Aloha!

Jeżeli właśnie przybyłeś na forum i chcesz się zapoznać z forum i ekipą , zajrzyj.
Tu możesz się przedstawić i dodać swoje zdjęcie.

Moderator: =Fresz=

Aloha!

Postprzez RS-k » So 16 paź, 2021 17:50

Dzień dobry
Stało się - zarejestrowałem się na robalowym forum. Jakoś nauczę się z tym żyć. Mam nadzieję, że Wy także.
Nie jestem zupełnym akwarystycznym świeżakiem. Pod koniec ubiegłego wieku zacząłem grzebać w akwariach, doświadczając kolejnych porażek (i czasami sukcesów). W latach 2004 - 2012 utrzymywałem z niezłymi rezultatami akwaria morskie, rafowe. Od tamtej pory przerwa w akwarystyce.
Latem sobie pomyślałem, że może by jakąś wodną minizieloność uruchomić i chyba gdzieś w sierpniu, może wrześniu, zalałem robalarium, bo słodkich krewetek nigdy nie miałem.
Na razie w 30-to litrowym akwarium niezbyt wesoło pływają Neo sakury. Niezbyt wesoło, bo stare padają, a młode mają się dobrze. Jestem na etapie prób zdiagnozowania problemu.
Mam nadzieję, że w kryzysowych sytuacjach będę mógł liczyć na Waszą pomoc.

Dobrego życzę
RS
RS-k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): So 16 paź, 2021 17:12

Re: Aloha!

Postprzez eXrat » So 16 paź, 2021 18:19

No to Aloha i powodzenia.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Aloha!

Postprzez Peteypee » So 16 paź, 2021 21:08

Poka kostkę [emoji16]
Parametry wody sprawdzałeś profilaktycznie?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Aloha!

Postprzez RS-k » N 17 paź, 2021 18:39

Fota - niedługo po zalaniu zrobiłem zdjęcie (żeby mieć jakiś punkt odniesienie do porównań), ale było bardzo słabej jakości. Zbiornik stoi niedaleko okna, fota strzelona w ciągu dnia, więc jakieś odbicia, przepalenia itp. Jak znajdę, dodam. Generalnie wystrój mało wyrafinowany: kamienie z doklejonymi korzeniami i na tym wszystkim bardzo dużo zieleniny. Podłoże naturalne, neutralne.

Testy - akwarium założone bez użycia testów, jak wiele innych wcześniej. Wygląd i zapach decydowały o momencie wpuszczenia robali do środka.
Dopiero jak się okazało, że coś nie gra, to zacząłem testować. Mam niestety tylko podstawowe testy - Ph, GH, KH, NO3, PO4. Nie wynikało z tego testowania nic konkretnego. Nie pamiętam wyników, ale Ph ok. 7,6, GH 15. Fosforu zupełnie nie pamiętam (był niezły), a azotany w kranie ok. 20, a w akwarium niewykrywalny (test Saliferta ze skalą do 40).

No i teraz pytanie, które krąży mi po głowie od dawna:
Jaki parametr może powodować śmierć dorosłych i dorodnych krewetek przy sporej przeżywalności młodzieży? Coś uwalniane przez kamienie (nie jestem pewien, ale to chyba łupek szarogłazowy - był już w akwarium), korzenie, czy może jakieś dobowe wahania Ph ? Nie wiem jak duże są u mnie - nie mierzyłem.

Nie mam żadnego doświadczenia z krewetkami słodkowodnymi, a Neo przecież uchodzą za bezproblemowe...

Mam już drugi identyczny wymiarowo zbiornik. Chcę przenieść część obsady do niego, gdzie będą inne kamienie, korzenie i podłoże. Spróbuję wyeliminować ten element.
Miałem nadzieję, że nie będę musiał wracać do RO, ale zaczynam brać to pod uwagę.

Gdy ktoś mógł podzielić się jakąś uwagą, będę wdzięczny.

RS

ed.
Padające krewety nie mają żadnych objawów chorobowych. Bardziej to wygląda na zatrucie - wygląd ok, nieskoordynowane ruchy, walka o utrzymanie właściwej pozycji... Bardzo przykry widok.
Przed chwilą zauważyłem, że znowu jakaś samica nosi jaja.
RS-k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): So 16 paź, 2021 17:12

Re: Aloha!

Postprzez Peteypee » N 17 paź, 2021 21:39

Może krewety z importu i dorosłe ciężko znoszą aklimatyzacja. Kiedyś też kupiłem kilka sztuk już dorosłych importów i w sumie ostała mi się jedna. A maluchy szybko się już przystosowują do warunków. Tylko to mi do głowy przychodzi.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34


Powrót do JESTEM TU NOWY . . .

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości