GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » So 09 lis, 2019 12:08

Witam,

Posiadam krewetkarium 36L z neo, założone w maju, pierwsze krewetki wpuszczone w czerwcu. Krewetki żyją lecz nie widzę żadnych samiczek z jajkami, stado około 20 sztuk, samiczki mają siodełka ale brak jajeczek (są samce i samice wszystkie dojrzałe) karmione naturalnym i kupowanym pokarmem. Krewetki są żwawe, chętnie biegną do pokarmu, większych zgonów nie widać, czasem jedna krewetka na 2-3 tygodnie. Czy parametry wody mogą zniechęcać krewetki do rozmnażania i jakieś parametry jeszcze sprawdzić czy po prostu uzbroić się w cierpliwość ?
Woda kranowit, podmianki 25% wody co tydzień woda odstana 24h.
Myślę nad podniesieniem GH w okolice 10-12 preparatem azoo gh plus, i dodawać do wody azoo mineral plus lub azoo vita plus co o tym sądzicie ?
GH i KH mierzone 3 razy testami kropelkowymi zoolek i JBL i wynik zawsze ten sam
Parametry:
temp. 24 stopnie
ph 7,5
no2 0
no3 0
kh 4
gh 4

pokarm naturalny:
liście pokrzywy (suszona i świeża)
liście orzecha włoskiego i laskowego (suszone)
liście dębu, buku (suszone)
jarmuż świeży parzony i suszony
dynia hokaido suszona


pokarm kupiony:
pokrzywa i szpinak w pałeczkach
shrimp nature czerwony
ebitai meat
ebitai krill artemia
tabletki ze spiruliną

dzięki za pomoc :)
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez Mr.Kreweta » N 10 lis, 2019 07:40

Normalnie bym napisał że podniesienie GH i przewodności tak na 400-500 Us bardzo pomoże, Ale tu się waham, dziwną masz tę wodę, 4 GH i 4 KH? To tak jakby woda miała 4 KH i 0 GH, coś tu jest nie tak z wodą, ale nie wiem co, Za to wiem że jak ktoś ma taką manipulowaną pewnie przez jakieś stacje uzdatniania wodę, to problemy rozwiązuje filtr Ro i sole dla neo gh/kh
+
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » N 22 gru, 2019 09:45

Siemka znowu ja, zmobilizowałem się do wstawienia filmików z testu mojego kranowitu. Specjalnie użyłem w teście 10ml zamiast 5ml żeby test był dokładniejszy. Teraz co z tym fantem zrobić, nie chciałbym się ładować w RO pod neo, może w przyszłości jak będą jakieś caridiny, bo są w planach narazie chciałbym jeszcze trochę podszkolić się na neo.
dzięki za odpowiedz, pozdrawiam
https://youtu.be/d4P2kSHySeU" target="_blank
https://youtu.be/CcGclgV95ns" target="_blank

Chyba że ja coś robię źle przy testach ale nie wydaje mi się.
W szkiełku od ostatniego czasu była tylko jedna krewetka z jajkami, po paru dniach je zgubiła. Padło kilka krewetek, co zrobić z tymi parametrami ? czy jedyny wyjście to RO + sole ?
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez eXrat » N 22 gru, 2019 10:19

Według tego testu GH masz 2,5 a KH 1,5-2.
Za niskie parametry jak na Neo.
Dodał bym mineralizatora.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » N 22 gru, 2019 10:31

eXrat dzięki za szybką odpowiedz, na necie znalazłem takie parametry dla neo
pH – najlepiej około 7 (min 6, max 8)
GH – 9-12
KH – 3-5

Teraz pytanko GH10 KH4 będą optymalne dla neo tak ? i co powiecie o preparatach azoo GH plus i KH plus ? Chyba że zastosować mineralizator GH/KH plus np. shrimp nature "1,5g na 5l wody RO mineralizuje wodę do poziomu GH ok. 7 stopni, KH ok. 4 s stopnie i przewodności 400+/-50uS"

Czyli u mnie po dodaniu powinny parametry skoczyć na GH9,5 KH 5,5 (oczywiście wiem że trzeba to robić stopniowo)


Jeszcze jedno pytanie może i głupie ale muszę zadać czy po podniesieniu GH do 6 a KH do 4 była by możliwość hodowania na tej kranówce np. crystal red ? czy po prostu dla crystali musi być RO i odpowiednie sole ?
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez eXrat » N 22 gru, 2019 11:35

Tak, GH10 KH4 będą OK dla NEO, soli AZOO nie stosowałem ale powinny być spoko.
Co do Caridin ... niektórzy trzymają na kranówce, choć z różnymi efektami.
KH 4 dla Caridin raczej za wysoko, 0 - 1 najlepiej.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » N 22 gru, 2019 11:50

Ok rozumiem, czyli w przyszłości jednak dla caridin ro i mineralizator.
Teraz ostatnie pytanko przed zamówieniem mineralizatora, zamówić Shrimp Nature GH/KH PLUS co powinno mi podnieść parametry wody do GH9,5 KH5,5 czy kupić osobno GH plus oraz KH plus i podnieść parametry do GH10 KH4 ?
Przy okazji zakupów zamówić np. azoo mineral i vital ? czy jest to zbędny gadżet ? tym bardziej że krewetki mają dosyć mocno urozmaiconą dietę
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez eXrat » N 22 gru, 2019 16:22

Ja bym użył Shrimp Nature GH/KH Plus i robił wodę na 8 GH, mineral u siebie czasem dolewam, vital nigdy nie używałem.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » N 22 gru, 2019 16:58

ok zamówione SN GH/KH plus i azoo mineral. z moich obliczeń wynika że do wody na podmianki muszę dodać 1,2g soli i wtedy otrzymam GH8 KH5
Teraz o ile dobrze policzyłem to żeby dojść w krewetkarium około 20l wody do GH8 muszę codziennie przez 6 dni dosypywać po 1g soli żeby nie ubić krewetek tak ?

Dzięki za pomoc :-D
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez Vimes27 » Pn 23 gru, 2019 10:11

Ja raczej po prostu dawałbym oczekiwane parametry do podmianek i tak z czasem bym podniósł parametry w krewetkarium. Nie dosypywałbym nierozpuszczonych soli do baniaka z życiem, za łatwo przesadzić i więcej zaszkodzić niż pomóc. Cierpliwość to jedna z podstawowych zasad hodowli krewetek. Pośpiech tylko jeśli z baniaka woda się leje...
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » Pt 27 gru, 2019 16:21

Pierwsza podmianka zrobiona na 5l kranowitu 1,2grama SN gh/kh plus dało efekt GH8 KH5, teraz tylko sukcesywnie podmieniać wodę i kontrolować parametry.
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 27 gru, 2019 16:42

Krewetki jak reagują? Powinno już wrzeć jak w ulu")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez gizmo3131 » Pt 27 gru, 2019 16:50

powiem tak, podmianka 5l wody na 25l zbiornik + 2ml azoo mineral i wydaje mi się że krewetki są bardziej ruchliwe i zrobiło się ich więcej, jakby powychodziły z mchu i kryjówek . Podmiankę robiłem we wtorek, kolejną szykuję na jutro. i wtedy zmierzę parametry w zbiorniku.

Pytanko jeszcze jedno gdybym kupił filtr RO bo parametry wody w kranie zaczynają mnie drażnić i nie wiadomo kiedy się coś zmieni na lepsze lub gorsze, to wtedy RO + SN GH/KH plus i azoo mineral wystarczą tak ? Bo mając ro + sole można się kierować wskazaniem konduktometru(chyba dobrze napisałem:)) w czasie robienia wody do podmianki ? nie trzeba za każdym razem robić testów gh i kh ?
gizmo3131
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt 09 sie, 2019 10:44

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez eXrat » Pt 27 gru, 2019 20:00

No to git jak robaczki odżyły.
Tak, można się kierować wskazaniami pomiaru EC jednak mając pewność, że miernik jest prawidłowo skalibrowany.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: GH-4 KH-4 w krewetkarium z neo

Postprzez Mr.Kreweta » So 28 gru, 2019 09:54

Te sole, średnio 1 gram to 1 ml, jak obliczysz sobie dokładnie ile trzeba na ile , np. 1 gram/1ml na 5l wody do podmian, wg. soli salty gh/kh+, ze strzykawek z apteki, możesz poucinać idealne miarki, i wtedy nawet konduktometr nie jest potrzebny do przyrządzania, a przydaje się do okresowego sprawdzania czy w zbiorniku nie ma jakiegoś potężnego skoku przewodności.

edit. jak z kranu woda ma 4GH/4KH to w ciemno kupuj filtr ro, taki ro3 koło stówy, starczy Ci na kilka lat, i to nawet bez wymiany filtrów..
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron