Pokarm DIY kilka pytań.

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez wilczek_ » Pt 26 cze, 2020 10:20

Witam.

Chciałbym zrobić pokarm DIY z pokrzywy i mięty dodam że mam dostęp to świeżych roślin bo rosną w moim ogródku. Pytanko jest takie czy najpierw ususzyć roślinki zetrzeć je w moździerzu poporcjować czy zmiksować świeże rośliny i z nich zrobić porcje. I jeszcze jedno pytanie może zrobić oddzielnie z pokrzywy i mięty ? Może coś jeszcze do niego dorzucić ?
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Pt 26 cze, 2020 11:20

Znowu powielasz tematy o których tu na forum można bardzo dużo wyczytać!
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez SUHY » Pt 26 cze, 2020 11:37

Pokrzywę i miętę do wrzątku , gotować do miękkości , mięty nie za dużo 1/20 max . Odcisnąć na sitku , dodać resztki pokarmów /spirulinę-chlorelle / rozwielitkę /artemie dekapsuowaną . wymieszać rozwałkować pociąć wysuszyć .

& enjoy you food for schrimps
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 26 cze, 2020 14:13

=Fresz= napisał(a):Znowu powielasz tematy o których tu na forum można bardzo dużo wyczytać!


Ja tam się cieszę wyjątkowo, na Artemię dekapsułowaną nie wpadłem, a drogie to")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez wilczek_ » So 27 cze, 2020 13:05

Z kiełża, calanusa, dafni i spirulina już robiłem. Teraz chciałbym połączyć mięte z pokrzywom zrobić dwuskładnikowy pokarm tylko nie wiem czy to dobre połączenie a z suszonych będzie dobrze? Bo w gotowaniu to chyba sporo wartości odżywczych stracimy?
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez Mr.Kreweta » So 27 cze, 2020 13:33

Też używam suszu, bez obróbki termicznej, nawet mielę w młynku do kawy na proszek, co do mięty... tego nie daję do pokarmu, to bardzo silne zioło, tu raz na jakiś czas wrzucam suszonego listka do zbiornika, pomoknie sobie, odda olejki bakterio czy wirusobójcze do słupa, i i tak go krewety zjedzą.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez SUHY » So 27 cze, 2020 14:30

wilczek_ napisał(a):Z kiełża, calanusa, dafni i spirulina już robiłem. Teraz chciałbym połączyć mięte z pokrzywom zrobić dwuskładnikowy pokarm tylko nie wiem czy to dobre połączenie a z suszonych będzie dobrze? Bo w gotowaniu to chyba sporo wartości odżywczych stracimy?


Mięty dawaj mało bo , bardzo mało bo to ziółko lecznicze a nie żarcie .
Co do gotowania , to ... no popatrz człowiek głupi że prawie wszystko zjada gotowane :-? . ( Bez przesady , prawie wszystkie pokarmy sa obrabiane termicznie )
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez Mr.Kreweta » N 28 cze, 2020 08:14

Suhy nie pitol, krewetka to nie człowiek, nawet ma inaczej zbudowany układ pokarmowy")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez SUHY » N 28 cze, 2020 10:01

Mr.Kreweta napisał(a):Suhy nie pitol, krewetka to nie człowiek, nawet ma inaczej zbudowany układ pokarmowy")


Mr.Krewetka " Ty mi tu nie ... " Pokarmy dla ryb /krewet/itp obrabiane termicznie i tak se są , dwa że pokarmy dla krewet nie mają nic wspólnego z naturalnym Pokarmem i dlatego w dużych zbiornikach rosną 2x szybciej . Jak by człowiek miał układ pokarmowy jak krewetka to podczas obiadu musiał by siedzieć na kiblu :lol: .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez Mr.Kreweta » N 28 cze, 2020 11:02

Fakt") Dodam tylko dla Wilczka, że obrabiane są termicznie dla ułatwienia produkcji, czyli wszystko idzie szybko łatwo i czysto na olbrzymią skalę, a i na końcu cyklu taki wyjałowiony pokarm jest faszerowany witaminami i innymi pierdółkami które znikają się przy gotowaniu. Ale w domu spokojnie można rozdrobnić to i owo w maszynce do mielenia mięsa, w blenderze czy posiekać na desce nożem, ususzyć, zamrozić czy zakisić, nie piszę o potentatach krewetkowych którzy nie mają czasu ręcznie pichcić ton pokarmu dla milionów krewet")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez wilczek_ » Pn 29 cze, 2020 06:13

A dobrym pomysłem by było zrobić trzy składnikowy pokarm z pokrzywy artemi dekapsułowanej i z np. benibachi be strong lub benibachi sp h- max ?
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez femko » So 11 lip, 2020 21:13

czołem!
mam małe doświadczenie w robieniu własnych pokarmów, zrobiłem do tej pory dwa, ale widzę że jest to właściwy kierunek. używałem świeżej dyni hokaido, mrożonego szpinaku i groszku oraz suszonego kiełża no i dodatków. czytam tu o przygotowaniu pokrzywy do wykonania pokarmy gotując ją lub susząc. gotowanie odpada na 100%, wypłukuje składniki o które właściwie nam chodzi, ale zastanawiam się, i tu moje pytanie... po co suszyć liście skoro po zmieszaniu z resztą składników i tak całość będzie suszona? z góry dziękuję za odpowiedź, właśnie przybieram się do robienia paszy na bazie pokrzywy.
femko
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 21 gru, 2019 16:01

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » So 11 lip, 2020 21:26

Pokrzywy się nie gotuje a sparza wrzątkiem. Suszy się ją po to żeby podczas mielenia pokarmu wszystko się ładnie połączyło tak żeby nie było różnej wielkości frakcji. Świetnie do mielenia nadaje się stary młynek elektryczny do kawy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez femko » So 11 lip, 2020 22:08

skoro suszenie ma służyć tylko dla wygody, spróbuję jednak zblendować świeże liście. jeśli się uda - dwa dni do przodu ;) dzięki za wyjaśnienie.
femko
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 21 gru, 2019 16:01

Re: Pokarm DIY kilka pytań.

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 13 lip, 2020 15:34

Można i zblendować, tylko później źle się taką karmę z grubych frakcji porcjuje, łamie, a że nie jest za bardzo jednolita i zwarta to często nie tonie tylko pływa kilka godzin i rozsypuje się po całym zbiorniku, jak nie dociążysz jej czymś.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości