Wiśniowe Krewetkowo

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » Wt 02 sie, 2022 23:06

Witam
Jestem już jakiś czas kreweciarzem, niestety w ukryciu :D, dzisiaj chciałbym podzielić się z wami moją w sumie krótką historia.
Cała historia zaczęła się od YT, a później ciekawość zawiodła mnie do for internetowych ( nieistniejąca już krewetka.net oraz to ).
Był wrzesień 2020roku.
Byłem już posiadaczem akwaria OW 35x35x35. Także trzeba było zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia oraz środki, no i przede wszystkim wiedzę.

Obrazek

Miejscem docelowym miała być komoda o wymiarach 100x45.

Niestety jak to wiadomo apetyt rośnie w skale jedzenia, więc zanim dobrze wystartowało jedno akwarium padła decyzja o zakupie kolejnych dwóch.
A jako że w tamtym czasie dużo krewetkowców zachwalało filtrację rynnową to do akwariów 30x45x35 została wklejona szybka 15cm wysokości.

Akwaria były startowane na podłożu Benibachi oraz mineralizatorze Qualdropa, bakterie tego samego producenta.
Za oświetlenie odpowiadała belka led Aquaela o mocy 36W.
A za filtrację odpowiadało 5 głowiczek pata mini oraz jeden filtr versamax do środkowego akwarium jako wsparcie biologii.
Media filtracyjne w rynnie to Hyper pore, Prime pore oraz ISTA bio power.

Tak to wyglądało w trakcie działania :D
Obrazek

Ostatnio prawdopodobnie skończyło się podłoże. Więc ze względu na to że dużo pracuje wszystkie starania poszły na marne.
Pozostało ratować to co zostało z moich kolonii BB oraz SRC.

Restart zacząłem od skrajnie prawego akwarium. Widząc że Benibachi jest w zasadzie już niedostępne sięgnąłem po jeden worek Enviroment Fulvic oraz dwa worki Master soil. Zobaczymy jak to wystartuje bo nigdy nie miałem do czynienia z tymi podłożami.
Jeśli macie jakąś styczność z tymi podłożami to dajcie znać jak to ugryźć. Jak narazie zalałem to wodą zmineralizowałem oraz dodałem bakterii Qualdropa oraz Seachema.

Obrazek

Szukam też jakiegoś inteligentnego gniazda z obsługą HomeKit IOS. :D znudził mi sie już stary timer który co chwilę muszę odpinać żeby np zaświecić swiatła w akwriach jak coś robię :D
A tutaj moja sterownia :D
Obrazek

Do zobaczyska w dalszej części mojego wywodu już niedługo :D
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez =Fresz= » Śr 03 sie, 2022 09:29

Fajne dolewki automatyczne [emoji14] fajnie że pokazałeś co tam u Ciebie "piszczy". Chyba krewetkomaniaków już jest tylko garstka.

Wysłane z mojego Oppo Reno 3 Pro przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » Śr 03 sie, 2022 10:11

Całkiem możliwe ze niewiele już osób zostało :D ale skoro zacząłem to muszę jakoś teraz wybrnąć z sytuacji :D
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez Pawel M » Cz 04 sie, 2022 06:45

krewetkomaniacy to są - tylko wszelkie fora zdechły
ludziska na twarzoksiążki pouciekali i nikomu się nie chce przyjść i forum kliknąć

wrzucaj fotki z robaczkami - pozdro
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez eXrat » Cz 04 sie, 2022 07:34

Ja tam nigdzie nie uciekłem ... nawet nie mam gdzie uciekać :-D
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » Cz 04 sie, 2022 13:00

Mam nadzieję że po restartach będzie czym się pochwalić :D swoją drogą dorwałem inteligentne gniazdko merrosa na wifi i będzie teraz moim timerem :D
Akwaria mam zamiar prowadzić w sposób minimalistyczny, czyli woda RO+mineralizator Qualdropa + Trace One i liście + bakterie. Raczej nie będę sypać bóg wie czego do baniaków. Później niezłe klocki z tego wychodzą haha :D

I nadal czekam na jakieś porady odnośnie master soila i enviromenta :D
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 05 sie, 2022 17:42

wisienka3611 napisał(a):Mam nadzieję że po restartach będzie czym się pochwalić :D swoją drogą dorwałem inteligentne gniazdko merrosa na wifi i będzie teraz moim timerem :D
Akwaria mam zamiar prowadzić w sposób minimalistyczny, czyli woda RO+mineralizator Qualdropa + Trace One i liście + bakterie. Raczej nie będę sypać bóg wie czego do baniaków. Później niezłe klocki z tego wychodzą haha :D

I nadal czekam na jakieś porady odnośnie master soila i enviromenta :D


Uważaj na Master Soil, to bogate dość roślinne podłoże, lubi oddać sporo do wody, jak już opanujesz Mastera i będzie jakoś śmigać, nie rób podstawowego błędu, czyli nie używaj Trace One, dopóki Master się nie wyjałowi, bo będzie za bogato i krewetki mogą zaczną lecieć, gdy już dojdziesz do wniosku że czas na Trace One, a ciekaw jestem skąd to będziesz wiedzieć, to lej kilka razy mniej niż producent zaleca, a i po otwarciu Trace, po kilku tygodniach zacznij sprawdzać czy się nie ścina i nie zaczyna śmierdzieć") A najlepiej jak nie wiesz co jest w jakichś minerałkach, bajerkach, cudownych środkach i czy są w ogóle potrzebne ( bo nawet nie są...") ), to lepiej oszczędź sobie zachodu, bo lanie czegokolwiek na pałę, bez wiedzy co masz w wodzie w zbiorniku, co jest w "bajerkach", ile dokładnie trzeba jakiegoś pierwiastka itp.bo inni leją, reklamują, nie koniecznie może być dobrym ruchem, no ale to już sam wykminiłeś jak widać") Envi to jałowe podobno podłoże, mieszanie podłoży może doprowadzić do problemów z nakładaniem się na siebie buforów przez różnice w składzie, czyli bywa ryzykowne ze względu na skoki PH.

To że krewetki lecą bo skończyło się podłoże, to nie do końca prawda, często lecą przez brud w podłożu, filtrze i w ceramice ( ceramikę w zależności od producenta trzeba czyścić co miesiąc nawet, a z reguły co dwa, trzy, tylko sprzedawcy jakoś nie eksponują tych wiadomości, które można znaleźć na stronie producenta. )
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » Pt 05 sie, 2022 21:34

Ooo teraz to mi Pan zaimponował merytoryczna odpowiedzą :D nie powiem wiele to daje mi do myślenia i na pewno wyciągnę z tego wnioski. A jeśli chodzi o envi i mastera to raczej chodziło mi o to aby kazdy zbiornik był na innym podłożu a nie dwa podłoża w jednym zbiorniku.
Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady.
Trace one w takim wypadku trafia do szafki i przy podmianach ograniczę się do mineralizatora + bakterii.
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez Mr.Kreweta » So 06 sie, 2022 07:18

wisienka3611 napisał(a):Ooo teraz to mi Pan zaimponował merytoryczna odpowiedzą :D nie powiem wiele to daje mi do myślenia i na pewno wyciągnę z tego wnioski. A jeśli chodzi o envi i mastera to raczej chodziło mi o to aby kazdy zbiornik był na innym podłożu a nie dwa podłoża w jednym zbiorniku.
Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady.
Trace one w takim wypadku trafia do szafki i przy podmianach ograniczę się do mineralizatora + bakterii.


Panowie to wygineli na Syberi kiedyś") Co do dodawania bakterii przy podmianach to też są problemy... gdyby to były same bakterie, to nie było by problemu, ale bakterie są z reguły z pożywkami dla bakterii, w stabilnym zbiorniku, z działającym cyklem azotowym, dołożenie przy podmianie takich bakterii z pożywką dla samych bakterii nitryfikacyjnych nie wiele zmieni, bo te mają wolne tempo namnażania w porównaniu do innych bakterii które w zbiorniku zawsze są mimo że ich nie chcemy. Za to te inne nieraz szkodliwe bakterie, jak dostaną pożywkę, zaczynają się gwałtownie namnażać, i tu pojawiają się problemy, od zakwitów bakteryjnych, przyduchy, skoki parametrów itd. Za to dobrze mieć bakterie w zapasie i używać kiedy trzeba, czy przy restartach, podmianach podłoża, po użyciu czasem leków, po czyszczeniu gąbek z filtra, szczególnie gdy gąbki są głównym siedliskiem bakterii, przy cienkich warstwach podłoży.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » So 06 sie, 2022 17:51

Czyli generalnie najlepiej przejść na totalnie minimalistyczny tryb czyli RO i mineralizator. Zastanawiam się czy sole w moim przypadku nie byłyby najlepsze bo coś zauważyłem, że w płynnym QD coś mi się zaczęło ścinać... Jakie sole używacie z powodzeniem ?
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez Mr.Kreweta » N 07 sie, 2022 10:24

Ja używam dalej starej zwykłej salty gh+, kilka razy używałem innych, ale że różnicy u siebie nie zauważyłem to wróciłem do klasyki.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » N 07 sie, 2022 10:48

Wpadłem dzisiaj na pomysł żeby nieco przyśpieszyć restart drugiego akwarium. Wrzuciłem odpowiednią ilość podłoża Master Soil do wiaderka i zalałem wodą RO. wodę będę co jakiś czas podmieniać. Czy ma to większy sens czy nie ma żadnego ? Gdzieś kiedyś chyba już mi się obiło o uszy to rozwiązanie :D
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 08 sie, 2022 07:00

Płuka się też i tak, na różne sposoby ludzie kombinują, a czy ma to sens? Jeśli planujesz szybki restart, i chcesz szybko krewetki przełożyć, to w sumie może pomóc") A jak do wiadra wrzucisz bakterie i kamień napowietrzający, to jeszcze szybciej pójdzie")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wiśniowe Krewetkowo

Postprzez wisienka3611 » N 04 wrz, 2022 18:20

Siemka wszystkim po krótkiej przerwie.

Akwarium 3 zostało zrestartowane na podłożu master soil 2.08.2022 i jedynymi mieszkańcami są zatoczki różowe, które dostały się z roślinami :mrgreen: .

Akwarium 2 restartowane 3.09.2022 na master soil płukanym od 2.08.2022 w wiaderku.

Pytanie do forumowiczów :mrgreen: aktualnie twardość GH na poziomie 6 zejść do 5 czy zostawić 6 i się nie martwić ?
Po jakim czasie akwaria na mastersoil teoretycznie powinny być gotowe do zamieszkania ? :D

W planach zasiedlenie akwarium nr 3 deep blue boltami a nr 2 Galaxy.

Obrazek

Akwa nr 1 chyba nadaje się również do restartu ( zalane 21.03.22 na platinum ) ponieważ jakoś życie w nim wcale się nie kręci ( brak młodych krewetek ).



Do usłyszenia niebawem krewetkomaniacy :mrgreen:
wisienka3611
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 22 sie, 2019 19:03


Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron