[60L] Shrimp Ranch

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Pn 27 lut, 2023 11:11

Litraż(rozmiary,szkło): 60L 60x35x40
Oświetlenie:Chiński led noname
Filtracja: Dennerle Eckfilter nano
Nawożenie: brak
Parametry: jeszcze nie testowane
Podłoże: Rosi's shrimp sand 5kg + żwirek na spód ok 3kg
Fauna: brak
Flora: Taxiphyllum, Riccia Fluitans, Nymphoides, Anubias nana
Uwagi: Świeżo zalane akwarium z planem na założenie hodowli neocaridin, prawdopodobnie w środku znajdą się blue velvety bądź green jade w zależności co uda mi się znaleźć. Chętnie przyjmę wszelkie porady co warto byłoby zmienić / dodać i co tydzień będę robił update aktualnego stanu rzeczy.
Start : 26.02.2023
Obrazek
Obrazek
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez pierre » Pn 27 lut, 2023 21:52

Ta niedolana woda wygląda okropnie, a będzie wyglądała jeszcze gorzej, tak, że oświetlenie mógłbyś zmienić. W granicach stówki 120zł znajdziesz coś co będzie i lepiej wyglądało i lepiej świeciło. Możesz powiedzieć, że nie chcesz ładować teraz kasy niepotrzebnie, ale gdy za trzy lata jednak to zmienisz, to stwierdzisz "o k... ale ja byłem głupi, że tak od razu nie zrobiłem. Filtr też masz do wymiany jak mają tam być krewetki - kolejne 40zł. poleciłbym Jet Filter 160 pompka plus dwie fajne gąbki. Wiem, że akurat estetyką nie grzeszy, ale ten malutki Twój narożny jest za mały, jedynie może kręcić wodą i tyle.
Paza tym bym się na razie nie czepiał i uzbroił w cierpliwość.
Aha. priorytetem jest filtr a nie oświetlenie.
I weź oklej ten paskudny styropian szerszym kawałkiem jakiejś czarnej taśmy.
Parametrami się za bardzo nie przejmuj, bo i tak zalane kranówą choć podłoże aktywne.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Wt 28 lut, 2023 02:31

pierre napisał(a):Ta niedolana woda wygląda okropnie, a będzie wyglądała jeszcze gorzej, tak, że oświetlenie mógłbyś zmienić. W granicach stówki 120zł znajdziesz coś co będzie i lepiej wyglądało i lepiej świeciło. Możesz powiedzieć, że nie chcesz ładować teraz kasy niepotrzebnie, ale gdy za trzy lata jednak to zmienisz, to stwierdzisz "o k... ale ja byłem głupi, że tak od razu nie zrobiłem. Filtr też masz do wymiany jak mają tam być krewetki - kolejne 40zł. poleciłbym Jet Filter 160 pompka plus dwie fajne gąbki. Wiem, że akurat estetyką nie grzeszy, ale ten malutki Twój narożny jest za mały, jedynie może kręcić wodą i tyle.
Paza tym bym się na razie nie czepiał i uzbroił w cierpliwość.
Aha. priorytetem jest filtr a nie oświetlenie.
I weź oklej ten paskudny styropian szerszym kawałkiem jakiejś czarnej taśmy.
Parametrami się za bardzo nie przejmuj, bo i tak zalane kranówą choć podłoże aktywne.


Co do wody, zrobiłem zdjęcie bez góry, aktualnie prezentuje się to tak. Obrazek
Mógłbyś mi polecić jakieś światło z własnego doświadczenia? Akwarium docelowo będzie w innym miejscu, na regale na którym będzie mata także styropian to opcja tymczasowa dopóki nie przyjdzie mi mata.. :-) Co do aktualnej góry planuje ją zdjąć i dać szybkę po prostu, jak na takiej szybie na górze dobrze zamontować światło? szyba na górze będzie dobrze przepuszczała światło? To jest dobre rozwiązanie? czy jednak lepiej zostawic tą czarną górę przy krewetkach? Myślałem też nad zostawieniem akwarium bez góry i postawieniem jakiegoś leda na akwarium ale boje się że krewetki będą wychodziły na spacery.
Co do filtra właśnie planuje zmienić na jakiś ładny ale też taki który spełnia swoją funkcje. ze względów estetycznych chciałbym coś co nie rzuca się w oczy i akurat cena jakoś bardzo roli nie gra byle by służył i wyglądał. jeżeli masz jakiś godny polecenia to chętnie obadam.
Co do parametrów planuję zrobić pierwsze badanie po 2 tygodniach, bo krewety wlećą i tak jak zbiornik naprawde porządnie się rozkręci nie śpieszy mi się, także temat niestety w jakieś super zdjęcia nie będzie obfitował.. no ale do czasu :]
Na start wlałem bakterie od tetry w płynie, bez żadnych uzdatniaczy bo moja woda w kranie tego nie wymaga.
A co do tego podłoża właśnie nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji o tej marce bądź podłożu i wziąłęm typowo na testa bo mialo dobrą cene. planuje jeszcze kilka..naśćie zbiorników do końca roku i chce posprawdzać alternatywy dla drogich podłóż.
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez pierre » Wt 28 lut, 2023 18:03

Teraz zdjęcie piętnaście razy lepiej wygląda. Jak masz pokrywę, to ok, w szybę nakrywową bym się nie bawił, bo i na niej i pod nią zbiera się syf i jak nie czyścisz często, to wygląda nieładnie. Jak już to całkiem odkryte byś mógł zostawić, krewetki nie będą uciekały, chyba, że będzie im źle.
Przy takim litrażu filtr, żeby nie szpecił, to zewnętrzny z drobną gąbką niewielką na zasysie. Jak nie, to największy corner jet plus jakaś głowiczka od góry przymocowana.
Oświetlenie - allegro - lampa 60cm. Z tym, że jak mówiłem - jak masz pokrywę to ok, tylko tą lampę do pokrywy przymocuj a nie do szkła, żeby rośliny od góry oświetlała a nie od tyłu i będzie ok, nawet z tą świetlówką, którą masz, chociaż ona raczej więcej niż 10W nie ma, najwyżej drugą dołożysz.
A jak planujesz kilka...naście zbiorników, to też Ci wiele nie poradzę, bo to nie moja liga.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Śr 01 mar, 2023 02:04

pierre napisał(a):Teraz zdjęcie piętnaście razy lepiej wygląda. Jak masz pokrywę, to ok, w szybę nakrywową bym się nie bawił, bo i na niej i pod nią zbiera się syf i jak nie czyścisz często, to wygląda nieładnie. Jak już to całkiem odkryte byś mógł zostawić, krewetki nie będą uciekały, chyba, że będzie im źle.
Przy takim litrażu filtr, żeby nie szpecił, to zewnętrzny z drobną gąbką niewielką na zasysie. Jak nie, to największy corner jet plus jakaś głowiczka od góry przymocowana.
Oświetlenie - allegro - lampa 60cm. Z tym, że jak mówiłem - jak masz pokrywę to ok, tylko tą lampę do pokrywy przymocuj a nie do szkła, żeby rośliny od góry oświetlała a nie od tyłu i będzie ok, nawet z tą świetlówką, którą masz, chociaż ona raczej więcej niż 10W nie ma, najwyżej drugą dołożysz.
A jak planujesz kilka...naście zbiorników, to też Ci wiele nie poradzę, bo to nie moja liga.

Wrzucę w takim razie eheima daylight 60cm 790lm, i nad filtrem myślę Happet orca 600, wygląda porządnie i ma opcje napowietrzania. boje się że krewety mogą wpaść przez te dziurki, ale dam gąbkę z większym ppi po prostu i powinno być ok a tego dennerle dam do 30l. Sam za wiele nie wiem, bo nie ukrywam jestem bardzo świeży jeżeli chodzi o akwarystykę i dopiero będę się wszystkiego uczył. 2 miesiące temu założyłem pierwszy zbiornik 120l, i tak mi się to spodobało i akurat się złożyło że mam sporo wolnego miejsca że planuje co miesiąc dodawać 1-2 zbiorniki i zobaczymy co z tego wyjdzie.
dzięki za odpowiedź :-)
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aga » Śr 01 mar, 2023 06:57

Akwarium docelowo będzie w innym miejscu, na regale na którym będzie mata także styropian to opcja tymczasowa dopóki nie przyjdzie mi mata..

Nie wiem czy dobrze widzę, że akwarium ma na dole ramkę? Było ostatnio kilka tematów necie, że przy akwariach z ramką nie można stosować dodatkowych mat czy podkładek. Jest nawet taki zapis w wielu instrukcjach.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Śr 01 mar, 2023 13:25

O proszę nie wiedziałem o tym, a w drugim akwarium też mam podkładke i ramke. poczytam sobie
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez pierre » Śr 01 mar, 2023 18:19

Poszperaj po forum, zobacz jak to u innych wygląda. Przede wszystkim https://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=7874. Bo jak chcesz zamienić filtr na ten co mówisz, to jest krok w bok a nie w przód. Czytaj, przeglądaj, zobacz na co w ogóle się porywasz, bo zapał to nie wszystko.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Cz 02 mar, 2023 01:37

Dziękuje bardzo za pomoc, dlatego póki co tylko zalałem zbiornik, i daje sobie ten miesiąc-2 na naukę zanim się cykl unormuje, a z resztą zobaczę jak mi pójdzie ten zbiornik. Jak wszystko będzie ok to będę ruszał z kolejnymi a jak będę miał problemy to zostane przy tym co jest póki co :] Ten poradnik to jest właśnie powód dla którego jestem na tym forum, ciężko o takie informacje na fejskbukach i innych tego typu szajsach, a o starym dobrym forum wszyscy już zapomnieli. Nie mogę nic znaleźć o wyżej wspomnianych matach, a obydwa akwaria kupowałem używane bez instrukcji także nie przeczytam niestety :< A co do filtra pójdę w takim razie chyba w Aquaela Versamax 2 i na zasys dam dodatkową gąbkę.
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez pierre » Cz 02 mar, 2023 09:31

Matę dajesz po to, by szkło nie dotykało bezpośrednio podłoża na którym leży. Mając ramkę szkło opiera się na ramce ot i wsio. Dodatkowa mata nie jest konieczna.
Jak zamontujesz kaskadę to będziesz miał odkryte akwa, chyba ze dziurę wytniesz na filtr. A i miejsca na media filtracyjne nie będziesz miał za wiele w tak dużym filtrze. Dlaczego tak bronisz się przed duża gąbka w akwarium? Masz duży zbiornik a on wymaga większej filtracji, nie oznacza to mocniejszej, tylko większej. Kaskada ma ta zaletę, że fajnie natleni wodę i nie zrobi pralki i jak dasz na wlocie gąbkę gęsta, ale też większą to ok. Zdajesz sobie sprawę, że Kaskada raczej będzie głośniejsza niż wewnętrzny filtr?
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Pt 03 mar, 2023 01:15

pierre napisał(a):Matę dajesz po to, by szkło nie dotykało bezpośrednio podłoża na którym leży. Mając ramkę szkło opiera się na ramce ot i wsio. Dodatkowa mata nie jest konieczna.
Jak zamontujesz kaskadę to będziesz miał odkryte akwa, chyba ze dziurę wytniesz na filtr. A i miejsca na media filtracyjne nie będziesz miał za wiele w tak dużym filtrze. Dlaczego tak bronisz się przed duża gąbka w akwarium? Masz duży zbiornik a on wymaga większej filtracji, nie oznacza to mocniejszej, tylko większej. Kaskada ma ta zaletę, że fajnie natleni wodę i nie zrobi pralki i jak dasz na wlocie gąbkę gęsta, ale też większą to ok. Zdajesz sobie sprawę, że Kaskada raczej będzie głośniejsza niż wewnętrzny filtr?

Czyli taki hbl701 plus taka gąbka Obrazek na wlocie powinno wystarczyć? co do odgłosu z tego co patrzyłem te kaskady emitują około 40-50 db w zaleznosci od klapy lub jej braku czyli jest to takie w miare akceptowalne dla mnie.
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez pierre » So 04 mar, 2023 17:36

https://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=11241 masz to piękny przykład na prostą skuteczną filtrację.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Śr 08 mar, 2023 17:38

Kurde, nie mogłem sobię tego wyobrazić o co dokładnie chodzi. Teraz już wiem, będe restartował zbiornik gdyż okazało się że firma Rosi's sprzedaje piasek dla krewetek który moze zawierac szkodliwe dla nich plastyfikatory. Wolę wydać pare zł teraz na piasek znowu niż potem szukać nowych krewet..
Co do filtracji użyje Aquaela pat mini + happet u jet 3 złączone w jeden. Co do podłoża planuje teraz użyć JBL Sansibar, sprawdzona opcja z którą nie powinno być dziwnych rzeczy. w przyszłym tygodniu zabiorę się za restart, a dziś podrzucę kilka fotek z mojego ogólniaczka 112l, okazało się że pare dni temu któraś z krewet urodziła.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez Aiser » Śr 05 kwi, 2023 17:35

Aktualnie po resecie tak się to prezentuje :
Oświetlenie: wymienione na led 80 cm 5k ale to nadal nie jest właściwe oświetlenie które będzie
Filtracja : Happet u-jet 3 + góra aquael pat mini
Nawożenie: brak
Parametry: -
Podłoże: JBL Sansibar czarny
Fauna: -
Flora: Anubias nana, Bucephalandra, christmass moss, do tego planuje dorzucic riccia fluitans za jakiś czas.
Swoją drogą ten korzeń wygląda jak głowa kaczki, przynajmniej tak mi się skojarzyło jak go pierwszy raz zobaczyłem. zbiornik dopiero zalany także za jakoś 1.5 miesiąca zacznę się rozglądać za green emeraldami / jade jak się wszystko unormuje.

Obrazek
Obrazek

A w ogólniaku wyszła mi jakaś dziwna krewetka, nie wiem jak określić ten kolor, na żywo wygląda jak różowy grejfrut, taka łososiowo/pomarańczowa. łącznie 4 mi takie wyszło nawet nie wiem z której krewetki.. Na żywo wygląda na tyle ciekawie że spróbuję rozmożyć ten kolor
Obrazek
No i dostał małe przemeblowanie
Obrazek


A tak offtopowo prawie skończyłem regał na krewetkaria, na dole planuje dać akwarium tak jak jest 80x40x40 i mocno się zastanawiam co tam będzie, czy nie zrobić wielkiego zbiornika na odpady z selekcji krewet czy może spróbować z jakimiś rybkami. a na góre 6 zbiorników 30x30x30 po 2 na piętro. muszę jedynie wymienić te półki bo to płyta OSB i tu moje pytanie czy może da się jakoś zabezpieczyć płytę OSB przed wodą tak żeby się nie martwić zalaniem? bo mój pomysł to po prostu wyciąć to z metalu..
Obrazek
Obrazek
Aiser
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 27 lut, 2023 10:36

Re: [60L] Shrimp Ranch

Postprzez pierre » Śr 05 kwi, 2023 21:26

Temu anubiasowi w tafli może nie być zbyt komfortowo. Po sugestii, to korzeń wygląda jak cała kaczka a nie tylko głowa.
Krewetka wyskoczyła zapewne z czerwonej, kto wie, może jeszcze trochę i z potomstwa tych wyjdą greeen jade :)
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości