Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez wojtaszek171 » Cz 12 sie, 2021 22:54

Hej,
Zakładam kostkę 30L na podłożu aquabasis plus + piasek 2-3mm. Mam do tego korzeń i parę kamieni gładkich i lawy.
Potrzebuję porady co do roślinności. Planuję zamówić rośliny ze zrzutu ekranu w linku. Czy powinienem coś zmienić? Możliwe, że jest ich za dużo. Co doradzilibyście mi usunąć/dodać?
https://zapodaj.net/ee8b41a36005c.png.html
Obrazek
wojtaszek171
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2021 22:43

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez wojtaszek171 » Pt 13 sie, 2021 09:08

Dostałem też ze zbiornikiem ponikło karłowate ale boję się, że na trawnik nie bardzo bo za wysokie urośnie. Ewentualnie gdzieś z boku kępkę zasadzić
wojtaszek171
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2021 22:43

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez Peteypee » Pt 13 sie, 2021 09:53

Popatrz na moje kostki w wątkach. Też mam 30l. I co prawda uparłem się na rośliny ale przy następnej już tyle nie dam. Jeśli roslinniak to ok ale jeśli pod krewety to ja bym dał mech i moczarke, rogatek-coś szybko rosnące. W jednej kostce mam Monte Carlo i o dziwo rośnie powoli. Bucek czy microsorium do tego i tyle. Co prawda jak masz jedna kostkę to i więcej czasu można poświęcić jej, ale wiem czemu ludziska nie sądzą dużo roślin do krewetek tak na prawde[emoji16]

Hemiantus potrzebuje dużo światła i co2. Choć i zdarza się ze rośnie i bez. Tu w zamian Monte Carlo - mniej wymagające. Zamiast bucki wziąłbym microsorium jakieś, ja mam orange- młode liście przy świetle barwią się na pomaranczowo. Reszty nie znam to nie podpowiem. Klej możesz kupić zwykły superglue albo kropelkę. 3xtaniej a u mnie sporo rzeczy tym kleiłem, żelem nawet pod wodą.
Poniklo bym sobie darował. Gaezatke mała zawsze możesz dać ale na taką kostkę wystarczy taka 3-4cm
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez wojtaszek171 » Pt 13 sie, 2021 10:20

Aktualizacja:
Peteypee, dzięki za pomoc ;)
Czekam na kolejne komentarze jeszcze do końca dnia
Obrazek
wojtaszek171
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2021 22:43

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez wojtaszek171 » Pn 16 sie, 2021 11:15

Ostatecznie usunąłem jeszcze Microsorum ponieważ dosyć szybko rośnie. Może kiedyś coś dobiorę liściastego jak będzie miejsce w akwa.
Pozdrawiam ;)
wojtaszek171
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2021 22:43

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez raiders » Pn 16 sie, 2021 11:59

To ma być roślinne akwarium?
30 l to mała szklanka sasilisfora szybko i do 50 cm.
Amania bonsai potrzebuje dość dobrego światła.
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez Peteypee » Pn 16 sie, 2021 13:40

Microsorium wcale tak szybko nie rośnie. Poza tym łatwiej większe listki przycinać niż trawnik np. [emoji39]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez wojtaszek171 » Pn 16 sie, 2021 15:40

Nie każdy może sobie pozwolić na duże akwarium. Wcześniej miałem 200l ale teraz niestety muszę zostać przy 30l. Uważam, że można osiągnąć całkiem fajne rezultaty i w tak małym akwa. Sassiflorę można częściej przycinać a jak będzie zbyt uciążliwa to wywalę. Nie zniechęcajcie od razu tylko dlatego, że to nie jest duże akwarium.
wojtaszek171
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2021 22:43

Re: Kostka 30l. Pomoc przy doborze roślin

Postprzez Peteypee » Pn 16 sie, 2021 18:13

To nie jest raczej zniechęcanie. To raczej głos rozsądku. [emoji39] Myślę że tu na forum większość ludzi ma kostki +/- 30l pod krewetki. Limnophila to roślina bardziej pod roslinniak z opisu.
Z założenia raczej tutaj każdy myśli że planujesz krewetkarium więc rośliny wymagające co2, nawożenia, częstych podmian co 2 dzień itp z krewetkami się gryzą. Jeśli mają być krewetki to rośliny mało wymagające i zjadające azotany. Nawet redki chyba nie zniosą sporych dawek nawozów jakie potrzebne do roslinniaka.
Do krewetek dla wygody nie ma co dawać za dużo roślin bo później jak trzeba je łowić to ciężko [emoji846]
Microsorium u mnie w pierwszej kostce było raz przycinane i to 4 liście na których były młode roslinki, które widać w drugiej kostce. Te mają 3 miesiące i urosly może 2x. Więc tak szybko nie rośnie [emoji846]Mchu na razie w ogóle nie przycinałem poza małymi szczepkami do innego akwarium. Moczarka w drugiej kostce była przycinana raz może dwa. Najczęściej tnę Majkę i ludwigie bo te rosną jak głupie. Blyxa też już 3x była przycinana, raz do drugiego akwa a potem wyciepalem nadmiar. Może nie wygląda to jakoś super ale chciałem mieć, dla mnie, ładne kostki. Mimo to za dużo tego i jak przyjdzie łowić krewetki to trzeba się nagimnastykować sporo. Kostki 30l netto.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
I znajdź w tym gąszczu krewete ciemnego koloru[emoji1787][emoji1787]
Jeśli chcesz roslinniak to nie wiem czy wielu forumowiczów Ci pomoże bo jednak krewety [emoji1654] królują tutaj[emoji6], choć pewnie ktoś może też jakiegoś zieleniaka prowadzi skrycie[emoji39]

Moja sugestia jest taka że jeśli chcesz ładny roslinniak (a w sumie tak sugeruje podłoże) ale nie będziesz walił tam nawozów tonami to najpierw stwórz kompozycje, niech dojrzeje, a potem możesz neocaridiny tam zapodać jak trochę nawozów już zejdzie z podłoża. Jeśli nie będziesz robić selekcji itd tylko robaczki mają być dodatkiem to jak najbardziej. Rośliny już musisz dobrać pod siebie co Ci się podoba i co ewentualnie możesz utrzymać/zapewnić warunki. Raczej nikt nie miał na myśli że mały zbiornik to nic ładnego nie wyjdzie. Z racji że mała kostka to raczej drobniejsze rośliny bym dobierał żeby optycznie zbiorniczek powiększyć jednak.Na pewno nie brałbym nic co przez tydzień czy dwa wyjdzie że zbiornika.
Poszukaj jakiejś inspiracji na sieci-a jest tego masa w małych kostkach. Coś znajdziesz, coś dołożysz od siebie. Z 2 kompozycji można złożyć jedną. Ja w rioslinniaku mam zero doświadczenia więc może się okazać że wiesz to wszystko o czym pisze [emoji39]
Każda roślinę da się zastąpić inna, dopasowana pod warunki. Ja w kostkach na foto rośliny dobierałem pod kątem tego jaka będzie woda w kostce bo priorytetem były krewetki.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron