Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » N 14 lut, 2021 14:41

Cześć. W ogóle witam na forum [emoji846]
Po latach, wielu latach, w końcu wygospodarowałem miejsce na akwarium [emoji846]. Postanowiłem że będą krewetki[emoji846] Neocardinia.

Akwarium 63x24x36h. ~54l.
Podłoże to piasek bazaltowy ~1mm, biały kwarcowy 0.3-08.
Kamienie dragon stone/ohko.
Z roślin eleocharis sp mini, peacock i taiwan z mchów.
Woda kranowianka.

Filtr narożny hamburg 3cm, 45ppi, trapez, zasilany pat mini. Ze wzorów i obliczeń jest przepływ 11 więc w granicach zalecanego przy hamburgu. Dziś jeszcze dorzucę ceramikę bo w nocy zalewałem zbiornik. Ceramika na żyłkach w słupkach dla wygodny bardziej.

Oświetlenie DiY, 2m Led 5630. Teoretycznie z danych 36W ale skręcone na zasilaczu na ~11V więc mniej i wydaje mi się że i tak za dużo troszkę. Zewnętrzne paski zimne, wewnętrzne ciepłe. Lampa zrobiona z profili Alu, kilku pchełek, taśmy Led i uszczelniona silikonem. Sprawdzona szczelność bo mam tak samo zrobione oświetlenie pod prysznicem w kabinie i już 5 lat dziala[emoji846]

Prawdopodobnie będą tam krewetki red sakura lub blue velvet i później może dołącza babulati Green. Rybek raczej nie będzie choć myślałem o razborkach borneanskich. Chętnie dorzuciłbym ampularie niebieską ale w ogóle ciężko znaleźć jakąkolwiek widzę.

Jak przeglądam sieć to troszkę si zmieniło od czasów kiedy miałem akwaria więc na pewno jakieś porady się przydadzą.[emoji846]

Z racji że nigdy nie miałem styczności w akw z mchów to posadzone jak uważałem za stosowne. Poniklo gdzieś tam styczność mialem.

Zastanawiam się nad deszczownica. Ruch tafli jest. Jak zauważycie to za filtrem jest kącik gdzie jest słabszy obieg. Tam mchy ledwo się poruszają. Z racji że jednak woda załamuje to nie wiem czy jednak w kącie nie dosadze panikla i zrobię ośla łączkę [emoji846] bo za wiele tam nie widać.
Na pozostałej przestrzeni widać delikatny ruch mchów więc myślę że jest ok.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez eXrat » N 14 lut, 2021 18:32

Co do bazaltu to mam mieszane odczucia, no i nie mieszał bym Neocaridin.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » N 14 lut, 2021 19:22

eXrat napisał(a):Co do bazaltu to mam mieszane odczucia, no i nie mieszał bym Neocaridin.
Mieszane w sensie? Że zatwardza czy coś innego masz na myśli?
Mieszać krewetek nie chce, będą albo czerwone sakury/Blood marry albo blue velvet. Może później poszukam babulati Green bo wedle tabel się nie krzyżują ale to też do przemyślenia.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez eXrat » N 14 lut, 2021 20:17

Tak, w sensie że może zatwardzać wodę, choć nie musi.
Estetyka to już kwestia indywidualna.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » N 14 lut, 2021 22:57

Też jak czytałem i szukałem to zdania podzielone[emoji846]
Jutro będą testy to będę widział co się dzieje[emoji846]

Doszła jeszcze ceramika dziś. 7 paciorków. Reszta na zaś.

Wieczorne zabawy latarką[emoji846]

ObrazekObrazekObrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Pn 15 lut, 2021 09:12

Nie żebym zapeszał ale te wszystkie ceramiki, kamienie i podłoże spowoduje że będziesz miał w akwarium całą tablicę mendelejewa, a z krewetkami problem.

Ogólnie estetyka akwarium mi się nie podoba, ale jak to mówią o gustach się nie dyskutuje.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 15 lut, 2021 11:12

W sumie pierwszy raz takie coś układałem. Też nie do końca mi się to udało jak chciałem, z tym że na foto nie mam jak ująć bardziej od góry. W rzeczywistości deko lepiej wygląda [emoji846] przy następnym się poprawie[emoji846]

Co do ceramiki też widzę zdania podzielone jak czytałem. Czemu cała tablicę? O ceramice to wiem że może zatwardzać czasami wodę ale nie dotarłem do info o większych szkodliwością h. Skałki doczytałem że są ok a nawet wskazane przy krewetkach, gdzieś dobrałem do tekiego info nawet. Szorowane były bardzo dokładnie bo gliny w nich było co nie miara.
Wodę mam dość miękka bo nigdy specjalnie nie zostawały ślady na naczyniach itp a czajnika też parę lat nie odkamienialem i jakiś lekki osad, ale wiadomo to takie wróżenie. Dziś dopiero testy mi przyjdą to będę wiedział więcej.

W każdym razie uwagi wskazane bo jak coś nie będzie halo to będę miał jakąś podstawę od czego zacząć.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Pn 15 lut, 2021 12:05

Peteypee napisał(a):W każdym razie uwagi wskazane bo jak coś nie będzie halo to będę miał jakąś podstawę od czego zacząć.


W twoim przypadku restart ;) wymiana podłoża, wywalenie tych kamieni, usunięcie ceramiki (uważam za zbędną).
Gdybyś zrobił zbiornik na podobnej zasadzie jak poniżej to zadowolone byłyby i Twoje krewetki i oko potencjalnych obserwatorów w tym nasze ;)

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 15 lut, 2021 12:44

Niestety ciężko ciemne podłoże albo źle szukałem. Albo bazalt albo barwione piaski. Wybrałem bazalt bo wydaje mi się to lepszym wyjściem.
Jakąś inną opcja jest?
Podloza aktywne odpadają.
Foto nie dostępne coś.

Z tego co wynalazłem to ohko i tak lepiej wypadają niż inne kamienie typu scenery itp, poza tym jak dla mnie lepiej wyglądają mimo wszystko. Co z nimi ma być nie tak?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Pn 15 lut, 2021 14:29

Peteypee napisał(a):Niestety ciężko ciemne podłoże albo źle szukałem. Albo bazalt albo barwione piaski. Wybrałem bazalt bo wydaje mi się to lepszym wyjściem.
Jakąś inną opcja jest?
Podloza aktywne odpadają.
Foto nie dostępne coś.

Z tego co wynalazłem to ohko i tak lepiej wypadają niż inne kamienie typu scenery itp, poza tym jak dla mnie lepiej wyglądają mimo wszystko. Co z nimi ma być nie tak?


Podłoże
https://www.invital.pl/piasek-zwirek-i- ... gKyuvD_BwE

Zamiast kamlotów nienaturalnych daj kilka takich korzeni
https://allegro.pl/oferta/korzen-red-mo ... 0166094454

Do tego roślinki różnego rodzaju microsorium np:
https://allegro.pl/oferta/microsorium-p ... 0068357717

Bilbitis np
https://allegro.pl/oferta/bolbitis-heud ... 0199412080

Vallsineria
https://allegro.pl/oferta/vallisneria-t ... 8713827697

Blyxa
https://allegro.pl/oferta/blyxa-japonic ... 0204483922

Masz pełno ładnych gatunków mchów (china moss fajnie by pasował), obsadź nimi wygotowane łupiny kokosów i obsadź "wysepkę" tak jak na wcześniejszym zdjęciu.

Jako nawóz pod korzenie bardzo dobry w kapsułkach
https://allegro.pl/oferta/ferka-rosetta ... 9307579241

No i masz gotowy przepis na fajne akwarium...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Pn 15 lut, 2021 14:34

I jeszcze jedno przez ten biały piasek nie dość że będziesz miał za chwilę problem z amoniakiem to jeszcze zrobi się brzydki "brudny". Fantazję to Ty masz ale tutaj ona nie ma uzasadnienia :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 15 lut, 2021 17:48

@=Fresz=
Bardziej miało to być ozdobne niż typowe krewetkarium. Przyznam szczerze że miałem dać jeden duży kamień, kilka mniejszych, obsadzić w koło trawnikiem i tyle ale żona się wciągnęła i wyszło to co widać [emoji846] z tym białym piaskiem wiem że nie będzie tak super. Miewałem taki drobny[emoji846]. Dużo go nie ma bo przy dnie na bokach tylko wąskie paski żeby były warstwy kolorowe przy szybie. Na bazalcie też nie jest grubo, tylko tyle żeby zakryło. Może z 60dkg z całości bo zostało mi prawie 3/4 worka. W razie czego spokojnie da się go odessać wezykiem[emoji846]

Co do piasku z linka który podałeś to gdzieś mi się przewinął ale odrzuciłem uznając za barwiony. Piasek jak wiadomo nie występuje czarny. Nie miałem w rękach więc nie będę się mądrzyć, a też nie doszukiwałem się co to jest tak na prawdę.

Mech jest taiwan i w większości peacock. Choć myślałem o phoenix. China też był brany pod uwagę ale wziąłem co było akurat. Taiwan podobno szybciej rośnie niż peacock więc jego dużo nie ma.

Jeśli chodzi o nawozy to jest trochę kulek torfowych zagrzebanych tam gdzie głównie jest eleocharis.

Poza tym jak parametry będą ok to będę się zastanawiał.
Tak na prawdę to krewetki chyba tylko będą dodatkiem jeśli w ogóle bo jakoś się zniechęciłem. Pewnie skończy się na jakiejś 10 szt. ławicy razborek borneanskich bo temperatura przy wietrzeniu i ciągle rozszczelnionych oknach, skręconych kaloryferach to 25° więc i tak za dużo dla neocardin. To i tak sukces że ochlodzilem mieszkanie o 2 stopnie [emoji1787]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Wt 16 lut, 2021 09:24

Peteypee napisał(a):Pewnie skończy się na jakiejś 10 szt. ławicy razborek borneanskich bo temperatura przy wietrzeniu i ciągle rozszczelnionych oknach, skręconych kaloryferach to 25° więc i tak za dużo dla neocardin. To i tak sukces że ochlodzilem mieszkanie o 2 stopnie [emoji1787]


Wg. mojego niekrótkiego doświadczenia najlepszy okres rozrodczy dla krewetek był w lato kiedy było 26 stopni w akwarium... to taka techniczna podpowiedź. A reszty nauczysz się sam na własnych błędach, a będzie ich jak widać po samym starcie sporo.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Wt 16 lut, 2021 10:53

Oj tam[emoji846] jak zarośnie mchami to będzie ładnie [emoji13]
Ja po staremu trochę działam ale tak czy inaczej to ja amator jestem. W każdym razie nigdy nie miałem masowych zgonów itp a miałem 4 akwaria po 200l przez ponad 10 lat. Coś tam wiem ale jak widzę teraz oferty to człowiek dostaje jobla bo nie wiadomo od czego zacząć. Internet pełen śmieci a to co wartościowe jednak trzeba szukać. Myślę że nie będzie źle [emoji846] na razie rzęsa się powoli mnoży bo przypełzła z mchem, który też widzę zaczyna coś już puszczać. Wczoraj nawet nie miałem siły na testy bo wróciłem późno.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Wt 16 lut, 2021 11:27

Peteypee napisał(a):Oj tam[emoji846] jak zarośnie mchami to będzie ładnie [emoji13]
Ja po staremu trochę działam ale tak czy inaczej to ja amator jestem. W każdym razie nigdy nie miałem masowych zgonów itp a miałem 4 akwaria po 200l przez ponad 10 lat. Coś tam wiem ale jak widzę teraz oferty to człowiek dostaje jobla bo nie wiadomo od czego zacząć. Internet pełen śmieci a to co wartościowe jednak trzeba szukać. Myślę że nie będzie źle [emoji846] na razie rzęsa się powoli mnoży bo przypełzła z mchem, który też widzę zaczyna coś już puszczać. Wczoraj nawet nie miałem siły na testy bo wróciłem późno.


To Twoje akwarium i Tobie ma się podobać ;) rzęsa wodna to będzie rosła i w kałuży :P

Jeżeli moje komentarze Cię jakoś uraziły to przepraszam, ale tak samo jak do swojej osoby jestem bardzo wymagający, tak często wymagam od innych hehe

Obserwuję Twój wątek także na innym forum i dziwię się że tam tylko ochy i achy, a brak krytyki do niektórych rozwiązań ;)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości