Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Śr 19 maja, 2021 10:16

Restart już niedługo, czekam aż samice puszcza jajca i z tydzień, może dwa aż maluchy podrosną.
Pytanie natury ogrodniczej[emoji846]:
Jaki substrat pod podłoże dać?
Nie będzie go dużo bo tak na prawdę w rogach gdzie będą rośliny i na tylnej szybie troszkę, myślę że 2 kg to aż za nadto. Przyznam że chyba wolę to niż bawić się z kulkami GT. Ogólnie żadnych nawozów ale żeby roślinki coś miały papu.
Polecicie coś konkretnego czy tak na prawdę jeden czort te substraty? Zamysł na dłużej.


Aqua Art Aqua Substrate?
Aqua Art - Aqua Substrate PRO?
Ktoś może ma, stosuje?



Edit:
Teraz mi jeszcze tak przyszło do glowy[emoji16] jakieś trochę zuzyte podłoże aktywne gdyby dać pod mój czarny żwirek to byłaby szansa utrzymać pH na poziomie 7?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Śr 26 maja, 2021 18:08

Słabe foto ale widać efekty białego piasku i braku nicieni, które wytępiła no planaria(a miała na nicienie nie działać) Efekt po 3 dniach. Gdy były nicienie może 1/10 tego była po tygodniu. Także nicienie to jednak pożyteczne stworzonka[emoji846] co prawda teraz tam jest chmara malzoraczkow (moglbym je spokojnie odławiać i sprzedawać bo tyle ich jest[emoji1787]) ale one nie dają sobie rady tak jak nicienie. Przy następnej podmianie spróbuję zaszczepić je z innego baniaka. [emoji1787]
Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Cz 03 cze, 2021 23:26

Po tym jak założyłem kostkę na aktywnym benibachi powder i tak sobie to stoi, coraz bardziej mi się te granulki podobają. Nie są aż tak ciemne ale wyglądają w miarę naturalnie[emoji846]
Tak szukam jakiegoś neutralnego podloza w tej formie i w drobnej gradacji ale nie widzę za bardzo. Czy tylko jakieś zużyte podłoże aktywne?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pn 07 cze, 2021 10:54

Restart tuż tuż[emoji16] czekam tylko na podłoże bo postanowiłem że będzie na aktywnym. Powoli wyciągam wszystko więc widać na foto już resztki roślin i kamieni. Krewetek pozbywam się wszystkich jakie tam są poza żebrami bo kilka zostało.
Jedno "ale" pozostało. Jakie krewety tam będą? [emoji1787]
I tu liczę na Was że zasugerujecie coś co się nie prowadzi kłopotliwie i trafi w mój gust [emoji16] Osobiście podobają mi się black devil, dragony i niebieskie raczej odpadają bo będą już niebieskie Tigery. Czerwone też bo mam redki. Cdn jak już będzie zalane. Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pt 18 cze, 2021 15:25

I powstało brzydkie kaczątko. Podłoże benibachi black Soil powder fulvic 6kg. Ale chyba skopane bo pH trzyma w granicach 6,7-6,8. I zastanawiam się czy to wyj**** czy poczekać. Mam nadzieję że chociaż potrzyma. Wody mi weszło 43l. Mniej o 2 niż wcześniej. Jeszcze myślę nad żabienicą albo jakiś mech dołożyć bo trochę pusto puki co, szczególnie na tyle.

Przed
Obrazek

I po
Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez raiders » Pt 18 cze, 2021 15:57

A jaka wodą było zalewane?
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pt 18 cze, 2021 17:29

Ro oczywiście, świeżą mająca 6,1. Niby napowietrzanie miałem przez noc włączone ale w kostce przy wiatraku i napowietrzaniu to różnica max 0,2 stopnia.


Edit:
Na chwilę obecną bez zmian jeśli chodzi o pH. Mineralizowane na gh5-6.

Światło chyba za mocne, a może mi się wydaje tylko.

Zastanawiam się jakie krewety tu pójdą. Rozglądam się za black Tiger ale na necie nie widzę. Black fancy Tiger też nie wyglądają źle ale same słabe gradacje widzę.
Może coś polecicice? Może ktoś ma jakąś fajną krewetkę? [emoji846] Chodzą mi po głowie czarne.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez pierre » Pt 18 cze, 2021 20:20

Woda nie wyklarowała Ci się jeszcze i dlatego wydaje Ci się że za dużo światła.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pt 18 cze, 2021 21:21

Możesz mieć rację bo trochę przypylilo, ale i tak wychodzi mi 18W led/ 1800lm czyli 40lm na litr. W porównaniu do wcześniejszej wersji, skróciłem lampkę o 5cm, odeszło 20cm taśmy. Teraz jest 1,8m. Ale bez regulacji bo mi padł moduł. Wcześniej światło było na 85%mocy. Więc powiedzmy że podobnie. Wiadomo że straty nawet na kloszu są ale to i tak w okolicach 30lm załóżmy optymistycznie z dużymi stratami. Zobaczymy czy rotala i ludwigia się będzie ładnie wybarwiać [emoji846] jak limnobium się rozrośnie to też trochę przysłoni.


Zastanawiam się nad King Kong one strip. Chociaż przeszło mi przez myśl że może zwykle Tigery i próbować selekcji do black Tiger? Czy musiałbym to mixowac z czymś? A mix typu CB i BTOE daje jakieś fajne kolory czy raczej nie?

Podłoże jak widać jest sporo. Nawet zastanawiałem się czy nie za dużo te 6kg bo z przodu przy krawędzi jest jakieś 4cm. Tył prawie 2xtyle.

I jeszcze zastanawiam się czy w róg przy gąbce czegoś nie dosadzić. Niby jeśli rotala się rozrośnie to nie będzie pusto. Ale brakuje mi tam czegoś jeszcze.

Obrazek
Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez pierre » Pt 18 cze, 2021 21:50

Zmierz moc na tej lampie, bo jak rzeczywiście ma obciążenie 18W to znaczy że trafiłeś na super rzetelnie opisaną taśmę. Jak będzie za mocno to zawsze możesz wrócić do sterownika a przy mocniejszym świetle lepsze zdjęcia będą Ci wychodzić. Sam zauważyłeś, ze robisz coraz lepsze foty (umknęło Ci, że masz coraz lepsze światło). Jedni lubią więcej podłoża, inni mniej. Kolejne akwarium w którym będziesz miał gąszcz korzeni w podłożu i próba odmulania odbije się czkawką. Chyba że nie będziesz, więc ok.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » Pt 18 cze, 2021 22:39

Wziąłem przyzwoite taśmy wtedy, na diodach epistar. Obok roboty mam hurtownie i chłopaki mi tam raczej kitu nie wciskali nigdy. Przy 11V mają mieć 10W. W sumie ostatnio odnalazłem multimetr to może się pokuszę żeby to realnie sprawdzić[emoji846]

Moczarka korzeni raczej nie będzie miała. Reszta jak widać sadzona grupami. Najwięcej będzie z trawek ale te też grupami sądziłem. Nie wiem jeszcze jak z odmulanie bo w kostce na razie nie odmulałem. Może jutro przy podmiance. Kiedyś jak próbowałem to tylko pył z podloza wysysało. Poza tym raczej nie odmulam głęboko nawet u neo na piachu, myślę że to problemem nie będzie. Odmulam wężykiem 12mm. Piach się fajnie odmula. Aktywne grubsze więc będzie gorzej.
Poza tym zakładam że tam gdzie rośliny to mogę sobie darować odmulanie bo jednak one trochę w tym pomogą. Poza tym jak ja odmule takie góry i doliny? [emoji1787]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Mr.Kreweta » So 19 cze, 2021 06:36

Moczarka korzeniami przerośnie z czasem całe to podłoże, ona ma kilometrowe korzonki.... te góry i doliny to krewetki z czasem dokładnie wyrównają, mix typu CB i BTOE da ci hybrydy TiBee, co skończy się różnymi fajnymi bajerami, na selekcje BT ze zwykłych, to tak minimum ze 3 zbiorniki i kilka lat, o tigery możesz zapytać na fb Rafał Ruta Bee Shrimps chyba, to nawet mniej aktywny nasz forumowicz. Pierre to tak delikatnie opisał te odmulanie... taka ilość podłoża rośliny korzeniowe i krewetki to długo dystansowa bomba zegarowa... Karmienie to jest spory problem na takiej warstwie, z połowa żarcia zawsze powpada w podłoże i zacznie gnić, w krewetkarium przy grubej warstwie, moim zdaniem trzeba iść na kompromis, np. wkleić szybę i cofnąć podłoże z 10 cm od przodu, albo jakiś karmnik wkleić z przodu, rzucanie karmy na taką warstwę podłoża zawsze kończy się tak samo, czyli podłoże się szybko dezaktywuje, śmieci zaczynają się psuć, parametry skaczą, krewetki padają i restart.

Albo rusz inwencją i jakąś plażę zaprojektuj")
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » So 19 cze, 2021 11:20

Poszukam i popytam. Dzięki za info.

Z moczarka zobaczymy bo w kostce na razie przystopowała. Jedyne korzonki to w 2 szt. Reszta potrafi z dna wypłynąć. Moczarka chyba woli twardsza wodę. Ale może to kwestia NO bo na razie zerowe u Tigerów.
Redki mają korytko i mało co z niego wynoszą. Tigery widzę że powoli też się przyzwyczajają i wynoszą coraz mniej z koryta. Jak wyniosą więcej to mają dzień głodówki żeby powybierał. Może nad tym jakoś zapanuje. Najwyżej jakies wyższe koryto dostaną. Powpuszczm trochę nicieni za jakiś tydzień i malzoraczkow. Może przetrwają. A na bazalcie na prawdę uważam że robiły robotę. W ciągu kilku godzin potrafiły młodzika 1,5cm padniętego pochłonąć. Żywych nie ruszały nawet maluchów. W kostce u redek i zeberek za wiele nie mają jedzenia bo jest ich niewiele ale widuje je. Do Tigerów zaszczepiłem kilka. Na razie nie widuje więc chyba za czysto po prostu.
Może nie będzie tak źle. To nie hodowla więc mogę poświęcić więcej czasu mając 3 akwa. Odmulać aktywne też muszę się nauczyć bo jak robiłem próby to strasznie pył z podłoża się unosił a zero syfu, ale to dopiero chyba z tydzień jak Tigery są.
Z drugiej strony każde podłoże to bomba.

Góry i doliny to niech sobie równają [emoji846] ale raczej drastycznie nie przeniosą podloza z tyłu na przód. Wiadomo że część się obsypie i ulezy.

Właśnie korci mnie żeby jakiś mix tu dać.[emoji846] Zobaczyć jak to się będzie mieszać itd. Podobają mi się black fancy Tiger ale ładne są drogie.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez Peteypee » N 04 lip, 2021 21:12

Jednak oświetlenie za mocne. PH trochę spadło ale dalej bliżej 7 niż 6. Limnobium coś korzonki brązowieją. 4 redki siedzą puki co.
Myślę że jeszcze tydzień i będzie można coś zasiedlać. Chyba pójdzie CB i do tego kilka BTOE. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie spokój akwa miało bo brak czasu ale jutro zrobię jakąś podmiankę jednak. Muszę zamówić sterownik do ledow i trochę przyciemnić. Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Ozdobne krewetkarium. Start po latach bez akwarium.

Postprzez =Fresz= » Pn 05 lip, 2021 08:00

Z każdą odsłoną zbiornik wygląda lepiej. Przy kolejnym restarcie będzie jeszcze fajniej. Jak to mówią do 3 razy sztuka :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron