Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez wilczek_ » Pn 02 mar, 2020 07:51

Hej.
Zbieralnik założony w marcu 2019 r. czyli teraz będzie miał rok. Podłoże benibachi normal gruba warstwa 5-6 cm nie odmulana (ale przy szybie widać że syfu jest bardzo mało) filtracja kaskada aquaela z ceramiką i gąbkami.
Parametry wody:
Ph - 6
gh - 5,5
kh -0 - 1
NO3 - niewykrywalne
Wode robie na salty do 210 ms potem azo0 mineral plus do 240 ms co jakiś czas dodaje mirenokuton, benibachi bee strong i bakterie oczywiście do podmian seachem stability.

Problem zaczął się od momentu zmiany prefiltra na wlocie do filtra kaskadowego (musiałem zmienić gąbkę bo się rozlatywała). Po zmianie gąbki zakwit pierwotniaków wystąpił trwał ponad miesiąc ograniczyłem wtedy karmienie i zaciemniłem akwarium. Nie wiem czy to ograniczenie karmienia do minimum przez ten miesiąc nie doprowadziła do niedoborów mineralnych tak dużych że krewetki padają po jednej sztuce co jakiś czas. Dodam że krewetki które są w zbiorniku to same młode około 60 szt. z tamtego roku dochowałem się ich z 4 samic i jednego samca crystal red PRL, te cztery stare już zdechły niestety.
Doradźcie co robić czy szybki restart ??? Czy może intensywniej karmić?? Parametry wydają wydają się ok???
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Vimes27 » Pn 02 mar, 2020 10:32

Niestety wydaje się, że odpowiedzi raczej trzeba szukać znowu w mitycznej stabilizacji zbiornika (w słabości karmienia z Twojego opisu raczej nie - raz że dostarczałeś minerały w inny sposób dwa, że efekt zgonów pojawiłby się raczej po dłuższym czasie niż miesiąc) zwróć uwagę, że niewykrywalne NO3 (akurat najmniej szkodliwego związku azotu z kluczowych) może wynikać również ze słabej biologi i kiepskiego cyklu azotowego - mało NO3 - bo mało bakterii przerobiło bardziej szkodliwe związki azotu. tu problemem bardziej są NH3, NH4+ NO2- - i te wypadałoby przetestować...
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 02 mar, 2020 12:40

najpierw foto potem można się pogłowić
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez stefanszewczyk » Wt 03 mar, 2020 10:46

Ile litrowy baniak? Która kaskada aquaela? Ja czyszczę prefiltr na wlocie co tydzień, co dwa. Ale pamiętam jak kiedyś wyczyściłem po 3 miechach to też miałem zgony crystali. Wyzwoliła się taka dawka amoniaku że padły. Pytam o litraż bo zgony miałem w małym baniaczku 19L, teraz w 43 to czego bym nie zrobił, krewetki żyją. W podłożu nie grzebałeś? Tak też wybiłem kilkanaście okazów :(
stefanszewczyk
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr 24 lip, 2019 13:46

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez wilczek_ » Wt 10 mar, 2020 08:03

Nie grzebałem w podłożu gąbkę na wlocie do filtra czyszczę raz na tydzień dwa. miałem wysyp pierwotniaków po zmianie prefiltra i coś się rozjechało. Filtr mam aquael versamax 1 do połowy gąbki potem ceramika bioceramax 1600 aquaela. baniak 19 l. ten z problemami. Problem jak na razie opanowałem po 5 zgonach uspokoiło się jedyne co zrobiłem dałem trochę mirenokutonu w proszku zacząłem podawać więcej pokarmu mineralnego i zmieniłem bakterie z sachem stability na microbe-life specjal blend ( strasznie śmierdzą) miałem jeszcze dać oxydator bo miałem podejrzenia że może woda słabo natleniona. Jak narazie ok :-) wszystko sie kręci. W tym baniaku mam mega dużego bucka strasznie się rozrósł ciągle kwitnie nie wiem czy to nie on tak dużo minerałów nie pochłania nacie jakieś doświadczenia w tym temacie??
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Vimes27 » Śr 11 mar, 2020 15:01

Co do bucka istnieją opinie, że coś "psują", osobiście nic nie zauważyłem ze swoimi, ale mam ich rozsądne ilości głównie mini i trochę średnich. Widziałem relację, że komuś problemy zgrywały się z kwitnieniem bucki. Ogólnie litraż masz taki sobie, więc duży bucek może mocniej oddziaływać....
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 11 mar, 2020 16:20

mam ... miałem , bo 3tyg temu go przyciąłem mocno krzaczor bucków wielkosci 15x15x20cm kwitnie na okrągło ,jednoczesnie minimum 5-6 kwiatków zazwyczaj ponad 10 ,a to wszystko w akwarium w którym najlepiej mi sie wiedzie od wielu lat ,wiec raczej relacje o toksyczności bucek traktowałbym z przymrużeniem oka , rada dla kolegi wywal ceramike wsadz porzadna gabke do filtra i trzymaj łapy w kieszeniach nie w akwarium ;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez singleunitbox » Śr 11 mar, 2020 21:20

Inc0gnit0 napisał(a): ...porzadna gabke do filtra i trzymaj łapy w kieszeniach nie w akwarium ;)


Jaka wg Ciebie jest najlepsza gąbka?
singleunitbox
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 15 mar, 2018 21:09

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 12 mar, 2020 23:07

ppi 45
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez wilczek_ » Cz 19 mar, 2020 08:19

Zrobiłem szybki restart na podłożu GlasGarten Environment Soil Normal Fulvic Plus. Pod podłoże dałem dużo Bee MaX z Benibachi i mirenokuton z Qualdropu. Wszystko zalałem starą wodą dałem stary filtr. Krewetki które przeniosły się z roślinami dokładnie dwie sztuki przeżyły :-) nawet kolorów nie straciły. Reszta stada do baniaka trafiła po 48 godzinach od zalania. Podłoże bardzo dobre na szybkie restarty woda kryształ po 40 minutach a co najważniejsze przewodność nie wzrosła wręcz spadła o jakieś 10 ms. :-)
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Pawel M » Cz 19 mar, 2020 11:48

że tak z d...py zapytam - a co do restartu ma przewodność, czy tam do rodzaju podłoża ??
bo ja myślę że aktywne podłoże to raczej do trzymania PH - może się mylę ale ja podłoże zmieniam jak przestaje trzymać właśnie ten parametr

a przewodność to reguluję raczej mineralizatorami - więc nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi

a czy ten restart się udał to zobaczymy za jakiś miesiąc czy dwa - jak się pochwalisz oczywiście
od razu to nic Ci nie padnie bo wszystko świeżynka - ale jak zacznie pracować, jak zaczną związki azotu mieszać - wtedy się okaże

pozdrawiam ;-)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez wilczek_ » Wt 24 mar, 2020 10:42

Przewodność może rosnąć gdy podłoże dużo oddaje do wody np. te roślinne powodują że przewodność rośnie po to je płuczesz - wyjaławiasz np ADE.
Baniaczek jak na razie oki. Parametry ok. :-)
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Pawel M » Wt 24 mar, 2020 10:57

tia - srututu pęczek drutu - ponad 3 lata w tym siedzę z Adą na 6 zbiornikach i czegoś takiego nigdy nie zauważyłem
nigdy nie urosła mi przewodność w kostce czy to w starej czy to w świeżej

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez wilczek_ » Cz 26 mar, 2020 07:47

hmmm... załuż bańkę na platinium soli standardowo daj bakterie pod podłoże zalej czystym RO i zobacz czy przewodność nie pójdzie w górę to samo jest z ADA. Zapytam Pawel.M Powiedz mi robie wodę na salty shrimp gh+ zgodnie z instrukcją na 210 ms z tego co piszą na etykiecie Gh powinno być 6 a ja mam 4,5 gh miernik skalibrowany z wymianą baterii dodam jeszcze że test robie JBL co pół stopnia. Może tak zostać czy trochę po0dnieść to Gh????? aa i do tego daje jeszcze azoo mineral + do 240 ms podbijam przewodnośc.
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pojedyńcze zgony co kilka dni pomocy??

Postprzez Vlad » Cz 26 mar, 2020 09:22

wilczek_ napisał(a):hmmm... załuż bańkę na platinium soli standardowo daj bakterie pod podłoże zalej czystym RO i zobacz czy przewodność nie pójdzie w górę to samo jest z ADA. Zapytam Pawel.M Powiedz mi robie wodę na salty shrimp gh+ zgodnie z instrukcją na 210 ms z tego co piszą na etykiecie Gh powinno być 6 a ja mam 4,5 gh miernik skalibrowany z wymianą baterii dodam jeszcze że test robie JBL co pół stopnia. Może tak zostać czy trochę po0dnieść to Gh????? aa i do tego daje jeszcze azoo mineral + do 240 ms podbijam przewodnośc.


Przestań patrzeć na przewodność i skup się na GH. Skoro tak przygotowując wodę GH wychodzi Ci 4,5 to znaczy że za mało i trzeba dać więcej soli. O tyle więcej aby GH było 5,5-6. Nie patrz na etykiety, patrz jak jest u Ciebie.
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości