Problemy z wylinką?

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Problemy z wylinką?

Postprzez Archon » Wt 28 maja, 2013 19:51

Obrazek

Zbiornik 25l, funkcjonuje już jakiś rok, z tydzień temu wyłowiłem jedngo trupka, a dziś zobaczyłem taką krewecie, czy coś jej dolega, czy tak wyglądają problemy z wylinką ?
Parametry zbiornika: PH - 7,2, GH - 10 - 11, NO3 ~10
Archon
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn 25 sty, 2010 21:26

Re: Problemy z wylinką?

Postprzez batman-ka » Wt 28 maja, 2013 21:36

moje jak tak wyglądają to zdychają,problem ma na pewno ,trzeba podmienić trochę więcej wody,ja przy takich akcjach dolewałam trochę wody przegotowanej z czajnika (zimnej oczywiście) ,dałam im jedną skałę mineralną i im przeszło
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Problemy z wylinką?

Postprzez Archon » Śr 29 maja, 2013 05:28

Czyli Shrimp mineral i hydro mineral który tam leje nie zaspokaja ich zapotrzebowania. W8 będzie lepszy? Czy konieczny będzie jakiś kamyk, możesz powiedzieć co tam wrzuciłaś?

Może lepiej zamiast podmian na RO z dodatkiem Shrimp mineral i hydro mineral mieszać RO z kranówą?

Faktycznie jak na taka ilość robaczkow mało i rzadko widać wylinki :-/

Wysłane z mojego Xperia Neo V za pomocą Tapatalk 2
Archon
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn 25 sty, 2010 21:26

Re: Problemy z wylinką?

Postprzez szubrownik » N 23 cze, 2013 12:02

Witam,
Chciałbym dołączyć się do tematu. Od niedawna (jakiś tydzień) w moim 25-cio litrowym akwarium mieszkają dwie krewetki crystal red (dwie na start aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku). Aklimatyzację przeszły bez problemów, po wypuszczeniu od razu zajęły się poszukiwaniem pokarmu.
Wczoraj zauważyłem dziwne zachowanie jednej krewetki. Długo stała w jednym miejscu z otwartymi pleopodami, wachlując nimi co jakiś czas. Później zaczęła się kręcić po całym zbiorniku podpływając nawet do powierzchni wody. Kiedy się uspokoiła, usiadła zaraz przy przedniej szybie, tak że mogłem ją cały czas obserwować. Zauważyłem wyraźne pęknięcie za głową krewetki. Po jakiejś godzinie, spłoszona przez otoska, znowu zaczęła się kręcić po zbiorniku, aby w końcu usiąść na woreczku do obniżania GH, zawieszonego pod powierzchnią wody. Średnio po kolejnej godzinie po prostu odpadła od niego i lotem minimalnie kontrolowanym, ostatecznie osiadła na dnie leżąc na boku. W tym momencie miała pęknięty pancerz na dwie części. Dzisiaj rano była już ewidentnie nieżywa.
Dodaję filmiki obrazujące całą sytuację:




Jeszcze kilka informacji odnośnie samego zbiornika:
- temp. wody 24-25 (termostat ustawiony na 23st.C, jednak upały odbijają się na sytuację w zbiorniku)
- filtr zewnętrzny kaskadowy (Aqua Szut N300) + filtr karnistrowy (tymczasowo, do przełożenia do drugiego akwarium)
- dodatkowego napowietrzania brak
- parametry (na podts. testu JBL):
NO2 - 0mg/l;
NO3 <10mg/l;
GH - <14st.d;
KH - 6st.d;
pH - 6,8.
- podaję CO2 z bimbrowni (stężenie monitowane testem stałym JBL).

Jeszcze jeden szczegół, krewetki żywią się tym co znajdą w zbiorniku. Raz dałem im "Tetra Wafer Mix" i nie wykazały nim żadnego szczególnego zainteresowania. Jedna z nich posiedziała chwilę na tabletce i już więcej do niej nie wróciła.
Rozumiem, że powinienem urozmaicić dietę krewetek w jakieś warzywa. Co jeszcze mogło wpłynąć negatywnie na zgon krewetki?
szubrownik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): N 23 cze, 2013 11:01
Lokalizacja: Legionowo

Re: Problemy z wylinką?

Postprzez Archon » N 23 cze, 2013 12:32

Pęknięcie podobne jak u mojej zanim zeszła. Widzę ze są też bardzo sztywne, stąd na tym 2 filmiku wyraźny problem ze zmianą kierunku pływania. U zdrowych krewetek tułów cały czas pracuje, czy idzie czy płynie, Tu jest cały czas sztywny. Nie chce Cie martwic ale moje przed śmiercią też tak miały.

Parametry masz sporo nieodpowiednie.
GH - o 8 za duże
KH - o 6 za duże
PH - ujdzie w tłoku choć mogło by być lepiej
Rozumiem że nie lejesz wody RO ani żarnych minerałów ?
Co to za kamienie w zbiorniku? Ja bym się bał czy nie zmieniają parametrów.

Proponuje podmieniać wode na RO albo destylke dodając Shrimp mineral, i karmić lepszym jedzeniem.
Archon
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn 25 sty, 2010 21:26

Re: Problemy z wylinką?

Postprzez szubrownik » N 23 cze, 2013 13:22

Co do RO to się zgadza - nie zainwestowałem jeszcze w filtr. Woda to zwykła kranówka w której GH >14st.d, a KH ~10st.d. Reszta bez zmian. Twardość zbijam jedynie tym zawieszonym woreczkiem. Na razie widzę, że przekombinowałem mieszając akwarium roślinne z krewetkami Crystal Red :/ .
Kamienie znalezione gdzieś w okolicach rzeki. Polane octem rzeczywiście delikatnie zareagowały, ale do akwarium roślinnego nie miało to dla mnie znaczenia.
Nie wiem czy dobrze interpretuję to co mówisz na początku, ale obserwowałem dzisiaj drugą krewetkę i jej zachowanie nie wygląda podejrzanie. Widziałem nawet jak podwija pod siebie ogon czyli nie jest tak bardzo sztywna. Pływanie w prostej linii Ś.P. krewetki wyjaśniłem sobie próbą wyważenia szyby akwarium :roll: .
Czy możliwe jest, że popełnione przeze mnie błędy ujawniają się jedynie podczas wylinki?

P.S. Czy wachlowanie pleopodami na "postoju" jest normalnym zachowaniem krewetek przed wylinką czy to też symptom jakiegoś problemu?
szubrownik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): N 23 cze, 2013 11:01
Lokalizacja: Legionowo


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość