Padająca CR..

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Padająca CR..

Postprzez vitesse7 » Pt 17 lut, 2012 11:36

Wychodzę z domu, myślę sobie włacze swiatlo i zobacze co u krewet tak na wyjscie. Patrze i moja CR jakos taka dziwna. ruszylem ją pensetą to tak osowiale odskoczyla.. i bezwładnie spadała. Nie wyglada mi na to ze wylinke zaczyna przechodzic. Parametry stabilne. Nic nowego w zbiorniku sie nie działo.
Fota:

Obrazek

Niepokoi mnie to odbarwienie zaraz za głową przeźroczyste. Do tej pory tak nie miała. .

Jakieś pomysły co robic?
Na moje oko juz nic nie zrobie ;/
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez =Fresz= » Pt 17 lut, 2012 11:41

Widać że nie może przejść wylinki. Widać pęknięcie za głową i rozłożone pleopody. Jakie masz parametry?
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez MarSz » Pt 17 lut, 2012 12:28

Dokładnie - też tak kiedyś miałem w zeszłym roku - samica jakiś czas po bezproblemowym wypuszczeniu młodych wyglądała podobnie.

Pisze, że po wypuszczeniu młodych bo to wskazuje na to, że przyszedł czas na kolejną wylinkę. Widać było takie jakby pękniecie starego pancerza ale nie mogła go zrzucić. Nie wiem ile to trwało do momentu jak to zauważyłem, ale od tego momentu tak wyglądała jeszcze dzień - potem padła.


teraz mi się to nie zdarza ale utrzymuję nieco inne parametry - bardziej optymalne.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez vitesse7 » Pt 17 lut, 2012 15:36

noo niestety padła. ogólnie z wylinkami nie ma problemu żadnego.
Parametry :
Ph około 7
gH 6-8
kH 1-2
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez Bard » So 18 lut, 2012 21:36

Dokładnie w ten sam sposób traciłem swoje CR-ki, zawsze u mnie bylo wszystko OK, jedynie gdy następował czas wylinek to padała jedna na miesiąc "zablokowana" w ten sposób
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez vitesse7 » So 18 lut, 2012 22:08

jakieś pomysły? Podaje im crab cousine z hikari. podobno wspomaga wylinkę. Parametry wydaje mi się ze są w normie. Coś podawać więcej im?
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez aquahobby1 » So 18 lut, 2012 22:15

Dobrze by było jakbyś obniżył Ph.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez vitesse7 » So 18 lut, 2012 22:29

No ale pH mam stałe w kazdym zbiorniku. Niestety taka woda. Tym bardziej ze leje czystą RO z minerałami. I nie daje rady za nic zejśc niżej. Zresztą krewety mam od Krewetkawawa i on tez ma pH 7. To jest dziwne.
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez aquahobby1 » So 18 lut, 2012 23:00

Podłoże Ci nie zbija? Dosyp jakiegoś aktywnego jeżeli nie możesz inaczej. Jaką masz przewodność?
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez vitesse7 » N 19 lut, 2012 09:38

EBI GOLD mam. Nie mam miernika przewodności niestety więc nie powiem Ci tego. Co najśmieszniejsze wylinek lezy pod dostatkiem co kilka dni.. dzisiaj wiedze 7 leży. Więc troche dziwne..
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez gosieks83 » N 19 lut, 2012 11:07

vitesse7 napisał(a):jakieś pomysły?


Tak :-)

Dorosłe krewetki linieją raz na 3-5 tygodni jeśli im parametry nie skaczą. W akwariach robimy podmiany/dolewki/mineralizujemy ect, więc zdarza się czasami, że krewetka poza naturalnym dla niej cyklem linienia zostaje przez nasz 'zmuszona' do przejścia nadprogramowej wylinki gdy jej pancerzyk nie jest jeszcze na to gotowy. Wówczas właśnie pojawia się owe duże pęknięcie za głową i krewetka zwykle pada po kilku dniach, bo nadprogramowe linienie to takie 'zdzieranie skóry na żywca'.

Na szczęście zdarza się rzadko ;-)
"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem." :-P


Obrazek
Avatar użytkownika
gosieks83
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 278
Dołączył(a): Pt 09 lip, 2010 09:53
Lokalizacja: śląsk

Postprzez vitesse7 » N 19 lut, 2012 11:18

No własnie jak padła, wziąłem ją na mój stół operacyjny i próbowałem zobaczyc czy ma przeźroczysty pancerzyk gotowy do zdjęcia.. ale nie miała.. I to mnie zastanowiło strasznie.
W takim razie nic nie bede zmieniał. Co do dolewek/podmian i mineralizowania to robie to co tydzien 5l wody w 42l zbiorniku. Dolewam zawsze delikatnie wężykiem cienkim, woda zawsze najpierw mieszana z Shirakurą Ca+ w wiaderku i po 20 minutach dolewana do zbiornika. Do zbiornika sypie pół łyżeczki Mosura Old Sea mud. która się osadza w formie takiego kopczyka na dnie.. Krewety czasami to sobie jedzą.. no i się to rozpuszcza samoczynnie. Czy coś nietak robie?
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez aquahobby1 » N 19 lut, 2012 11:27

Witaj. Z tego co Gosia napisała powinieneś wyciągnąć jakieś wnioski. I wprowadzić systematyczność w podmianach wody. A to co ja sugerowałem, to z mojego doświadczenia, gdy próbowałem je utrzymać na Ph neutralnym, nie było miesiąca, żeby jakaś nie odpaliła, chociaż się mnożyły. Gdy obniżyłem kwasowość do 6,5 kłopoty się skończyły jak ręką odjął. Krewetki te, a raczej ich protoplaści mają w naturze takie Ph, i na takim się wyewoluowały. U mnie nie bardzo wychodziło na 7, ale każda woda w różnych miejscach jest inna, nie tylko jeśli chodzi o kwasowość.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez vitesse7 » N 19 lut, 2012 11:31

No własnie problem mam z tym pH. Bo za nic niemoge zejść niżej. I leje czyste RO z minerałami. Może membrane od początku w RO mam jakąś spierniczną... nie wiem. Co do systematyczności no to systematycznie podmieniam. Zawsze w niedziele wieczorem.
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez gosieks83 » N 19 lut, 2012 11:50

Czasami rozwiązania skrajne sprawdzają się najlepiej. Wielu hodowców crystali w ogóle nie robi podmian - bo i po co - tylko dolewki z niewielka ilością minerałów. Oczywiście tutaj przydaje się miernik żeby w jakiś sposób kontrolować potrzebę mineralizowania wody, przydaje się też pewna ilość ślimaków, po których szybko widać niedobory wapnia. Woda w akwarium ma tendencję do samo zakwaszania, więc zostawiona sama sobie w końcu obniży pH do kwaśnego. Myślę że u ciebie pH w okolicach 7 spowodowane jest dodatkiem Old Sea Mud, które stabilizuje ci je na neutralnym poziomie.

Brak podmian (oczywiście zakładając, że nie przekarmiasz i rośliny masz zdrowe) ma też "skutek uboczny" w postaci nie padania młodych CR w pierwszym miesiącu życia.

A prawda jest i tak gdzieś po środku :-P
"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem." :-P


Obrazek
Avatar użytkownika
gosieks83
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 278
Dołączył(a): Pt 09 lip, 2010 09:53
Lokalizacja: śląsk

Następna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości