Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Inc0gnit0 » N 14 cze, 2015 18:38

Krewetki w akwariach to stosunkowo nowy temat pojawiły się w latach 90tych i przez ostatnie 25lat z początkowo kilku gatunków dzikich krewetek hodowcy wyselekcjonowali naprawdę wielka liczbę odmian barwnych. Ze względu na łatwość rozrodu i stosunkowo niskie wymagania dwa gatunki krewetek karłowatych były szczególnie chętnie hodowane i selekcjonowane co zaowocowało tym ze w dniu dzisiejszym 95% wszystkich krewetek słodkowodnych obecnych w akwariach należy do tych dwóch gatunków: neocaridina davidi i caridina catonensis .
W życiu codziennym , na portalach aukcyjnych i forach można się spotkać z potocznymi nazwami tych gatunków i tak:
caridina catonensis - funkcjonuje pod nazwa potoczna "Crystal" poszczególne odmiany rasy maja swoje nazwy potoczne np: CR, CB, taiwan, tibee, taitibee
neocaridina davidi - można się spotkać jeszcze z starą nazwą gatunku "neocaridina heteropoda" do dziś funkcjonują w żargonie jako "neocaridiny" lub "hetery"

Sam wybór akwarium ze względu na rozmiar/kształt nie ma istotnego znaczenia z punktu widzenia krewetek i ich samopoczucia. Nie ma większego znaczenia czy to będzie 20l czy 500l tu ogranicza cie twój zasób środków finansowych i ilość miejsca na akwarium/akwaria jedynie nie wybierałbym akwariów mniejszych niż 10l ze względu na niską stabilność biologiczna takiego akwarium.

1.Pierwszym krokiem do własnego krewetkarium powinien być wybór gatunku krewetki/odmiany barwnej , ten wybór jest bardzo ważny bo determinuje pozostałe.
Wybieramy krewetkę:
a) neocaridina davidi odmian barwnych jest sporo np: blue velwet , sakura red, red cherry , yellow, red rili itd nie zaleca się trzymania kilku odmian barwnych w jednym akwarium -będą się krzyżować co zaowocuje osłabieniem linii i brzydkim potomstwem. Tabela odmian dla neocardinia prawdopodobnie nie istnieje a przynajmniej nie znalazłem w necie takowej :( jeśli ktoś namierzy takie cudo proszę zamieścić link w temacie za co z góry dziękuje :)
Dzięki koledze Mosur mamy taka tabele : Obrazek

b) caridina catonensis tu sprawa jest bardziej skomplikowana bo wciąż są uzyskiwane nowe "odmiany" przez krzyżowanie już istniejących generalnie początkującym zalecam skoncentrować się na początek na crystal red ( CR) lub crystal black (CB) a nieco ambitniejsi mogą nabyć hybrydy i przy odrobinie szczęścia uzyskać taiwany . Zaleca się nie mieszać crystal red z crystal black a zaawansowani którzy wiedza co chcą otrzymać zrobią to jak trzeba) poniżej mapka odmian cardinia catonensis:Obrazek
Obrazek
Uzupełnienie gradacji taiwanów dla bardziej wnikliwych :ObrazekObrazek
przykładowa tabela gradacji dla crystal red , dla crystal black jest analogicznie identyczna
Obrazek


2. Podłoże (najlepiej o granulacji 1-3 mm) :
a) dla neocaridina davidi wybieramy podłoża neutralne ( takie które nie zmieniają parametrów) i najlepiej naturalne o ciemniej barwie te warunki najlepiej spełnia kwarc naturalny barwiony, żwirek rzeczny , lawa wulkaniczna( choć sam stosuje lawę jednak nie namawiam bo różnie z ta lawą bywa) doskonałą opcja jest zużyte podłoże aktywne dla krewetek typu crystal. Odradzam stosowanie żwirku/piasku koralowego, wapiennego bo zatwardzają wodę i są jasne a na takim podłożu krewetki będą się słabiej wybarwiać i zle czuć, bazaltu ( jak trafisz na trefny bazalt to krewetki odpłyną do krainy lepszych parametrów)

b) caridina catonensis wymagają zakupu podłoża aktywnego dedykowanego dla krewetek tego gatunku , w swoich akwariach stosuje podłoża BWS i Benibachi , ale są dostępne też innych producentów ważne żeby były dedykowane dla krewetek typu bee . Ogromna zaleta tych podłoży jest utrzymywanie stałych parametrów a zwłaszcza PH co jest bardzo ważne przy hodowli tych krewetek. Jako ciekawostkę dodam że doświadczeni hodowcy z powodzeniem hodują te krewetki na podłożu neutralnym ( kwarc) ale to jest wyższa szkoła jazdy oraz wymaga doświadczenia i wiedzy ,wiec odradzam tę metodę początkującym .

3.Filtracja.
Dla obu gatunków zasady są takie same : filtr musi być wydajny, rodzaj filtra jest sprawą drugorzędną -nie ma znaczenia czy to będzie hamburg, kaskada, kubeł czy inny typ filtra ważne żeby był wydajny. Jeśli chodzi o wkłady filtracyjne podstawą jest gąbka! Zeolit, węgiel aktywny -odradzam - im mniej chemii tym lepiej, ceramika moim zdaniem słabo sie sprawdza przy krewetkach zwłaszcza ta tania często wpływa na parametry a dobrej klasy jest droga.

4. Woda.
a) neocaridina davidi ma spora tolerancje na parametry wody tzn ze mogą odbiegać od optymalnych dość znacznie ale parametry muszą być stabilne:
- temp od 18 do 30C optymalnie 25C
- PH od 6 do 8 optymalnie około 7
- GH ( twardość ogólna)od 5 do 25 optymalnie 10-12
- KH ( twardość węglanowa) od 0 do 15 optymalnie 3-5
- NO3 moje tolerują stężenie na poziomie 50-60ppm zdecydowanie lepiej jak jest niskie a idealnie 0
- NO2 nie znam tolerancji krewetek na te "truciznę" ale zdecydowanie lepiej żeby nie przekroczyło poziomu 0,1ppm, należy dołożyć starań żeby było jak najbliższe lub równe 0
Zbiornik możemy zalać woda z kranu( odstana i/lub uzdatniona uzdatniaczem wody kranowej dla krewetek ) można tez stosować tzw odpad z Filtra RO ( wodę z kranu która przeszła przez wkłady: węglowy i sedymentacyjny filtra RO). Można tez zastosować wodę RO mieszana z woda kranowa w proporcjach takich aby otrzymać żądane parametry. Podmiany należy robić regularnie wodą o takich samych lub zbliżonych parametrach jak ta która zalany był zbiornik , zależnie od liczebności populacji krewetek wielkość podmian powinna zawierać się od 10% do 30% objętości akwarium. Najważniejsze żeby parametry były stabilne tzn nie można robić tak ze jedna podmiana jest zrobiona woda gh 5 kh 2 a następna gh 15 kh 10 , duże skoki ( różnice rzędu 1-2 stopnie są akceptowalne ) wartości parametrów negatywnie wpływają na zdrowie krewetek.

b) caridina catonensis ma wyższe wymagania co do jakości wody dlatego przygotowanie wody do krewetkarium z tymi krewetkami wiąże się z dodatkowymi kosztami : zakup filtra RO ( taki za 100pln na allegro RO3 jest wystarczający) lub wody destylowanej w sklepie. Wodę RO/destylowaną należy zmineralizować mineralizatorem dedykowanym dla krewetek typu bee ( np: Salty gh+ , V6, itp) woda powinna mieć wówczas GH 5-6 kh=0 . Ważne jest żeby woda była zawsze przygotowywana według tego samego schematu lub zaleceń producenta ( np 20l wody + miarka salty gh+ , suplementy itp) zazwyczaj stosowanie się do instrukcji producenta zapewnia prawidłowe przygotowanie wody. Jeśli mieszkasz w regionie niezanieczyszczonym, istnieje szansa że masz w studni wodę czysta i ma parametry : gh do 7 kh 1-2 to możesz się pokusić żeby zalewać akwarium wodą ze swojej studni jeśli krewetki będą się mnożyć i dorastać dorosłego wieku to jesteś szczęściarzem:)
Jeszcze mała praktyczna porada jak prawidłowo mieszać mineralizator w proszku z woda RO na przykładzie najpopularniejszego obecnie mineralizatora czyli Salty gh+ .
Najprościej rozpuszczać Salty gh+ w bańce 20l wówczas dodaje miareczkę Salty gh+( miareczka jest dołączana do każdego fabrycznego opakowania i na początek zalecam nabyć takowe właśnie żeby te miareczkę mieć , potem można dokupić już znacznie taniej "uzupełnienia") i gotowe. Zaleta tej metody w stosunku do stosowanej przez niektórych hodowców koncentratu Salty gh+ w małej ilości wody RO i dodawanie go bezpośrednio do pojemnika czy akwarium( te akurat uważam za nieprawidłowa bo generuje wahania parametrów ) jest taka że zawsze mam rozpuszczony mineralizator tak jak producent zaleca bez konieczności każdorazowego sprawdzania czy już jest tyle ile trzeba czy jeszcze dolać koncentratu co w przypadku rozrabiania soli bezpośrednio w akwarium lub stosowania koncentratu zwłaszcza w nowym akwarium może być trudne bo świeże podłożą aktywne takie jak np: Benibachi ,BWS mocno wyciąga z wody minerały.
Woda w akwarium powinna mieć następujące parametry:
- Temperatura 18-27C optymalna 23C
- PH : jeśli masz aktywne podłoże - nie martwisz się tym bo podłoże utrzymuje stałe niskie ph (podłoża BWS i Benibachi w moich akwariach utrzymują PH 5,1-5,5 , podłoża innych producentów mogą utrzymywać inną wartość PH ,ale jeśli jest poniżej 7 i jest stałe jest dobrze)
- GH 5-6
- KH 0-1 ( woda RO zmineralizowana mineralizatorem typu gh+ ma zawsze kh =0)
- NO3 crystale tolerują NO3 do 40-50ppm ,ofc pożądane jest na niższym poziomie
- NO2 należy pilnować żeby było jak najniższe najlepiej równe zeru.

5. Oświetlenie, nawożenie, rośliny.
Wyznaje zasadę że im mniej chemii tym lepiej, wiec nie stosuje nawozów większość nawozów zawiera no3 i inne związki nie obojętne dla krewetek łatwo przesadzić a krewetunie nie lubią tego w nadmiarze. Jeśli nie stosujemy nawozów to co2/carbo jest zbędne ( to ostatnie ma negatywny wpływ na prokreacje krewetek) a skoro nie podajemy nawozów i co2 to nie potrzebne jest też mocne oświetlenie , 0,3-0,5W/L wystarczy a co za tym idzie roślinność wybieramy taka która poradzi sobie w takich warunkach czyli mchy, mikrozoria, bobolitisy, anubiasy i inne które dadzą rade(można poeksperymentować z innymi roślinkami ale unikać raczej trzeba roślin o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym bo przesadzając takowe wzrusza się podłoże i sporo syfu skumulowanego w podłożu wyleci do słupa wody co może wybić krewetki , dlatego polecam roślinki które nie potrzebuja podłoża i zadowolą się lokalizacją na lignicie, korzeniach i kokosach)

6. Dodatki i suplementy.
Wszelkie specyfiki polepszające jakość wody to temat rzeka i jest tego naprawdę wiele zwłaszcza na allegro , w sklepach stacjonarnych jest raczej biedny wybór, z dodatków dostępnych w sklepach można podawać preparaty z witaminami i dodatkowymi minerałami , bakteriami probiotycznymi itp,itd oraz to co się nam wydaje konieczne , w razie wątpliwości trzeba dopytać doświadczonych kolegów z forum indywidualnie co do konkretnego baniaka będzie przydatne. Jeśli chodzi o naturalne dodatki to bardzo ważne jest żeby były suche liście: dębu, buka, grabu, katepangu, orzecha włoskiego, morwy, olchy czarnej itp oraz szyszki olchy na każde 10l wody w akwarium powinno przypadać 3-5 liści i 1-3 szyszki olchy i powinny tam zostać aż do całkowitego rozłożenia się. W miarę jak liście/szyszki będą zjadane /rozkładać się i znikać trzeba dokładać nowe liście i szyszki( tak postępuję u siebie ale każdy może ilość dodawanych liści sobie indywidualnie ustalić). dobrze jest nie tylko ze względów estetycznych żeby w akwarium był korzeń :) . Generalnie krewetki neocaridina davidi obędą się spokojnie tylko liśćmi i szyszkami, crystale a zwłaszcza taiwany będą raczej potrzebować wsparcia suplementów.
Krewetkarium zalane i obsadzone roślinkami powinno dojrzewać przez 3-4tygodnie zanim wprowadzimy do niego krewetki . W tym czasie akwarium działa tak jakby krewetki już w nim były tzn filtracja działa 24/24 oświetlenie raczej na początek ostrożnie dawkujemy czas świecenia tak żeby roślin nie zabić ale też glona nie wyhodować ).

7. Ozdoby , skały , korzenie . Starajmy się dobierać wszelkie ozdoby ( zameczki, muszelki, itp ) czy to naturalne czy sztuczne ostrożnie bo mogą wpływać na parametry wody lub fałszować odczyty pomiarów pomijam wątpliwe walory estetyczne takich wynalazków bo o gustach się nie dyskutuje ( znam przypadek akwarysty u którego skałka typu iwagumi powodowała fałszywe odczyty NO2 ) , korzenie powinny być przed włożeniem do krewetkarium wygotowane przez co najmniej 1h w solance a potem moczone przez tydzień w wodzie co dzień zmienianej .o ile neocardiny zniosą zazwyczaj bez problemów obecność większości skał, kamieni ,zameczków itp o tyle z crystalami może być już całkiem inaczej dla nich raczej pozostańmy przy korzeniach, dedykowanych skałkach mineralizujących ewentualnie w grę wchodzi też lignit o ile jest spreparowany właściwie ( moczony przez kilka miesięcy ) skorupki kokosa lub ceramiczne ozdoby co do których mamy pewność że są ok dla krewetek.

8. Zakup krewetek.
Polecam w pierwszej kolejności zakup krewetek, roślin itp od "starych" forumowiczów obecnych długi czas z nami na forum taki wybór moim zdaniem gwarantuje ze dostaniemy krewetki dokładnie takie jak na fotografiach i zdrowe w przystępnej cenie co już nie jest normą na allegro gdzie bardzo często fotki są poglądowe lub są podrasowane a czasem przedstawiają wręcz całkowicie inne krewetki które czasem nigdy nie pływały w akwariach sprzedającego.
Jeśli już kupujecie na allegro pierwsza sprawa to komentarze jeśli są negatywne warto je przeczytać żeby wiedzieć za co sprzedający je dostał. Komentarze stawiające pod znakiem zapytania rzetelność sprzedającego lub sygnalizujące mijanie się przedmiotów z stanem faktycznym powinny zdyskwalifikować na starcie takiego sprzedającego. Warto też zwrócić uwagę na czas rejestracji i ilość komentarzy bo można na allegro posiadać kilka kont na ten sam adres czyli jak nałapie się negatywów za "kręcenie wałków" zakładamy nowe konto "zarabiamy" kilka pozytywów i można kręcić "wałki" dalej . Kolejnym punktem weryfikacji sprzedającego to wnikliwe przyjrzenie się ocenom sprzedaży oceny 5,0 we wszystkich obszarach sprzedaży przy dużej liczbie komentarzy pozytywnych w dłuższym okresie czasu oznaczają ze trafiliśmy na solidnego kontrahenta. Oceny w obszarze zgodność z opisem niższe niż 5,0 przy braku negatywów oznaczają ze byli niezadowoleni klienci ale nie chcąc się narażać na odwetowy negatyw w ten sposób sygnalizują swoje niezadowolenie z zakupionego towaru. Fotki z aukcji zawsze można zweryfikować wystarczy poprosić sprzedającego o kilka fotografii dodatkowych na e-mail ,odmowa pod pretekstem nie mam aparatu będzie sygnałem że coś nie halo bo dziś każdy praktycznie ma smartfona a poza tym jak nie ma aparatu to czym pstrykał fotki z aukcji:) gdy już prześwietlimy sprzedawce warto zwrócić uwagę co jest na fotografiach , pomijając sam wygląd krewetek , warto przyglądać się wystrojowi piękne akwaria zazwyczaj zdradzają pasjonatów którzy dbają o swoje krewetki nie szczędząc grosza na pokarmy i inne bajery. Ubogie i licho wyglądające zbiorniki zwłaszcza gdy krewetki są zbliżonego rozmiaru i brak w nich młodych i maluszków może to sygnalizować że mamy do czynienia z handlarzem krewetkami z importu czyli ich jakość i kondycja mogą ale nie muszą być kiepskie dlatego zawsze warto wybierać krewetki u nas rozmnożone. ostatnia uwaga to jeśli chcesz krewetki najwyższej jakości to licz się z tym że nie będą to tanie krewetki , za wzorcowe sztuki trzeba słono zapłacić.

9. Aklimatyzacja.
Jak ważna jest prawidłowa aklimatyzacja nie trzeba przekonywać weteranów tego hobby dodam tylko ze zle przeprowadzona aklimatyzacja prowadzić moze do chorób a nawet do zgonu zakupionych krewetek po kilku dniach a czasem dopiero po kilku tygodniach od zakupu. Poniżej opisze jak aklimatyzacje przeprowadzam u siebie.
Akwarium powinno być dojrzałe i gotowe do zasiedlenia przez krewetki, zazwyczaj będzie to po 3-4 tygodniach od zalania. Krewetki zazwyczaj nabywałem od hodowcy z odległych stron kraju( a ty być może sięgniesz po robaczki z europy i świata) mimo że PH,GH,KH,EC/TDS w naszym akwarium i akwarium sprzedawcy mają identyczne wartości to skład chemiczny wody zawsze będzie inny i krewetki się do niego przystosowały a ze nie lubią one gwałtownych zmian parametrów to nie możemy krewetek wrzucić prosto do akwarium z worka/naczynia w którym podróżowały kilka dni a czasem i dłużej. Pierwszą czynnością są oględziny paczki jakiekolwiek uszkodzenia powłoki zewnętrznej powinny być zgłoszone kurierowi/listonoszowi i zawartość sprawdzona wówczas w jego obecności( w razie szkód w transporcie protokół to jest jedyna podstawa do reklamacji) następnie ofc otwarcie paczki i wydobycie woreczka z krewetkami na światło dzienne dobrze jest od razu wizualnie stwierdzić czy dostaliśmy to co zamówiliśmy i czy zawartość czyli krewetki nie maja objawów chorób a zwłaszcza czy żyją( do tego momentu za krewetki odpowiedzialność powinien brać na siebie sprzedawca który odpowiada za odpowiednie zabezpieczenie paczki i krewetek na czas transportu).
Od tej chwili to ty odpowiadasz za krewetki wiec trzeba to zrobić dobrze : następnie pozwalam woreczkowi nabrać temperatury pokojowej w okresie zimowym po około 30-60 min następnie wędruje do akwarium celem wyrównania temperatur wody ( latem zwłaszcza w upalne dni woreczek wędruje od razu do akwarium ) po upływie kolejnych 30 min otwieram woreczek i zawartość wraz z krewetkami umieszczam w pojemniku i podpinam do niego wężyk z dławikiem którym popłynie woda z akwarium dławik ustawiam na 1-2 krople na sek po około godzinie wyławiam krewetki z pojemnika siatka i umieszczam w akwarium ważne żeby woda w której krewetki przybyły nie trafiła do akwarium.

10.Karmienie.
Krewetki omawianych gatunków są wszystkożerne czyli zjadają glony, okrzemki, bakterie, grzyby, śluzowce, obumarłe części roślin , martwych współtowarzyszy ;P . Krewetki dokarmiamy oszczędnie , jeśli nie interesują się podawanymi im pod nos frykasami -wyławiamy żarełko i robimy "focha" na kilka dni ;P zazwyczaj krewetki na początku istnienia akwarium maja pod dostatkiem naturalnego pokarmu i nie chętnie jedzą to co im podamy , ale w miarę wzrostu liczebności populacji robaczków ich apetyt będzie wzrastał i bijatyki o pokarm będą na porządku dziennym.
Oprócz pokarmów ze sklepu można krewetki dokarmiać naturalnie dostępnymi pokarmami, lista jest długa oto kilka najpopularniejszych : (warzywa i świeże liście podajemy w sparzone lub lekko podgotowane) zielone liście pokrzywy, zielony groszek, kalafior, banan, papryka słodka, jarmuż, szpinak i wiele innych warzywek byle z umiarem i nie pozwalać żeby dłużej niż kilka godzin przebywały w akwarium.

Temat jest dość obszerny i przedstawia moje przemyślenia zapraszam doświadczonych forumowiczów do konstruktywnej krytyki i podzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat .
Początkujących krewetkomaniaków proszę potraktować ten poradnik nie jak Koran czy Biblię czyli tekst którego wersety nie podlegają najmniejszej krytyce, ale bardziej jak wskazówkę busoli która wskazuje tylko kierunek bo swoją drogę do celu musimy odkryć sami.
Ostatnio edytowano Śr 05 paź, 2016 15:34 przez Inc0gnit0, łącznie edytowano 13 razy
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez psyho39 » Pn 15 cze, 2015 07:28

Dzięki, takiego tekstu szukałem. Łopatologicznie i prosto wyjaśnione. Dziękuję bardzo
psyho39
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 56
Dołączył(a): Śr 27 maja, 2015 17:11

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez bloglin » Śr 15 lip, 2015 15:38

Czy uważasz że jakieś preparaty są niezbędne do poprawnego funkcjonowania krewetkarium. Mam na myśli neocaridina davidi.
1x20l Red Cherry
Avatar użytkownika
bloglin
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Wt 14 lip, 2015 13:24

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 15 lip, 2015 18:15

Uważam ze można spokojnie neocardiny hodować na wodzie kranowej bez zastosowania żadnych specyfików ale dużo zależy od jakości wody , jeśli są wątpliwości co do jakości wody wskazane jest stosować uzdatniacz do wody kranowej dla krewetek, stosuje dla neocardin wodę tzw odpad z filtra RO nic nie dodaje do wody prócz liści i szyszek olchy. ofc nikomu ani nie zabraniam ani nie nakazuje stosowania wszelkich polepszaczy wody przy neocardinach jeśli akwarium jest stabilne reszta to " szczegół" .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez bloglin » Śr 15 lip, 2015 19:51

Czyli w akwarium z neocardinami nie muszę się o takie rzeczy martwić wystarczą szyszki olchy i liście ketapangu.
1x20l Red Cherry
Avatar użytkownika
bloglin
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Wt 14 lip, 2015 13:24

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Inc0gnit0 » So 18 lip, 2015 18:25

Jeśli nic nie dodajesz i wszytko śmiga to po co przepłacać ?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez spining133 » So 18 lip, 2015 19:45

Dobra robota :-)
spining133
 

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Mosur » Śr 22 lip, 2015 15:31

Nic dodać nic ująć :-) ;-)

edit: trochę poszukałem i znalazłem takie o to coś
Obrazek

jeszcze można by było wrzucić tu tabelkę krzyżowania krewetek
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 22 lip, 2015 16:07

dzieeki za sugestie :) jak znajde wiecej czasu poszukam tabelki krzyżówek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez pr3cik » Cz 05 lis, 2015 19:43

Przyklejone:P Inco Zapraszam Do dalszych Poradników:)
Avatar użytkownika
pr3cik
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 187
Dołączył(a): N 01 cze, 2014 20:36
Lokalizacja: Brzeg

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 05 lis, 2015 19:52

nie omieszkam cos mi sie szwenda po głowie to pewnie w niedalekiej przyszłości cos sklece
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez wolf3 » N 22 lis, 2015 02:47

Cześć stary :-)
Nie krępuj się i wrzucaj, świetna robota :-)
Jak masz daj coś o krzyżówkach, kiedyś szukałem czegoś na jakiejś azjatyckiej stronie i ciekawe informacje tam były. Strony niestety nie zapisałem :-/
Ps. Masz może nadal galaxy, które mi kiedyś obiecałeś ;-)
wolf3
 

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez Inc0gnit0 » N 22 lis, 2015 18:09

Nie miejsce ku temu ale ci odpowiem po starej znajomości spózniłes sie 2 dni temu zlikwidowałem ogólne akwarium i wydałem wszystkie galaxy .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez dailux » N 03 sty, 2016 10:53

no kolego temat opisany obszernie i na takich opisach można się wzorować pozdrawiam
dailux
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 30 gru, 2014 20:05
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Jak załozyc krewetkarium - poradnik dla poczatkujacych.

Postprzez 1kubus » Cz 11 lut, 2016 17:51

Inco, skoro już poradnik to mógłbyś opisać obszernej temat podmianie wody? Po co? Ile? Co dodać? Walkowane, ale wszystko w jednym temacie. Myślę że to też będzie pomocne.
Avatar użytkownika
1kubus
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 407
Dołączył(a): Cz 19 lut, 2015 09:58
Lokalizacja: DGL

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości