System automatycznej Dolewki

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Cz 16 sty, 2020 09:57

Aktualizuję wątek ponieważ natrafiła mi się okazja do super łatwej podmiany wody oraz tanim kosztem . Wpadła mi na myśl taka koncepcja tylko nie wiem czy będzie to działać Obrazek . Wodę bym sobie odlewał do pobliskiego zlewu za pomocą węża ogrodniczego . Idea schematu jest taka . Z rur z zimną wodą uzupełnić/zalać zbiorniki magazynowe które znajdowały by się pod akwariami . Gdy się one napełnią coś odcina im dopływ wody zamykając obwód - tak aby nie mieć powodzi . Gdy uruchamiam pompy woda zmagazynowana w zbiornikach wędruje do akwarium . Brakuje mi jeszcze pomysłu w jaki sposób mogę pod to wszystko dołączyć czujnik który by sam odcinał dopływ wody gdy zbiornik magazynowy się zapełni . Brakuje mi również czegoś do mineralizowania mojej kranówki tak aby nie wytruć neocardin zbyt świeżą wodą oraz z zbyt niską temp wody . Ewentualnie można by było się pokusić o samoistne dolewanie wyparowanej wody . Co o tym sądzicie pomysł ma jakieś racje bytu ?

Ps zawory są aby ewentualnie odciąć dopływ wody do poszczególnych zbiorników i jeden główny który odcina wszystkie - wolę w razie czego takie coś mieć
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez SUHY » Cz 16 sty, 2020 13:11

Z zbiornikiem powyżej poziomu wody w akwariach bardzo prosto zrobić , albo na pompach ,albo na zaworach pływakowych .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Cz 16 sty, 2020 13:17

SUHY napisał(a):Z zbiornikiem powyżej poziomu wody w akwariach bardzo prosto zrobić , albo na pompach ,albo na zaworach pływakowych .


Tylko u mnie zbiorniki są pod akwariami i tutaj trochę się komplikuje . Jakie wkłady filtracyjne polecacie zamontować przed zbiornikami magazynującymi wystarczą wkłady 1 micron czy dać węglowe ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 16 sty, 2020 22:34

heh podmianke w moim 6-ciopaku ogarniam pompą od "kampera" https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-zanurzeniowa-barwig-12v-10l-min-6810901228?snapshot=MjAxOC0xMS0yNFQxMjo0NzowNC42OTNaO2J1eWVyO2YyNDJmNGQ3NGQxNDdiZTk5NjBlNTZjMGM2YjExYWIzMDg4Mzk2MDgyNmFiY2JiMTY0ZDFhOTE2MWE5Y2ZjNGY%3D i 2m węża fi 10 zero automatyzacji ale skuteczne i bez wysiłkowe , odpad spływa grawitacyjnie a świeża wodę pompa tłoczy dźwigając słup wody na luzaka z pozimu podłogi na najwyzsza półkę wlewajac wode jak z kranu w kilka chwil uzupełniajac poziom wody
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Cz 16 sty, 2020 22:52

Inc0gnit0 napisał(a):heh podmianke w moim 6-ciopaku ogarniam pompą od "kampera" https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-zanurzeniowa-barwig-12v-10l-min-6810901228?snapshot=MjAxOC0xMS0yNFQxMjo0NzowNC42OTNaO2J1eWVyO2YyNDJmNGQ3NGQxNDdiZTk5NjBlNTZjMGM2YjExYWIzMDg4Mzk2MDgyNmFiY2JiMTY0ZDFhOTE2MWE5Y2ZjNGY%3D i 2m węża fi 10 zero automatyzacji ale skuteczne i bez wysiłkowe , odpad spływa grawitacyjnie a świeża wodę pompa tłoczy dźwigając słup wody na luzaka z pozimu podłogi na najwyzsza półkę wlewajac wode jak z kranu w kilka chwil uzupełniajac poziom wody


Głupie pytanie ale wodę pchaną przez pompę kamperową jakoś uzdatniasz czy to po prostu woda odstana ? Oraz jak podpiąłeś taką pompę z danych jakie widnieje wymagane jest 12 V używałeś do tego celu jakiego akumulatora czy jakaś przetwornica step down ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Vlad » So 18 sty, 2020 10:17

Mieciu121 napisał(a):
Inc0gnit0 napisał(a):heh podmianke w moim 6-ciopaku ogarniam pompą od "kampera" https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-zanurzeniowa-barwig-12v-10l-min-6810901228?snapshot=MjAxOC0xMS0yNFQxMjo0NzowNC42OTNaO2J1eWVyO2YyNDJmNGQ3NGQxNDdiZTk5NjBlNTZjMGM2YjExYWIzMDg4Mzk2MDgyNmFiY2JiMTY0ZDFhOTE2MWE5Y2ZjNGY%3D i 2m węża fi 10 zero automatyzacji ale skuteczne i bez wysiłkowe , odpad spływa grawitacyjnie a świeża wodę pompa tłoczy dźwigając słup wody na luzaka z pozimu podłogi na najwyzsza półkę wlewajac wode jak z kranu w kilka chwil uzupełniajac poziom wody


Głupie pytanie ale wodę pchaną przez pompę kamperową jakoś uzdatniasz czy to po prostu woda odstana ? Oraz jak podpiąłeś taką pompę z danych jakie widnieje wymagane jest 12 V używałeś do tego celu jakiego akumulatora czy jakaś przetwornica step down ?


Pompę podpinasz pod zasilacz 12v i tyle :)
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Inc0gnit0 » So 18 sty, 2020 12:19

mozna podpiac a nawet trzeba pod zasilacz tylko musi to byc odpowiednio wydajny zasilacz taki zawykły 12v 1A pod obciazeniem jakie generuje ta pompa szybko sie wykończy podaje produceny że bierze pompa 2A ale na rozruchu bedzie chwilowo 10A a moze i wiecej . Mam system "podtrzymywania życia akwariów" czytaj pracy filtrów w przypadku braku zasilania z sieci oparty o akumulator od samochodu i ups sinus wiec mógłbym z tego brac zasilanie 12V ale dodatkowo mam automatyczna dolewke na pieciu pompkach 12v oraz wiatraki 12V do chłodzenia akwariów w sumie jest ich 14szt 92x92 i to wszystko bierze energie z zasilacza do ledów mocy 100W( poprzedni 35W był prawie na styk wiec był czesto przeciazany wiec po 2latach wkońcu skapitulował) nadmiar mocy tu nie jest wada bo gdy to wszystko odpali sie na raz ( praktycznie niemal zeroe szanse ale jakies są , czeste sa przypadki gdy 75% tych urzadzeń pracuje jednoczesnie) to kopniecie pradem po zasilaczu jest spore a gdy do tego dojdzie pompa kampera to jest moc ;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » N 19 sty, 2020 09:44

Inc0gnit0 napisał(a):mozna podpiac a nawet trzeba pod zasilacz tylko musi to byc odpowiednio wydajny zasilacz taki zawykły 12v 1A pod obciazeniem jakie generuje ta pompa szybko sie wykończy podaje produceny że bierze pompa 2A ale na rozruchu bedzie chwilowo 10A a moze i wiecej . Mam system "podtrzymywania życia akwariów" czytaj pracy filtrów w przypadku braku zasilania z sieci oparty o akumulator od samochodu i ups sinus wiec mógłbym z tego brac zasilanie 12V ale dodatkowo mam automatyczna dolewke na pieciu pompkach 12v oraz wiatraki 12V do chłodzenia akwariów w sumie jest ich 14szt 92x92 i to wszystko bierze energie z zasilacza do ledów mocy 100W( poprzedni 35W był prawie na styk wiec był czesto przeciazany wiec po 2latach wkońcu skapitulował) nadmiar mocy tu nie jest wada bo gdy to wszystko odpali sie na raz ( praktycznie niemal zeroe szanse ale jakies są , czeste sa przypadki gdy 75% tych urzadzeń pracuje jednoczesnie) to kopniecie pradem po zasilaczu jest spore a gdy do tego dojdzie pompa kampera to jest moc ;)


To widzę że dosyć konkretnie się przygotowałeś . Tak przez ciekawość na ile ci starcza ten system podtrzymania życia jeśli siądzie prąd ,,główny,, ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » N 19 sty, 2020 09:46

Inc0gnit0 napisał(a):mam automatyczna dolewke na pieciu pompkach 12v oraz wiatraki 12V do chłodzenia akwariów w sumie jest ich 14szt 92x92 i to wszystko bierze energie z zasilacza do ledów mocy 100W( p


Znowu głupie pytanie - ale ponoć kto pyta nie błądzi ... Jak wykorzystujesz te 5 pomp w sensie każda idzie na osobny zbiornik czy jedna pompa np robi dolewki pod kilka zbiorników czy jak ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Inc0gnit0 » N 19 sty, 2020 12:50

System podtrzymuje prace 5x pomp aquael circulator500 (4,4W)jak dotychczas najdłuższa przerwę jaka odnotowałem trwała około 16h i przez ten czas filtracja pracowała zasilana z akumulatora( teoretycznie powinna podtrzymać prace pomp przez 34h w praktyce bedzie mniej bo straty energii w ups tez w to sie wliczaja a pojemnosć akumulatora z wiekiem nie wzrasta mysle że 24h jest realnym czasem podtrzymywania pracy filtracji . Każda pompa dolewki jest indywidualnie sterowana zależnie od potrzeb zbiornika nad którym czuwa czyli jedna pompa jeden zbiornik
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Poprzednia strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości