Header image header image 2  
  |Strona główna|
   
 
atya gabonensis
 
large product photo   ATYA GABONENSIS

Atya gabonensis- znana również pod nazwą Vampire Shrimp bądz African Fan Shrimp zamieszkuje część zachodnią Afryki i wschodnią część południowej Ameryki.
Parametry wody:
pH 6,5-7,5,nie jest wybredna jeśli chodzi o twardość wody.
Temperatura ok.24-26*c.
Rozmnażanie: przeobrażenie zupełne, krewetka potrzebuje słonej wody do rozwoju.
Krewetka ta mimo swojego grożnego wyglądu nie jest agresywna, czasem zdarza się, że potrafi gonić inne duże
krewetki, szczególnie gdy w pobliżu jest pokarm. Stara się udawać grożną podnosząc przednie grube odnóża,
zakończone kolcem (nie robi jednak krzywdy innym krewetkom). Odnóża te czasem używa do rozcierania pokarmu w tabletkach, łapiąc go rozciera tabletki ułatwiając sobie konsumowanie większych kawałków.
Rośnie dość duża, nawet do 15cm, dlatego minimalne akwarium powinno mieć ok.100l, zaopatrzone w filtr z deszczownią, która zapewnia ruch wody.
Przeważnie zamieszkują miejsce w akwarium w którym mogą swobodnie filtrować wodę, uwielbiają zakamarki w korzeniach, łupiny kokosowe i inne kryjówki.
Krewetka ta jest dość płochliwa i każdy ruch poza akwarium powoduje, że ucieka do kryjówki, gdzie czuje się bezpieczna.
Krewetka ta żywi się każdym pokarmem sztucznym, najlepiej podawać pokarm w tabletkach, szybko uczy się pobierać go z dna, wtedy mamy pewność, że nie jest głodna. Ze względu na rozmiar koniecznie trzeba ją dokarmiać. Można podawać jej również owoce miękkie takie jak banan.
Z wiekiem krewetka zmienia ubarwienie, młoda jest wybarwiona częściowo, z czasem przybiera kolor szary, często wpadający w odcienie fioletu, bądz żółci w zależności od humoru krewetki.
Przed wylinką chowa się w norze i nie pobiera pokarmu. Zaraz po wylince krewetka jest prawie biała. Po około 2 dniach kolor wraca, za każdym razem bardziej intensywny.
Najlepszym towarzystwem dla tej krewetki są inne krewetki karłowate, przebywając z innymi krewetkami filtrującymi, robi się czasem terytorialna i raczej nie opuszczają swojego "terenu".