Projekt Farma Krewetek

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Projekt Farma Krewetek

Postprzez Shrimp Farm » Wt 02 sie, 2016 10:03

Witam wszystkich, jako nowy użytkownik forum.
Krewetkami zajmuję się z różnym natężeniem od ok. 2 lat. Obecnie mam jeden mieszkaniowy baniaczek 27l litrów oraz dość dużą ilość akwariów, którą systematyczne planuję przemienić w farmę krewetek. Swoimi sukcesami oraz porażkami postanowiłem pochwalić się na forum. Będę tu prezentował głównie zdjęcia krewetek oraz zbiorników już działających na farmie. Mam nadzieję, że temat Was zaciekawi i zachęci do dyskusji.

Na początek projekt PRL :) i kilka słów o nim. Krewetki zakupione jako niskiej gradacji celem weryfikacji zdolności rozmnażania się w zbiornikach nisko/bez podłożowych. Obecnie w baniaczku 140 litrowym pływa oko. 200 krewetek z których robiona jest ostra selekcja do drugiego podobnego zbiornika. Selekcję prowadzę na chwilę obecną jedynie pod kątem dwóch cech - biel pancerza oraz zabarwienie kończyn. Te dwie cechy są dla mnie najistotniejsze przy doborze PRL'ek. W planie zakup 10 sztuk PRL'ek wysokiej gradacji celem uruchomienia drugiej linii i finalnie krzyżowania dwóch linii celem uzyskania pożądanych cech. Poniżej kilka zdjęć z głównego zbiornika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez cthulhu » Wt 02 sie, 2016 13:48

Ciekawy wątek. Też jestem na etapie selekcji PRL. Zaczynałem z początkiem roku od 9 szt. gradacji A/S, a teraz z pewnością jest ich koło setki.

Po wakacjach odpalę kolejny zbiornik dla wyselekcjonowanych sztuk. Jako, że nie mam dużego doświadczenia mam kilka pytań do Ciebie.
1. Co stosujesz by polepszyć biel i wybarwienie kończyn ?
2. Jakich rozmiarów muszą być krewetki by je przerzucić do drugiego baniaka? (czy wystarczy, że są na tyle duże by widzieć ich ubarwienie, czy jest limit wielkościowy, który uniemożliwia im sparowanie z brzydszymi robalami)
3. Jak się sparuje krewetki wyższych gradacji np. PRL akaebinosato z tymi słabszymi czy nie dojdzie z drugiej strony do osłabienia linii akaebinosato?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Shrimp Farm » Wt 02 sie, 2016 14:39

1. Tylko i wyłącznie selekcję (jako że farma ma finalnie liczyć dość dużo litrów i zbiorników) prowadzę własną produkcję pokarmu - na potrzeby krewetek. Dlatego też nie wrzucam żadnych dodatkowych środków na wybarwienie ponad to co jest przeze mnie wyprodukowane.
2. Generalnie rozmiar ok. 1 cm jest rozmiarem bezpiecznym. Krewetka nie powinna przy tym rozmiarze osiągnąć jeszcze dojrzałości płciowej, a jednocześnie jest na tyle dorosła, żeby nie było problemów z aklimatyzacją. Takie rozwiązanie ma jeden problem - ostateczne wybarwienie krewetka osiąga po uzyskaniu dojrzałości płciowej - wtedy dopiero wiemy jak ostatecznie będzie wyglądać nasza PRL'ka (u samic jest jeszcze dodatkowy problem ciążowy, po jajkach lubią się odbarwiać.
3. Oczywiście mówimy tylko o parowaniu PRL. Taka krzyżówka powinna podciągnąć trochę generalnie kolonie oczywiście o ile akaebinosato będzie wysokiej jakości (nie mylić z gradacją wzoru). Co także oczywiste nie będzie można już wskazywać, że ma się linię akaebinosato - bo będzie to przekłamanie. Osobiście uważam, że dodawanie wysokiej linii krewetek przyśpieszy proces polepszania stada. Tak jak pisałem planuję to jednak zrobić dwutorowo - obecne selekcjonowane stado i jego potomstwo w oddzielnym baniaku krzyżowane będzie z wyselekcjonowanym potomstwem hajgrejdowych krewetek, które w najbliższym czasie planuję nabyć. Krzyżówka będzie jednak dopiero po odpaleniu 2 - 3 zbiorników potomstwem tych hajgrejdów - muszę najpierw zabezpieczyć czystą linię.

Tu jest wynik pierwszej selekcji - niestety zdjęcia fatalnej jakości. Generalnie widać w co celuję (zaznaczam że linia nabyta była jako PRL gradacji low)

Obrazek
Obrazek
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Shrimp Farm » Cz 04 sie, 2016 11:17

Trochę lepsze zdjęcia z pierwszej selekcji PRL. Oczywiście foto nie odda tego co jest na żywo, ale udało mi się wybrać sztuki z ładną bielą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez SUHY » Pt 05 sie, 2016 09:29

Selekcja od słabej jakosci nie ma sensu , zejdzie bardzo długo bedzie kopa odpadu i slabe efekty . Połączenie z lepiej wybarwionymi popsuje tylko ta jakość.
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez cthulhu » Pt 05 sie, 2016 14:11

SUHY napisał(a):Selekcja od słabej jakosci nie ma sensu , zejdzie bardzo długo bedzie kopa odpadu i slabe efekty . Połączenie z lepiej wybarwionymi popsuje tylko ta jakość.


"Długo" to ile czasu by osiągnąć zamierzone cele?
Jak dla mnie cała frajda jest w tym by z czasem móc wyhodować jakieś fajne okazy (jeśli to jest możliwe). Czy to będzie trwało latami to nieistotne ;)
Co do połączenia z wyższą jakością krewetek to też mam mieszane uczucia. Lepiej chyba robić osobną selekcję dla takiego stada.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez =Fresz= » Pt 05 sie, 2016 14:29

Dokładnie może to trwać latami. Jeżeli chodzi o łączenie z krewetkami lepszej jakości to tylko wtedy kiedy mamy więcej zbiorników i np piękny samiec będzie krył brzydszą samiczkę, a miot który się pojawi nie będzie od razu trafiał do tego samego zbiornika z najładniejszymi. W drugą stronę tylko sobie popsujemy stado. Ja już w krewetkach siedzę długo jak tylko pojawiły się w handlu w PL i do dzisiaj nie chciało mi się do konkretnej selekcji zabrać. W ciągu roku samiczka potrafi mieć 2-4 miotów gdzie do okresu rozmnażania młoda krewetka dochodzi w mniej więcej 3 miesiące od poczęcia i to przy dobrych "wiatrach". Czyli mniej więcej raz na rok mamy miot po selekcji i żeby osiągnąć zamierzony cel pewnie trzeba by było tak z 10 lat z nosem przy akwarium :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Shrimp Farm » Pt 05 sie, 2016 16:19

Jak nakręcę film - pewnie w przyszłym tygodniu to wrzucę jeden rząd regałowy :). Generalnie do selekcji mam bardzo dużo zbiorników. Tak jak pisałem druga linia, która pójdzie będzie zaczynała się- o ile dobrze pójdzie na PRL'kach wysokiej klasy - i pójdzie dwu biegunowo - czysta linia i mix wyciągający aktualną linię. Wydaje mi się to do zrobienia :). W chwili obecnej szukam ładnej linii PRL'ek w Polsce lub Niemczech.

Dla trzymania dyskusji zapodam moją zajajeczkowaną Sakurkę Fire Red :)

Obrazek

I pierwsze przecinki (tygodniowe) po Blue Velwetach.

Obrazek

Generalnie wszystkie linie ładnie idą bez podłoża - poza taiwanami, które chodzą, rodzą ale mają małą przeżywalność młodych. Testuje teraz 3 różne zbiorniki bez podłoża z różnymi parametrami i jeden jednak z podłożem - choć tu przy planowanej ilości zbiorników taiwanów może być znacznym wydatkiem.
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez SUHY » So 06 sie, 2016 08:33

Pojedyncze sztuki otrzymasz po 2 -3 latach . Z nich stado po 4 -5 zaleznie od ilosci baniek i krewetek i ich jakosci .


Ps:Zauważyłem ze dość szybko ludzie zaczynaja stawiać duze ilosci baniek .Za szybko
... chodzi mi o wiedzę w temacie a wlascuwie jej brak .I wielu chcialo latwo szybko i przyjemnie powielać kasę ale sie zdziwili .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez cinek1916 » So 06 sie, 2016 09:28

Bo na zdjęciach wszystko łatwo wygląda ;-)
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Shrimp Farm » So 06 sie, 2016 18:52

Czyli innymi słowy dobrze, że będę prowadził również linię z dobrych jakościowo PRL :).
Co do stawiania dużej ilości baniek to może mieć to dobry i zły efekt. Pozwala pewną drogę skrócić o ile wie się co się robi - ja się staram wiedzieć, a jak będzie czas pokaże :). Założyłem ten wątek m. in. właśnie po to żeby doświadczeniem się wymieniać i kształcić.

Tu jeszcze zapodam moje domowe Taiwany, które sobie stoją ozdobnie (w tym dumną mamuśkę). Dajcie znać jak z jakością bo póki co szkolę się w kręceniu filmów macro akwarium - aktualnie wymieniam sprzęt bo posiadana przeze mnie lustrzanka nigdy nie była przeznaczona do robienia filmów.



Pozdrawiam!
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez SUHY » So 06 sie, 2016 19:33

Shrimp Farm napisał(a): ja się staram wiedzieć, a jak będzie czas pokaże :). Założyłem ten wątek m. in. właśnie po to żeby doświadczeniem się wymieniać i kształcić.

I lux , najważniejsze zrozumieć jak to działa.
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Frankie » Pn 08 sie, 2016 12:52

Najlepiej dla ciebie będzie zakupić stadko midi prl i na niej prowadzić selekcję. Koszt osobnika wyższej gradacji, to 35 zł, przy czym mówię o hodowli. Przy zakupie radzę dobrze sprawdzić źródło. Ja dwa razy się przejechałem na prl od hobbystów, przy czym nie mówię, że nie ma u nas takich z dobrymi prl :). Jakości high na razie nie kupuj, bo to spory wydatek. Dobrze najpierw nabrać sporo wprawy. Co do łączenia dwóch linii, to odradzam np. benibachi z crimson i innych kombinacji. "Marketingowy" potencjał takich krewetek jest niższy niż np. czystej linii benibachi, lowkeys. Wiele osób pyta o rodzaj linii prl. Takie twoje będziesz sprzedawał dużo taniej. Nie ma sensu oszczędzać na pokarmach, tym bardziej, jeśli chcesz osiągnąć dobrą jakość. Warto stosować suplementy na wybarwienie, bo te od momentu wyklucia poprawiają wybarwienie krewetek.
Avatar użytkownika
Frankie
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 81
Dołączył(a): N 12 kwi, 2015 21:01

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Shrimp Farm » Pn 08 sie, 2016 16:10

Warto stosować suplementy na wybarwienie, bo te od momentu wyklucia poprawiają wybarwienie krewetek.


I tu jest mój duży znak zapytania. Mianowicie co jest w karmach na wybarwienie/jakie makroelementy/składniki/witaminy dodać do karmy, aby stworzyć odpowiedni zamiennik. Przyznam się szczerze, że trochę eksperymentuję i nie ukrywam, że czasem zaskakuje mnie co taka krewetka potrafi skonsumować (oczywiście w eksperymentalnych zbiornikach). Ogólnie mam jeden rodzaj paszy bardzo bio, który szamany jest w stopniu ekstremalnym w zbiornikach (linia z odkażeniem itp. opanowana) pytanie tylko jakie składniki musiałbym wkomponować w tę karmę (bo tu możliwości mam dość duże). Z tego co czytałem to np. betakaroten może ładnie pomóc z czerwienią. Macie jakieś jeszcze pomysły - dla odważnych mógłbym nawet próbkę na test przesłać :) oczywiście poza marketowo, bo obrót paszą to już inna para kaloszy, której prawne ugryzienie może ząbki połamać. Btw. pokarm, który aktualnie sobie produkuję przetestowany jest już przez okres ponad półroczny i nie wykazał żadnych negatywnych efektów na kreweciach.
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17

Re: Projekt Farma Krewetek

Postprzez Frankie » Pn 08 sie, 2016 16:30

BetaKaroten podbija czerwień. Przyt białych krewetkach lepiej z nim uważać. Hokkaido sporo go zawiera i przy częstym nim karmieniu białych krewetek mogą się wybarwić na pomarańczowo. Skład pokarmów na wybarwienie białego koloru jest różny w zależności od producenta. W benibachi max-h masz np. wapń z korali, chrząstka rekina,, chitozan, kolagen, drożdże, minerały, naturalne białe pigmenty, I inne składniki których producent nie ujawnia.
Avatar użytkownika
Frankie
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 81
Dołączył(a): N 12 kwi, 2015 21:01

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości