Codzienne zgony Sakura Orange

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Codzienne zgony Sakura Orange

Postprzez pt123 » Pt 09 lut, 2018 10:55

Od kilku dni doświadczam problem zgonów krewetek Sakura Orange. Codziennie wyławiam 1-3 martwych krewetek. Trzymam je w małym 25 litrowym akwarium typu LT z ziemią w podłożu (starannie przykręte żwirek zoolux). W akwarium jest dużo roślin włączając w to pistie i rogatek. Akwarium powstało rok temu i krewetki tam mieszkają niewiele krócej. Dotychczas praktycznie nie stwierdzałem zgonów.
Najnowsze parametry wody to:
pH = 7.6
KH = 4-5
GH = 10
NO3 = 10.
Temperatura = ok. 24 st.
Akwarium dostaje jedynie Special Blend po podmianach i Aquaart Mineral Shrimps. Światło z lampki led Diversa bardzo stłumione przez pistie. Podmianki robię wodą RO wymieszaną z kranówą w stosunku 1:1 mniej więcej raz na 1.5 do 2 tygodni w ilości 20%. Karmię pokarmem Hikari Shrimp i takie pałeczki Tropicala

Co zmieniłem ostatnio? Wyłowiłem część krewetek i przeniosłem do innego. Od tego czasu zaczęły się właśnie zgony... Zakładam, że to jednak nie z żalu za rodziną :wink:
Po stwierdzeniu zgonów odmuliłem akwarium i wymieniłem 50% wody.
Poczytałem trochę, ale żadna powszechni znana hipoteza nie pasuje mi do końca. Parametry są chyba OK, większych zmian nie było.

Być może:
a) przekarmiam krewetki. Zwykle daje trochę co dwa dni na szklaną szalkę. Czy głodówka mogłaby pomóc?
b) mam jakieś pasożyty lub robaki (wypławki). Tutaj mam obserwacje maleńkich białych przecinków (1mm długości) stosunkowo szybko wędrujących po szybie. Czy to są właśnie wypławki? Bo takich porządnych dużych robaków nie stwierdziłem. Mam również jakieś robaczki na szybie, które wyglądają jak przezroczyste plamki z czarną kropką w środku (założyłem, że to małe ślimaki).

Czy możecie zasugerować mi jakąś strategię postępowania? Z góry dziękuje za pomoc.
pt123
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt 09 lut, 2018 10:47

Re: Codzienne zgony Sakura Orange

Postprzez Kluska » Wt 26 lut, 2019 00:00

Mogą to być wypławki, ale pokaż te robale, będzie łatwiej rozpoznać. I żywe krewetki najlepiej też pokaż.
Czy parametry wody istotnie się zmieniły w ostatnim czasie?
Czym wyławiałeś te krewetki? Może siatka była czymś zakażona?
Moje krewetkarium: http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=11506 - dawno nie aktualizowane. Kolonia blue velvetów i lśniącooczki.
Avatar użytkownika
Kluska
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Wt 01 sty, 2019 15:51
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości