaki[emoji1787]
Jak pójdzie restart to tutaj pat mini zostanie tyle że muszę jakąś inną końcówkę zrobić.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 19 kwi, 2021 14:16

Jak wygląda bimbrownia z ziemniaka i nadtlenku wodoru? I po co ziemniak? Oxydator kup i dotlenianie masz zapewnione bez zabawy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 19 kwi, 2021 18:06

To jest dokładnie to samo tylko oxydator w wodzie może być niebezpieczny a tutaj reakcja zachodzi w butelce (ziemniak to katalizator, ma w sobie jakiś składnik wywołujący reakcję ) robi się małe ciśnienie. Podaje się jak co2 wężykiem przez kamień napowietrzający [emoji846] a kosztuje ułamek tego co oxydator. Nadtlenek nie poparzy krewet a natlenia wodę. Tyle tylko ze ja to stosowałem mieszkając na wsi gdzie prądu często gęsto potrafiło brakować kilka godzin. Przy srednim ziemniaku i szklance wody utlenionej działało 8-10h ale bablowalo prawie jak z brzęczyka[emoji16] kwestia pewnie dobrania ilości ziemniaków albo innego katalizatora żeby reakcja zachodziła wolniej jak w oxydatorze i np 250ml wody wystarczyło na choćby tydzień. Patent mi osobiście pokazał dziadek który był chemikiem w szkole[emoji16] lata temu.

Puki co puściłem napowietrzanie i od wczoraj woda zrobiła się kryształ. Wytrąciło chyba też pył który mi pływał w wodzie bo jak na chwilę dziś wyłączyłem pompkę to zero pyłków. Nie wiem czy w dzień jest sens dotleniać? PH poszło do góry delikatnie więc ma to też wady. Chyba faktycznie babelki jednak są najprostsze i skuteczne. Wieczorem zmierzę no3 i rano. Zobaczymy czy coś to zmieniło. Także ten ruch tafli to chyba jest skuteczny ale jak się napędza filtr powietrzem.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 19 kwi, 2021 19:42

Patent z ziemniakiem niezły, jutro po testuje, ruch tafli może być skuteczny, tylko jak pisałem trzeba spełnić kilka warunków... widziałem kiedyś wydajne natlenianie taflą, skimer czy falownik pchał fale na 2-3 cm przez cały zbiornik, na końcu woda natleniona płynęła w dół i wracała po dnie, tu była cyrkulacja ") Tylko była spora pralka, rybom to nie przeszkadzało, ale krewetkami mogło by już porzucać, i powciągać do falownika.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 19 kwi, 2021 20:07

Potestuj[emoji846] jakąś małą butelka, najlepiej 0,2. Pół ziemniaka średnicy 5cm i wężyk na nakrętce ciasno spasowany. Wypisz wymaluj jak do bimbrowni. Do tego butelka wody utlenionej 150-200g. I czysty tlen masz[emoji16] Im więcej ziemniaka tym szybciej zachodzi reakcja.

Przyznam że moje redki chyba czasem lubią popływać pod prąd [emoji846] nie raz widzę jak jakaś sztuka wpływa w prąd i tak płynie parę ładnych sekund. W końcu chyba to rzeczne stworzonka? Tak czy inaczej moim to nie przeszkadza specjalnie, oczywiście w granicach rozsądku [emoji1787] Bardziej nie chce pralki robić roślinkom.
Chociaż zastanawiam się jak nieraz widuje na wystawkach w sklepach(tych bardziej przyjaznych zwierzakom) jak pat mini pod wodą skręcony na min nie uśmiercać CR np? Tafla bez ruchu. Woda kryształ. Napowiatrzania brak.

Zbierając pomysły na restart zastanawiam się czy nie przykleić z tyłu mlecznej folii i podświetlić akwa. Muszę po testować na bocznej ściance akwarium. Wiem już co będzie główna atrakcją[emoji16] Nie wiem tylko co dam jeszcze na 3 plan i czy w ogóle. Być może eleocharis vivipara albo ta druga odmiana.
Chodzi mi o taki efekt podswietlenia:
ObrazekObrazekObrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 19 kwi, 2021 20:23

A tu niespodzianka dziś. Z redek i sakur dziś znalazłem podrostka jak na foto. Nie wiem czy się cieszyć czy już zamawiać kolejna kostke[emoji1787]
Żółta albo pomarańczowa bo na pewno nie czerwona.Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 20 kwi, 2021 07:20

Ano na sakurę to nie wygląda.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Wt 20 kwi, 2021 07:26

Nie no może będzie "sakura" ale żółta [emoji1787]
Jeszcze wydaje mi się że jakieś chocko wyskoczyło bo mi mignął taki brązowy maluch gdzieś. Ale chyba to normalne jak czytam że potrafią inne kolory wyskoczyć przy neo.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 20 kwi, 2021 09:09

Fajna zabawa z ziemniakiem, jak się okazuje katalizatorem jest enzym Katalaza... teraz wiem dlaczego mam takie bąblowanie jak psiknę wodę utlenioną na glony... i jak pali i rozrywa ta reakcja skrzela u ryb, krewetek itd. Już wiem jak niebezpieczna może być woda utleniona w zbiorniku..
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Wt 20 kwi, 2021 11:37

Dla tego taka bimbrownia tlenowa jest względnie bezpieczna dla robaków czy rybek, a w nagłych przypadkach może dupe uratować [emoji846] A jak się odpowiedni katalizator zastosuje to myślę że spokojnie kupny oxydator zastąpi.

Same babelki już nie są specjalnie niebezpieczne. Ale reakcja zachodzi taka sama tylko ze inne tempo i co innego może być katalizator em. Jest sporo różnych rzeczy które można użyć zamiast ziemniaka choćby srebro[emoji16]
Gorzej jak aplikując wode na glona coś przypłynie i wpłynie w jeszcze nie rozpuszczona wodę a u mnie redki są jakieś totalnie oswojone i czy wsadze rękę czy pensete to nie mogę ich odgonić [emoji846] Uprzedzając - nie, nie chodzą zaglodzone[emoji1787]

Co do samego akwa to po dniu i 2 nocach bąbelków sam jestem w szoku bo dawno bąbelków nie było, deszczownica i kolanko skutecznie ograniczały przepływ i zwężka nie zasysala powietrza. Woda kryształ. Pył z wody uciekł. A nie babelkuje na max. Coś w tym jest. Tyle że pH tyle walczyłem żeby zejść bliżej 7 a teraz jest 7,5-7,6[emoji1787] no3 zeszło na 10 i jest stałe więc chyba pomogło.
Za to w drugim baniaku zrobiła się mgła jak zacząłem natleniac ale jeszcze dodałem trochę bacto aktiv tropicala. Dałem 2 ml więc raczej nie przesadziłem.
Mam jeszcze bactosan gratisowy ale chyba dobrze ze go nie użyłem bo zdaje się że to błękit metylenowy więc mogłoby być bardzo źle.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 20 kwi, 2021 16:10

To jak wyskoczyła mgła w drugim, to już wiesz że coś tam jest nie tak z biologią. Co do bąbelków tlenu, jak za dużo na raz pójdzie pewnie może wywołać chorobę gazową przez zmianę ciśnień, a krewetka jako super czuła osmotycznie może oberwać.

tam bąbelki odnośnie pyłu to pewnie tyle zrobiły że zwiększyła się cyrkulacja, i drobinki trafiły w końcu do filtra, zamiast bujać się po zbiorniku.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Wt 20 kwi, 2021 19:27

Mgła w sumie mam wrażenie że po ostatniej podmiance. Podmienilem 6L więc 20% bo syfek wyciągałem cały jaki dałem radę. Pierwszy dzień było ok a potem chyba trochę bąbelków poszło, mgiełka się zrobiła i wlałem końcówkę bactoaktiv. Pewnie wszystko na raz swoje zrobiło. Tamten baniaczek w sumie ma 3 tygodnie więc jeszcze coś tam może się dziać mimo że trochę syfu zaszczepiłem z gąbki i ceramikę. I do tego odmulalem dno więc chyba za dużo bakterii ogólnie. Chyba sam zaraz zrobię ziemniaczaną bimbrownie.

Cyrkulacja na pewno bo koniec końców delikatnie rozkręciłem pompkę i większość roślinek delikatnie faluje, a maluchy na przeciwnej stronie filtra mają problem z pływaniem pod prąd [emoji1787]. Mimo wszystko myślę że to nie to, wcześniej zanim roślinki były wszędzie miałem mocniej ustawiony prąd a pyłek był. Chyba że teraz trafiłem tak idealnie nie za mocno nie za słabo.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » N 25 kwi, 2021 18:19

Dziś w większym baniaku podmiankę zrobiłem. Niby pH różnica 0,5 stopnia. Podmiana 10l więc 25%. W akwa niby różnica praktycznie żadna. Poruszenie jak dawno już nie było, ogromne. Wcześniej takiego poruszenia nie miałem. Zastanawiam się czy jest sens podmiany jeśli no3 jest na stałym poziomie? Czy może jednak częściej a mniej? Samo pH chyba nie powinno być tutaj powodem poruszenia. Wodę wlewam mniej więcej 1l/min przed wylotem filtra więc dodatkowo miesza się.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » N 25 kwi, 2021 20:05

Kolacyjka
Czym karmicie krewety?
Moję redki czasem skubną coś papryki, poza tym sticksy z tropicala i spirulina tetry. Marchewki niet, groszku niet, ogórek, sałata też nie. Żółtko chętnie i rozgniecione ślimaki, na te rzucają się jak szarańcza
https://i.imgur.com/4OkJ5Bf.jpg
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości