padające crystale 1sz/24h

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 25 wrz, 2014 19:49

Ph,GH,KH to nie wszystko co w wodzie siedzi , pytanie wiesz co w twoim zeolicie siedzi?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez tomek.b » Cz 25 wrz, 2014 19:50

Wielu chce Ci pomóc a Ty sam raz za razem się od tego bronisz i pchasz się w kolejne problemy. Na dodatek w takie o których już ktoś kiedyś napisał.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez matdachu » Cz 25 wrz, 2014 20:46

Ale człowieku co ty mi tu sugerujesz???? zeolit wyjąłem i wsadziłem nowy bo nikt mi nie mówił żebym tego nie robił poza tym znajomy który ma hodowlę wydawał mi się wiarygodny z tym co mi doradzał. Kolejną rzeczą jest że nie czytałem artykułu że zeolit jest zły. :evil:
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez batman-ka » Pt 26 wrz, 2014 09:54

Większość zeolitów zmieni parametry wody,kiedyś jedyny który nie wpływał znacząco był Filtusa ,pozostałe były nie do przyjęcia,testowałam to u siebie ale to było dawno,obecnie nie używam ani ceramiki ani zeolitów ,z ceramiki to chyba tylko te pseudo szklane ale one są bardzo drogie,pozostałe w większości wpływają na parametry,ja mam ceramikę azoo infrared czy jakoś tak ale ostatnio też mi się wydaje że podnosi gh
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez matdachu » Pt 26 wrz, 2014 11:57

Właśnie ja mam zeolit z filtusa, Ale już ceramikę mam z aqua szuta. Ale co do ceramiki to u wielu krewetkohodowcó że robią nawet takie piramidki na podłożu z tego materiału. Poza tym z tego co wiem (ale mogę oczywiście nie mieć racji) to te wkłady ludzie zalecają ze względu na bakterie nifikacyjne. A sam zeolit podobno ma następujące działania - pochłanianie amoniaku, wydłużenie działania nawozów,
- pochłanianie jonów amonowych (w ilości 8% swojej masy),
- utrzymanie na niskim poziomie zawartości zanieczyszczeń organicznych w zbiorniku wodnym,
- korzystny wpływ na równowagę biologiczną zbiornika,
- stabilizacja pH wody.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez batman-ka » Pt 26 wrz, 2014 12:14

matdachu napisał(a):Właśnie ja mam zeolit z filtusa, Ale już ceramikę mam z aqua szuta. Ale co do ceramiki to u wielu krewetkohodowcó że robią nawet takie piramidki na podłożu z tego materiału. Poza tym z tego co wiem (ale mogę oczywiście nie mieć racji) to te wkłady ludzie zalecają ze względu na bakterie nifikacyjne. A sam zeolit podobno ma następujące działania - pochłanianie amoniaku, wydłużenie działania nawozów,
- pochłanianie jonów amonowych (w ilości 8% swojej masy),
- utrzymanie na niskim poziomie zawartości zanieczyszczeń organicznych w zbiorniku wodnym,
- korzystny wpływ na równowagę biologiczną zbiornika,
- stabilizacja pH wody.


http://www.aquael.com.pl/produkty/akwar ... x-pro-1200" target="_blank
to jeżeli chodzi o ceramikę,bo jest ceramika i ceramika a to duża różnica,te z aquaszuta standardowe na pewno zatwardzają wodę ale np. taka ze spiekanego szkła jak w linku zapewne nie biorąc pod uwagę materiał z jakiego jest zrobiona.Ogólnie trzeba czytać ulotkę ;-) ,zeolitów dawno już nie stosuję ze względu na "stabilizację pH" a raczej na ph 7,5 po ich wsadzeniu :p
Używam ceramiki azoo ale nie każda z nich ma ph neutralne ,niektóre podnoszą ,eheim ma też drogie ceramiki podobno nie podnoszące ph ale nie używałam.

Odnośnie strony 1 jeżeli masz filtr hbl made in china maleńki i takie no3 to nie dziw się że krewetki padają ;-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez Dakota » Pt 26 wrz, 2014 12:40

Matdachu - właśnie, czy NO3 spadło?

Jeśli chodzi o ceramikę - sprawdzałam Filtusa w wodzie kranowej i destylowanej, nie wpływa na parametry (tj. pH, GH, KH). Skuteczność ceramiki i podobnych porowatych wkładów jest dyskusyjna, kiedyś na jakimś większym forum akwarystycznym znalazłam cały wywód z obrazkami na temat osiedlania się bakterii na takim medium. Generalnie wniosek był taki, że zazwyczaj pory w ceramice są zbyt małe, więc szybko się zatykają - nie tylko niewidocznym brudem i różnymi substancjami zawartymi w wodzie, ale zwyczajnie zdechłymi bakteriami, które nie zostają od razu zjedzone przez inne bakterie. Bakterie namnażają się więc od wewnątrz na zewnątrz (tzn. na warstwie brudu i martwych bakterii) i pory stają się bezużyteczne. Automatycznie po dosłownie paru tygodniach powierzchnia filtracyjna takiej ceramiki drastycznie się kurczy, a co za tym spada wydajność filtracji. Jak ceramika, to o większych porach, które zapewniają dobry przepływ wody i nie zatkają się tak szybko. Ewentualnie gąbki o różnej gęstości, które maja tę zaletę, że wystarczy je przepłukać, by zwiększyć przepływ a jednocześnie nie wytępić bakterii (ceramikę się po prostu wymienia i mija przynajmniej kilka dni, zanim bakterie na świeżej się namnożą).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez batman-ka » Pt 26 wrz, 2014 13:34

Przy takiej kaskadzie powierzchnia filtracyjna i tak nie da sobie rady z tym co się dzieje w baniaku po lecie,szczególnie jak większość to ceramika i zeolit,baniak był bez grzałki więc pewnie i bez wiatraków.Nie wiemy jak długo podłoże jest w baniaku ,może po prostu wybuchło tak jak moje ostatnio i nie pomoże tu ceramika.Ja bym dała prawdziwą kaskadę np fzn 2 z gąbkami i na górze włókniną ,jeżeli ma być koniecznie kaskada.

Jeżeli podłoże ma 6-7 miesięcy to pewnie to jest przyczyną No3 ,czytałam że woda również się pieni a to nie jest dobry znak.U mnie to oznaka że baniak się "kisi".
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez Pethro » Pt 26 wrz, 2014 17:19

Dakota napisał(a):Matdachu - właśnie, czy NO3 spadło?

Jeśli chodzi o ceramikę - sprawdzałam Filtusa w wodzie kranowej i destylowanej, nie wpływa na parametry (tj. pH, GH, KH). Skuteczność ceramiki i podobnych porowatych wkładów jest dyskusyjna, kiedyś na jakimś większym forum akwarystycznym znalazłam cały wywód z obrazkami na temat osiedlania się bakterii na takim medium. Generalnie wniosek był taki, że zazwyczaj pory w ceramice są zbyt małe, więc szybko się zatykają - nie tylko niewidocznym brudem i różnymi substancjami zawartymi w wodzie, ale zwyczajnie zdechłymi bakteriami, które nie zostają od razu zjedzone przez inne bakterie. Bakterie namnażają się więc od wewnątrz na zewnątrz (tzn. na warstwie brudu i martwych bakterii) i pory stają się bezużyteczne. Automatycznie po dosłownie paru tygodniach powierzchnia filtracyjna takiej ceramiki drastycznie się kurczy, a co za tym spada wydajność filtracji. Jak ceramika, to o większych porach, które zapewniają dobry przepływ wody i nie zatkają się tak szybko. Ewentualnie gąbki o różnej gęstości, które maja tę zaletę, że wystarczy je przepłukać, by zwiększyć przepływ a jednocześnie nie wytępić bakterii (ceramikę się po prostu wymienia i mija przynajmniej kilka dni, zanim bakterie na świeżej się namnożą).


Dlatego najlepsze jest spiekane szkło siporax lub matrix bo po pierwsze niewpływają na parametry a po drugie ich pory są otwarte z 2 stron, woda krąży w wiekszych porach przez co sie tak szybko niezapychają. A nawet jak sie czesc zapcha to powierzchnia dla bakteri jest i tak sto razy wieksza jak w gąbce :-P
Pethro
 

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 26 wrz, 2014 17:46

Nie wiem nie znam sie co lepsze ceramika czy gabka ale znam kilku bardzo doświadczonych hodowców krewetek i kilku profesjonalnych prowadzacych działalnośc oparta na hodowli krewetek i na ponad setke baniaków jakie maja razem nie widziałem żeby choć jeden miał filtracje oparta na ceramice wszedzie hamburgi , olbrzymie gabkowce zasilane powietrzem, rzadziej podrzwirówki lub kombosy podrzwirówek z gabkowcami i sporadycznie kubełek wypchany gabka a ich krewety ..bajka . Chcesz experymentowac z ceramika i zeolitem nikt ci nie zabroni tylko czemu zawracasz gitare jesli nie zamierzasz słuchać rad bo chyba nie chodzi o nabijanie postów po próznicy tylko o krewetkowy problem???
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez Pethro » Pt 26 wrz, 2014 18:06

Tylko nie kazdemu podoba się wielka obrzydliwa gąbka, można ją zastąpić czymś skuteczniejszym zabierającym o wiele mniej miejsca. W takim wypadku wystarczy dobry wkład biologiczny i nawet niepotrzeba do niego kubełka z nie wiadomo ile litrami na wkłady. Sam mam 1,5l dobrego wkładu w dużym akwarium mocno obciązonym przez krewecie i widzę że to działa :-P Nie każde krewetkarium musi wyglądać jak zbiornik hodowlany ;-)
Pethro
 

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez matdachu » Pt 26 wrz, 2014 19:15

A ja na razie poczekam i popatrzę bo po wdrążeniu waszych rad w życie zgony drastycznie spadły co jest dobrym objawem. Powiedzcie mi tylko jeszcze czy przewodność to ważny wyznacznik??? bo nie wiem czy inwestować w ten gadżet.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 26 wrz, 2014 19:54

gh 5, kh 0 przewodnośc 270us
gh 5, kh 0 przewodnośc 350 us
Powtórze ph, gh, kh to nie wszystko co w wodzie siedzi przy niezmiennych parametrach a takie uzyskujesz mineralizujac wode Ro stałymi ilosciami tych samych dodatków skok przewodności mówi że cos sie dzieje . wielu hodowców nie ma testów na ph, gh, kh, no2,no3 bo wystarcza im conduktometr. sam mam ww wymieniote testy kropelkowe jbl ale nie uzywam ich praktycznie wcale a jak juz to bardziej dlatego że sa niz bo zaistniała taka potrzeba , Konduktometr to podstawa przy kontroli tego co wykapie z filtra RO ( nie wiadomo czy membrana nie ulegnie jakiejs awari albo cos sie rozszczelni i zamiast ro poleci kranex a zgon 1szt ruby extrema to strata wartosci tego gadzeta a co jak zdechnie 40 tajwanów? ) i tego co do akwariów wlewam o ph dba podłoże a gh zapewnia ścisle ustalona dawka mineralizatora .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez SUHY » Pt 26 wrz, 2014 20:33

U mnie zeolit wykończył aktywne po roku i nawet cr młode nie przeżywały (RBS).
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: padające crystale 1sz/24h

Postprzez matdachu » So 27 wrz, 2014 10:12

no więc jest przełom w naszych poszukiwaniach przyczyny. Dzisiaj wyłowiłem dwie podejrzane krewetki jedną z nich był tiger dość mocno atakowany przez inne krewetki druga to crystal black jeszcze w super stanie. Tiger już ledwie zipie ale zauważyłem u niego coś nietypowego takie białe kłaczki
czy kłębek kłaczków pod brzuchem. Natomiast u crystala zauważyłem to samo ale tylko pod jedną kończyną i przypomina to bardziej biały bąbek - pewnie stadium początkowe. W naszym kompedium z chorobami znalazłem że to może być grzybica. ale nie iem czy dobrze to rozpoznałem???? Czym leczyć takie objawy????
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości